Toxic

My first Phase Change .Fixing worklog by Stelaras

Recommended Posts

Μετα απο αρκετες δυσκολιες στην κατασκευη (λογω evap) ... καιρος να συνεχισουμε .

Στο evaporator προστεθηκε πατος 3mm ηλεκτρολυτικου χαλκου 45mm διαμετρου . Το υπολοιπο evap ειναι στα 40mm διαμετρο .

attachment.php?attachmentid=4257&stc=1&d=1272979858

Ο κυριοτερος λογος που εγινε αυτο ειναι πως η ραφη του evap βρισκοταν στον πατο και ηταν απο κακης ποιοτητας κολληση . Οταν εκανα την αλλαγη στον ευκαμπτο , η κολληση αυτη χαλασε με αποτελεσμα να επρεπε να ξαναγινει απο την αρχη . Εγινε ξανα η κολληση με καλυτερης ποιοτητας ... αλλα επρεπε να τριφτει ο πατος του evaporator .

Υστερα απο 2 τριψιματα , τα πραγματα εδειχναν καλα , μεχρι που εβαλα λιγο αζωτο για τεστ πιεσης . Εκει φανηκε ενα νεο προβλημα ! Το evap φουσκωσε στον πατο , λογω λεπτου τοιχωματος !:o..

Οποτε επρεπε να γινει ενισχυση . Αυτο εγινε με την προσθηκη 3mm χαλκου . Πολυ περισσοτερη μαζα ... και διαφορες απειροελαχιστες . Απο το να χασουμε το evap , ηταν η καλυτερη λυση αυτο .

Στη συνεχεια βρεθηκε το enclosure ....

attachment.php?attachmentid=4254&stc=1&d=1272978888

... και το hold down .

attachment.php?attachmentid=4256&stc=1&d=1272978888

Εδω κομπλε ...

attachment.php?attachmentid=4255&stc=1&d=1272979064

Και η τελικη μαζι με το evaporator εδω .

attachment.php?attachmentid=4253&stc=1&d=1272979042

Τελος , το hold down κοπηκε για να χωραει σε μητρικες που εχουν ψηλες ψυκτρες γυρω τους ...

attachment.php?attachmentid=4258&stc=1&d=1272980472

attachment.php?attachmentid=4259&stc=1&d=1272980472

attachment.php?attachmentid=4260&stc=1&d=1272980472

Μενει το κενο και η ρυθμιση . :)

complete.JPG

enclosure.JPG

enclosure2.JPG

hold.JPG

evap_complete.JPG

evappreview.JPG

evap2.JPG

evap3.JPG

complete.JPG

enclosure.JPG

enclosure2.JPG

hold.JPG

evap_complete.JPG

evappreview.JPG

evap2.JPG

evap3.JPG

complete.JPG

enclosure.JPG

enclosure2.JPG

hold.JPG

evap_complete.JPG

evappreview.JPG

evap2.JPG

evap3.JPG

complete.JPG.a16811bb7516c18af8a969ce581

enclosure.JPG.fd52946c4bf6b2d372a89bf4c0

enclosure2.JPG.c08c819952f11d7786b5c6fec

hold.JPG.720a3361ec49d74e37c8ed03871c6e8

evap_complete.JPG.ce3df9a88c811caa956463

evappreview.JPG.701fc2ab38367dab8a03a6e9

evap2.JPG.4aebd17afa91ef0276316dbe20b68b

evap3.JPG.2f576c5e55c28fec90a6083a403685

Link to comment
Share on other sites

Κολλησαμε ,λοιπον , και το evap στον ευκαμπτο . Οποτε παμε για το κενο και τη φορτιση αεριου.

Ξεκινησα το κενο για μιση ωρα , μεχρι να σπασει το οριο των 800 micron .

attachment.php?attachmentid=4262&stc=1&d=1273084767

Αφου το ειδα οτι ηταν σταθερο εκει για 10 λεπτα (Οποτε δεν υπηρχε καποια μεγαλη διαρροη) , ακολουθησε το pressure test με καθαρο αζωτο.

300 PSI (21 bar) για μια μερα ολοκληρη σταθερα , οποτε δεν υπαρχει θεμα διαρροης.

attachment.php?attachmentid=4263&stc=1&d=1273084767

attachment.php?attachmentid=4264&stc=1&d=1273084767

Αυτη ειναι η μπουκαλα του αζωτου . 20 λιτρα ογκομετρικο στα 200 bar . Μου εχουν μεινει περιπου 90 bar μεσα ακομη .

attachment.php?attachmentid=4265&stc=1&d=1273084767

Στη συνεχεια αδειαζει το αζωτο και γινεται κενο για 3 ωρες , ωστε να φτασουμε τα 400 micron .

attachment.php?attachmentid=4267&stc=1&d=1273084843

Μετα ξανασπαμε το κενο και βαζουμε λιγο αζωτο ωστε να απορροφησει τυχων υγρασιες απο το κυκλωμα .

Ξανα μετα κενο για αλλες 3 ωρες και παμε κατω απο τα 300 micron .

attachment.php?attachmentid=4266&stc=1&d=1273084767

H διαδικασια αυτη ειναι γνωστη και ως triple evac . Χρησιμοποιηθηκε μια αντλια κενου διβαθμια και κασα μανομετρων με 3/8 σωληνα για καλυτερα αποτελεσματα.

Η συνεχεια με τη φορτιση αυριο και τις τελικες θερμοκρασιες . :)

1stvac.JPG

manifold.JPG

regulator.JPG

nitrogen.JPG

3rdvac.JPG

2ndvac.JPG

1stvac.JPG

manifold.JPG

regulator.JPG

nitrogen.JPG

3rdvac.JPG

2ndvac.JPG

1stvac.JPG

manifold.JPG

regulator.JPG

nitrogen.JPG

3rdvac.JPG

2ndvac.JPG

1stvac.JPG.0e0eeb04edbe69bcb1671411ef0ea

manifold.JPG.e395fd19f8d9359903acad073d6

regulator.JPG.ee447ca49aa6b0e9c36f537dfd

nitrogen.JPG.3ad40f340a58b4433f006171bc8

3rdvac.JPG.00be992e18c4255e1b1e59cd7768f

2ndvac.JPG.2bc470b658f256fc36c0b662f94c7

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή παρουσίαση κι ακόμα καλύτερη δουλειά! Μπράβο Στέλιο! :)

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι -είχα διαβάσει στο παρελθόν πως- το triple παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο στην τελική απόδοση του συστήματος (χαμηλότερη θερμοκρασία στον evap ;)).

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεωτερα Στελιος:D:D:D

Ναι . Εγιναν μερικες αλλαγες τριχοειδη και πλεον εχω δει τις πρωτες ικανοποιητικες θερμοκρασιες .

Φωτογραφεις οχι ακομη , γιατι ηθελα να το ρυθμισω ωστε να μου αρεσει . :)

Πάρα πολύ καλή παρουσίαση κι ακόμα καλύτερη δουλειά! Μπράβο Στέλιο! :)

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι -είχα διαβάσει στο παρελθόν πως- το triple παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο στην τελική απόδοση του συστήματος (χαμηλότερη θερμοκρασία στον evap ;)).

Καλή συνέχεια...

Το καλο κενο γενικα βοηθαει παντα . Κενο με compressorες απαγορευεται δια ροπαλου . :D

Μπορεις να παρεις τα ιδια αποτελεσματα ή και καλυτερα εαν κανεις ενα κενο και το αφησεις για πολλες ωρες ... πχ 20-30 ωρες

Φυσικα και εξαρταται απο την κατασταση του κυκλωματος . Εαν ειναι καινουριο , εαν εχει υγρασιες κλπ.

Τα ψηφιακα εργαλεια μετρησης micron βοηθουν πολυ ωστε να σε καθοδηγησουν (Αρκει να καταλαβαινεις τι θελει να σου πει) .

Link to comment
Share on other sites

Το καλο κενο γενικα βοηθαει παντα . Κενο με compressorες απαγορευεται δια ροπαλου . :D

Μπορεις να παρεις τα ιδια αποτελεσματα ή και καλυτερα εαν κανεις ενα κενο και το αφησεις για πολλες ωρες ... πχ 20-30 ωρες

Φυσικα και εξαρταται απο την κατασταση του κυκλωματος . Εαν ειναι καινουριο , εαν εχει υγρασιες κλπ.

Ok, οι compressorες θα αφήσουν υγρασία μέσα στο σύστημα, γι' αυτό δεν κάνουν για δημιουργία κενού (αυτό είναι κατανοητό)... Αν το αφήσεις 20-30 ώρες γιατί θα έχεις όφελος;:que:...

Τα ψηφιακα εργαλεια μετρησης micron βοηθουν πολυ ωστε να σε καθοδηγησουν (Αρκει να καταλαβαινεις τι θελει να σου πει) .

Δηλαδή;

Για παράδειγμα ίσως η μεγαλύτερη ακρίβεια που προσφέρουν τα ψηφιακά να σε βοηθήσει να ελέγξεις μια ενδεχόμενα πολύ μικρή διαρροή, ενώ τα "αναλογικά" δεν μπορούν να το δείξουν αυτό αμέσως (θέλουν περισσότερη ώρα ώστε να είναι εμφανής η διαφορά μεταξύ αρχικής και τελικής μέτρησης );:que:...

Αν δεν σου κάνει κόπο ανάλυσε το λίγο... Thanks in advance! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εμένα ρωτάς; Συγνώμη αλλά μόλις τώρα πρόσεξα την ερώτηση (ενώ έχω αφήσει ανοιχτή την καρτέλα στον Firefox) :(

Θα σου πω, αλλά πες μου σε παρακαλώ γιατί ρωτάς (κάτι πρέπει να σου έκανε εντύπωση για nα με ρωτάς :D);

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, όχι δεν είμαι ψυκτικός... Αλλά η αλήθεια είναι πως θα ήθελα πολύ να ήξερα πέντε πράγματα!

Ο Στέλιος φαίνεται μερακλής και καλός μάστορας κι αν έχει την καλή διάθεση, θα ήθελα να μάθω πέντε πράγματα :)

Άλλωστε τι ενδιαφέρον θα έχει αν δεν μας εξηγήσει το γιατί κάνει το καθετί ;)

Εν περιλήψει: Έτσι πληροφοριακά ρωτάω, αν ήμουν ψυκτικός δεν θα τον ρώταγα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, οι compressorες θα αφήσουν υγρασία μέσα στο σύστημα, γι' αυτό δεν κάνουν για δημιουργία κενού (αυτό είναι κατανοητό)... Αν το αφήσεις 20-30 ώρες γιατί θα έχεις όφελος;:que:...

Δηλαδή;

Για παράδειγμα ίσως η μεγαλύτερη ακρίβεια που προσφέρουν τα ψηφιακά να σε βοηθήσει να ελέγξεις μια ενδεχόμενα πολύ μικρή διαρροή, ενώ τα "αναλογικά" δεν μπορούν να το δείξουν αυτό αμέσως (θέλουν περισσότερη ώρα ώστε να είναι εμφανής η διαφορά μεταξύ αρχικής και τελικής μέτρησης );:que:...

Αν δεν σου κάνει κόπο ανάλυσε το λίγο... Thanks in advance! :)

Με το πολυωρο και εκτεταμενο κενο (deep vacuum) , μπορεις να "στεγνωσεις" το κυκλωμα ευκολα . Ειναι η πιο εγγυημενη μεθοδος για να τραβηξεις ολη την υγρασια απο το κυκλωμα .

Το triple evac δινει πραγματικα πολυ καλα αποτελεσματα για τον χρονο που χρειαζεται (5-6 ωρες) . Δε βγαζει ομως ολη την υγρασια . Βγαζει αρκετη , αλλα οχι ολη .

Σε κυκλωματα καινουρια και αχρησιμοποιητα , μπορεις καλλιστα να μην κανεις triple evac . Aυτο συμβαινει γιατι τα λαδια ειναι φρεσκα διατηρημενα μεσα στο αζωτο που ειναι ο compressorας σφραγισμενος . Ενα καλουλι κενο γυρω στη 1 ωρα ειναι καλο για την 1η χρηση. Οταν ομως αρχισεις πχ τις αλλαγες τριχοειδη κλπ , τοτε αυτοματως το κυκλωμα επειδη εχει "μολυνθει" απο φρεον , χρειαζεται πολυωρο κενο με μια απο τις δυο μεθοδους.

Οσο για τα κενομετρα , δινουν πολυ περισσοτερες πληροφοριες απο μια διαρροη. Μπορουν πχ να σου "πουν" οτι υπαρχει υγρασια στο κυκλωμα .

Οι μεγαλες εταιριες carrier,mitsubishi κλπ , αναφερουν οτι πρεπει να παρακολουθεις την πιεση των micron για 5-10 λεπτα περιπου .

Τα αναλογικα με τα λεντακια δε μπορουν να δειξουν σε αναλυτικη κλιμακα τι συμβαινει . Θα εισαι στο περιπου και δεν εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Στέλιο, thanks! :)

Οσο για τα κενομετρα , δινουν πολυ περισσοτερες πληροφοριες απο μια διαρροη. Μπορουν πχ να σου "πουν" οτι υπαρχει υγρασια στο κυκλωμα.

Και πως φαίνεται αυτό (συγκεκριμένα ότι υπάρχει υγρασία); Αν πιστεύεις ότι σε έχω πρήξει με τις ερωτήσεις στείλε μου ένα p.m. να σταματήσω να ρωτάω :D

Τα αναλογικα με τα λεντακια δε μπορουν να δειξουν σε αναλυτικη κλιμακα τι συμβαινει . Θα εισαι στο περιπου και δεν εισαι σιγουρος.

Εγώ πίστευα ότι αναφέρεσαι στην ακρίβεια της βελόνας, αν υπάρχουν και με led, απλά LoL ...να υποθέσω ότι τέτοιου είδους λύσεις (με leds) είναι για "ερασιτεχνική" χρήση κι όχι για -σοβαρούς- επαγγελματίες!

Άλλη μία ερώτηση: Γιατί το δοκιμάζεις με άζωτο; Απλά επειδή είναι το πιο φθηνό (δεν ξέρω αν είναι το πιο φθηνό αέριο, απλά υποθέτω) με το οποίο μπορείς να προσομοιώσεις το φρέον κατά την διάρκεια δοκιμών, ώστε να ελέγξεις τις πιέσεις (χαμηλή και υψηλή) ή μήπως υπάρχει κι άλλος λόγος; Π.χ. το άζωτο είναι το πλέον /απολύτως αβλαβές για τον ατμοσφαιρικό αέρα (κι αν δεν προτίθεσαι να το ανακτήσεις τότε σε ενδιαφέρει κι η τοξικότητα ;)); Αλήθεια το ανακτάς με κάποιο τρόπο το άζωτο ώστε να το χρησιμοποιήσεις ξανά (πιστεύω πως όχι);

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Στέλιο, thanks! :)

Και πως φαίνεται αυτό (συγκεκριμένα ότι υπάρχει υγρασία); Αν πιστεύεις ότι σε έχω πρήξει με τις ερωτήσεις στείλε μου ένα p.m. να σταματήσω να ρωτάω :D

Εγώ πίστευα ότι αναφέρεσαι στην ακρίβεια της βελόνας, αν υπάρχουν και με led, απλά LoL ...να υποθέσω ότι τέτοιου είδους λύσεις (με leds) είναι για "ερασιτεχνική" χρήση κι όχι για -σοβαρούς- επαγγελματίες!

Άλλη μία ερώτηση: Γιατί το δοκιμάζεις με άζωτο; Απλά επειδή είναι το πιο φθηνό (δεν ξέρω αν είναι το πιο φθηνό αέριο, απλά υποθέτω) με το οποίο μπορείς να προσομοιώσεις το φρέον κατά την διάρκεια δοκιμών, ώστε να ελέγξεις τις πιέσεις (χαμηλή και υψηλή) ή μήπως υπάρχει κι άλλος λόγος; Π.χ. το άζωτο είναι το πλέον /απολύτως αβλαβές για τον ατμοσφαιρικό αέρα (κι αν δεν προτίθεσαι να το ανακτήσεις τότε σε ενδιαφέρει κι η τοξικότητα ;)); Αλήθεια το ανακτάς με κάποιο τρόπο το άζωτο ώστε να το χρησιμοποιήσεις ξανά (πιστεύω πως όχι);

Πολλα ρωτας που δεν αναλυονται σε 5 γραμμες και με βαζεις να γραφω κατεβατα ... :D

Vacuum gauge meter υπαρχουν και αναλογικα ... και με LED , αλλα και ψηφιακα.

Υπαρχουν αναλογικα , τα οποια ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα ψηφιακα .

Απο κοστος ... μπορεις να βρεις απο 200 μεχρι και 700 Ευρω . Αρκετες επιλογες.

Δε μπορεις να πεις ερασιτεχνικο ενα αναλογικο με 300 Ευρω πχ .

Refrigeration Thermistor Vacuum Gauge Robinair 14830 - eBay (item 270305948376 end time May-14-10 11:29:37 PDT)

Robinair Battery-A/C Operated Thermistor Vacuum Gauge : eBay Motors (item 230469449405 end time Jun-01-10 06:17:48 PDT)

Το θεμα της υγρασιας στο micron gauge meter ειναι απλο .

Σε τι πιεση βραζει το νερο στους 25C ???? Περιπου στα 1200 micron .

Αρα ... εαν η πιεση σταθεροποιειται καπου εκει , τοτε εχεις υγρασια .

Βεβαια δεν ειναι τοσο απλο .Τα manual των μηχανηματων αυτων εχουν καποιες οδηγιες . Η πραξη και η εμπειρια ειναι το καλυτερο απο ολα , γιατι πολλα μπορουν να σε κοροιδεψουν .

Παμε στο αζωτο ...

Το αζωτο ειναι inert gas . Χημικα ανενεργο δηλαδη . Αρα δεν επηρεαζει το χαλκο , τα λαδια και οτιδηποτε αλλο εχει ενα ψυκτικο κυκλωμα μεσα .

Ειναι φθηνο , βρισκεσαι σε μεγαλη αφθονια στην ατμοσφαιρα ... οποτε εχει γινει το standard για purging και pressure test στην ψυκτικη βιομηχανια . Μιλαμε για το OFN (Oxygene Free Nitrogen) . Αλλη ονομασια ειναι dry nitrogen .... ή ξηρο αζωτο στα Ελληνικα.

Δεν εχει καμμια σχεση με την προσομοιωση φρεον δηλαδη .

Ως ξηρο ,λοιπον , εχει την ιδιοτητα να αποτρεπει την οξειδωση του χαλκου κατα τη χαλκοκοληση (Φτιαχνουμε μια μικρη ροη μεσα στο κυκλωμα ωστε να διωχνει το οξυγονο που εχει μεσα το κυκλωμα) . Χωρις οξυγονο , δε μπορει να υπαρξει οξειδωση .

Η αλλη ιδιοτητα του , ως ξηρο , ειναι να παιρνει την υγρασια απο το κυκλωμα μεσα . Οταν ομως παρει την υγρασια , τοτε το ιδιο παυει να ειναι ξηρο .

Οποτε μας ειναι αχρηστο και το στελνουμει στην ατμοσφαιρα αφου αποτελειται απο 78% αζωτο ... αρα δεν ειναι επιβλαβες.

Το να το κανεις ανακυκλωση δεν εχει νοημα , γιατι εχει χασει την σημαντικοτερη του ιδιοτητα .

Το αζωτο το χρησιμοποιουμε και για pressure test (ελεγχος διαρροης) . Το regulator που χρησιμοποιω στον κυλινδρο του αζωτου (200 bar γεματο) , μπορει να δωσει παροχη στην εξοδο μεχρι και 500Psi (35 bar) .

Βεβαια καθε κυκλωμα εχει τη δικια του μεγιστη πιεση (pressure test) . Αυτη εξαρταται απο τα υλικα που εχει το κυκλωμα . Πρεπει να προσεξουμε να μην ξεπερασουμε τα ορια ανοχης του πιο αδυναμου υλικου πχ φιλτρο ή separator ή accumulator ... γιατι θα εχουμε πολυ ασχημες συνεπειες .

Προσωπικα χρησιμοποιω το micron gauge meter για να ελεγξω εαν το κενο ειναι καλο (Λιγα micron) ... και για να δω εαν υπαρχει υγρασια (Εαν σταθεροποιειται στα 1200 περιπου micron) ... και εαν υπαρχει καποια διαρροη(Ανεβαινει σταθερα μεχρι που φτανει μερικες χιλλιαδες micron) . Αυτα ολα σου δινουν εναν πολυ καλο μπουσουλα για το εαν ολα πανε καλα .

Δε μπορει, ομως, να σου δειξει ευκολα μια μικρη διαρροη . Το γιατι ... σκεψου το μονος σου . :D

Αφου ,λοιπον , τα βρω ολα καλα με το gauge meter , προχωραω στο pressure test με αζωτο. Μια καλη πιεση ειναι τα 300 psi (για τα περισσοτερα SS) . Cascade βαζω και 400PSI .Εαν η πιεση μεινει εκει για 2 μερες , τοτε ειμαστε ΟΚ . Εαν οχι ... προσθετω λιγο φρεον μεσα στο κυκλωμα (μαζι με το αζωτο) ... και χρησιμοποιω εναν ηλεκτρονικο ανιχνευτη που ανιχνευει το φθοριο που εχει το φρεον .

Ενας απο τους καλυτερους και που χρησιμοποιω εγω , ειναι αυτος : Soldatos.gr -

Oπως βλεπεις ... το πραγμα ξεφευγει οσο το ψαχνεις ... Και εγω δεν εχω καμμια σχεση με επαγγελματιες ... απλα εχω μια βιδα .

Μπορω να σου γραφω απειρα πραγματα , αλλα ελπιζω να πηρες μια εικονα του τι γινεται . :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε στελιο!

μπορει να ρωταει μονο ο sparrow αλλα ενδιαφερονται και διαβαζουν και αλλοι!

:D:D:D

Εσυ , για ποιο λογο ψαχνεσαι ? Με τι ασχολεισαι ???

Λετε να κανουμε ενα meeting περι ψυκτικων ? :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now