NIKOSE

DFI LT X38 Βιos help

Recommended Posts

Επειδη η μπανανοmaximus που ειχα δεν ανεβαζε fsb πηρα μια dfi lt x38....

Eπειδη το bios της δεν ειναι και το πιο ευκολο που εχω δει, μπορει καποιος φιλος να δωσει ρυθμισεις προκειμενου να κλοκαρουμε εναν 8500 οσο παει με νερακι????

Εγω δεν μπορεσα να τον παω πανω απο 440 Χ 9,5....μετα BSOD

Οι μνημες ειναι cellsock pc8000 cl4.......thanks

EDIT...Ξερει κανεις αυτους τους κωδικους (πχ C1-88-FF) που βγαζει το led της mobo??? To manual δεν λεει τπτ.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως το Χ38 είναι του max fsb...σε αντίθεση θα έλεγα...είναι πιο δύσκολο απ το Ρ35 που εγώ πιστεύω ότι είναι το chipset του fsb.

Πόσο πάει μαξ..όχι μιάς και δεν είναι δικιά μου,μόνο στο cascade παίξαμε μαζί με τον morti αφού είναι δικιά του.

Link to comment
Share on other sites

από ότι λένε τα p35 τερματίζουν σχεδόν όλα κάπου στα 530-540...

και εμένα η abit μου εκεί φτάνει παραπάνω με τίποτα...

Ενώ αντιθέτως για τα x38, ακούω όλο και ποιο ψηλά fsb,

η abit φτάνει 590+, η Gigabyte 610 και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ μαν,

απλά να σου πω ότι ένα παλικάρι που έχει την p35 της dfi την πήγε μέχρι 540 με όλα auto, εκτός του vcore και των μνημών φυσικά...

σε εμένα πάλι στην abit, πολύ μεγάλη σημασία έχει για το πόσο θα ανέβει το cpu GTL...

και γενικά από ότι διαβάζω στα P35 μετράει πολύ αλλά και γενικότερα...

Άλλοι λένε ότι πρέπει να το έχεις στα 63 άλλοι στα 61, και άλλοι στα 53,

εγώ το έβαλα στο 53 και είδα φως...

πριν και εμένα πάνω από 4400Mhz δεν...

τώρα λογικά στην dfi τα ίδια θα ισχύουν...

να σε ρωτήσω και κάτι άλλο... με πόσο ρεύμα την πήγες 440?

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, οι DFI είναι γνωστές για τα πιο μπελαλίδικα bios στον πλανήτη.

Με σχεδιαστή τον Oscar Wu τι περίμενες?

O τύπος προσπαθεί να ξεζουμίσει τις μνήμες πίο πολύ απο τον Θεό, και να δημιουργήσει ρυθμίσεις για chipset που ούτε οι κατασκευαστές δεν ξέρουν ότι έχουν...:P

Δεν νομίζω να μπορεί να σε βοηθήσει κανένας μίας και κυκλοφόρησαν πολύ λίγες στην Ελλάδα..αλλιώς πές μας τι ρυθμίσεις βάζεις να δούμε τι ξέρουμε όλοι μαζί..:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας γραφω απο το φορητο τωρα. Pc καπουτ.

Το dfi λοιπον εχει προβλημα. Βootarei μονο με τις ρυθμισεις στο auto. Aν αλλαχθουν οι τασεις δεν μπαινει καν στο bios. Eκκινει μονο με auto με την προυποθεση οτι δεν εχω πανω τις χιλιαρες cellchock μου. Επειδη στο auto δινει στις μνημες ταση 1,9, οι μνημες μου που εχουν μαμα ταση 2,3 δεν ακουν ρευμα, και το pc δεν ξεκιναει. Ευτυχως ειχα διπλα το pc της γυναικας και εβγαζα τις μνημες της ( στα 667 ειναι) και τις εβαζα πανω στο dfi, για να εκκινησει....

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ. Θα μου την αλλαξει το πλαισιο?? η θα μου πουν αφου δουλευει στο auto ειναι ενταξει η μητρικη, αρα ειναι δικο σου το προβλημα....

Γοριλλα τι λες??

Ποσο σωστο ειναι να κρατησω μια μητρικη των 250 ευρω για την δουλευω στο auto???????

Eνας αγανακτησμενος (:cussing: για την τυχη του:cussing: ) πελατης.

ΕDIT...και τελος παντων μπορει καποιος να προτεινει ενα μοβο που να σηκωνει αξιοπρεπες fsb προκειμενου να κλοκαριστει σωστα ενας 8500??

Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ, απο περιέργεια και μόνο...έχεις να δοκιμάσεις με κάρτα γραφικών ΑΤι?

Κάποια Bios ίδικά σε ASUS και σε P35 και X38, δεν μπουτάρανε με τίποτα με αλλαγμένα settings με nVidia κάρτες γραφικών, παραμόνο με ATi....

Για δοκίμασε άμα βρείς...και κάνε report back..:)

Για RMA , δεν νομίζω να το αρνηθεί κάποιος άμα πείς το πρόβλημα σου και είσαι ευγενικός...:)

Link to comment
Share on other sites

Bill την παρεδωσα την καρτα στα παιδια στο service της ΖΑΙΜΗ πριν λιγο.....

Ημουν πολυ ευγενικος, αλλα δεν μπορω να σου πω, αν το παιδι που την παρελαβε, καταλαβε ακριβως, ποιο ηταν το προβλημα μου......

Πολυ φοβαμαι οτι θα με παρουν τηλ και θα μου πουνε...ελατε να παρετε την καρτα σας....δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ, απο περιέργεια και μόνο...έχεις να δοκιμάσεις με κάρτα γραφικών ΑΤι?

Κάποια Bios ίδικά σε ASUS και σε P35 και X38, δεν μπουτάρανε με τίποτα με αλλαγμένα settings με nVidia κάρτες γραφικών, παραμόνο με ATi....

Για δοκίμασε άμα βρείς...και κάνε report back..:)

Για RMA , δεν νομίζω να το αρνηθεί κάποιος άμα πείς το πρόβλημα σου και είσαι ευγενικός...:)

ASUS PK Deluxe/Premium & Blitz Formula οταν Clockareis καμια φορα σου βγαζουνε O/C Failed κατα το Restart η πρεπει και να τις κλεισεις απο το PSU στο τελος και μετα να ξαναδοκιμασεις να bootareis!!!Βεβαια απο οτι παρατηρησα και στις 3 μητρικες μετα απο καποια Bios Updates το προβλημα μειωνοταν καπος..Στην Blitz που εχω τωρα για παραδειγμα με το 1402 AMi Bios που της εχω εδω και μια βδομαδα σχεδον που τη παρακολουθω δεν μου το εχει κανει!! (Οι αλλες 2 μητρικες μου καηκαν μεσα στο καλοκαιρι και δεν μπορεσα να τις ψαξω παρα πολυ!!)...Ωποτε Νικο δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει να τη φλασαρεις καθολου!!Αν δεν το εχεις κανει (λεμε τωρα) δες εδω ΕΔΩ μηπως και μπορεσεις να κανεις κατι!!:(

Υ.Γ. Αυτο το θεμα ειναι παραπανω απο "εκνευριστικο" τελικα!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now