George_o/c

NVIDIA GeForce GTX 470 & 480 - 359? & 509? στην Ελλάδα!

Recommended Posts

Ρε παιδιά πραγματικά έλεος..Κόντρα ανάμεσα σε Nvidia και Ati...Και?? Δηλαδή ποια τρανταχτή διαφορά νομίζετε πως θα εντοπίσει το μικρό ανθρώπινο μάτι παίζοντας π.χ metro 2033 ή AVP είτε με μια GTX480 είτε με μια 5870 είτε ακόμα και με μια 5970...??

Καμία απολύτως..Ε, λογικά σε κάποια σημεία υπερτερεί η Ati, σε κάποια άλλα η Nvidia...Άλλα γενικότερα σε Real Gaming συνθήκες είτε έχεις το DX11 Hardware της Ati είτε το DX11 Hardware της Nvidia είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα...Σε Benchmarks Mode ναι, τα πράγματα αλλάζουν.. Εκεί ακόμα και οι μικροδιαφορές έχουν ουσιαστική σημασία..

Φανταστείτε έχω μια GTX275 s.o.c Gigabyte και παίζω με πολύ καλά γραφικά όλα τα σύγχρονα Games που κυκλοφορούν... Δεν έχω κανένα παράπονο από τη στιγμή που ευχαριστιέμαι μια πολύ όμορφη και πάνω από όλα ζωντανή εικόνα στο PC μου...

Μην πολώνεστε... Οι εταιρίες λεφτά θέλουν και λεφτά βγάζουν...

Εμείς είμαστε από κάτω... Αυτές απλά κερδίζουν 400% στο κάθε κομμάτι που παράγουν γιατί απλά δεν τους στοιχίζει τίποτα η παραγωγή σε σχέση με τις τιμές που πουλάνε..

:)))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πραγματικά έλεος..Κόντρα ανάμεσα σε Nvidia και Ati...Και?? Δηλαδή ποια τρανταχτή διαφορά νομίζετε πως θα εντοπίσει το μικρό ανθρώπινο μάτι παίζοντας π.χ metro 2033 ή AVP είτε με μια GTX480 είτε με μια 5870 είτε ακόμα και με μια 5970...??

Καμία απολύτως..Ε, λογικά σε κάποια σημεία υπερτερεί η Ati, σε κάποια άλλα η Nvidia...Άλλα γενικότερα σε Real Gaming συνθήκες είτε έχεις το DX11 Hardware της Ati είτε το DX11 Hardware της Nvidia είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα...Σε Benchmarks Mode ναι, τα πράγματα αλλάζουν.. Εκεί ακόμα και οι μικροδιαφορές έχουν ουσιαστική σημασία..

Φανταστείτε έχω μια GTX275 s.o.c Gigabyte και παίζω με πολύ καλά γραφικά όλα τα σύγχρονα Games που κυκλοφορούν... Δεν έχω κανένα παράπονο από τη στιγμή που ευχαριστιέμαι μια πολύ όμορφη και πάνω από όλα ζωντανή εικόνα στο PC μου...

Μην πολώνεστε... Οι εταιρίες λεφτά θέλουν και λεφτά βγάζουν...

Εμείς είμαστε από κάτω... Αυτές απλά κερδίζουν 400% στο κάθε κομμάτι που παράγουν γιατί απλά δεν τους στοιχίζει τίποτα η παραγωγή σε σχέση με τις τιμές που πουλάνε..

:)))))))))))))))

εν μερη συμφωνω αλλα για μενα σημαντικος παραγωντας ειναι το value / money εκει οπου η ati δεν παιζεται . επισης μπορει να μην τους στοιχιζει τιποτα ,να φταιξουν μια καρτα αλλα τους ερευνητες τους ποιος θα τους πληρωσει ? την διαφημιση , την πρωτοπορια , τα εργοστασια τους ποιος θα τα ταισει ?

Link to comment
Share on other sites

Μια ξεκάθαρη νίκη οι οποία δεν αποτυπώνεται ποτέ στα monitor μας.. Το ανθρώπινο μάτι δεν αντιλαμβάνεται καμιά διαφορά πάνω από τα 30 FPS... Μη γινόμαστε ψείρες για κανένα frame παραπάνω και αν...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε p_under πίστεψέ με... Και τα εργοστάσιά στους ταίζουν και τους ερευνητές τους πληρώνουν και τα διαφημιστικά τους έξοδα... Και φυσικά μένει στις τσέπες τους ένα υπέρογκο ποσό... Επιχειρηματίες είναι, όχι βλάκες... Έχουν υπερκέρδος κάτι αμέτρητα εκατομμύρια ευρώ... Και προυπολογισμούς εξαιρετικά κερδοφόρους σε μια περίοδο που είναι άστα να πάνε από πλευρά οικονομίας...

Link to comment
Share on other sites

NVIDIA GeForce GTX 470 Review

gtx 470>5850

gtx 480>5870

gtx 470 oc=gtx 480

αντε γεια apati

Κανείς δεν είπε πως η 480 δεν είναι η ταχύτερη single gpu αυτη την στιγμή, αλλά να σού θυμίσω πως OC δέχονται όλες οι κάρτες, και για μένα η σύγκρίση στα gpu πάει ανάλογα την τίμη οπού η 470 τα βρίσκει σκούρα μπροστα στην 5870 και η 480 απλά χάνεται από την 5970. η 5850 έχει ακόμα το καλύτερο perf/$ ratio.

η 5850 μου παίζει 1020/1300 stock cooler για κάθε μέρα στο auto το fan (max 84°C) πόσο πιάνει η gtx470 με ανάλογο ανέβασμα?

JC είπα ότι πάει σχετικά καλά αν αναλογιστούμε και τους drivers που είναι ανώριμοι ακόμα :D

δηλαδή θα περιμένουμε άλλους 3 μήνες για ώριμους drivers? 6 μήνες δεν το σκέφτηκε κανείς αυτο?

για μένα, οκ η καρτα είναι η καλυτερη αλλά καίει ,ζεστένεται και κοστίζει.

μιλάμε για μια κάρτα που είναι από 12 μέχρι 7 βαθμούς κάτω από το σημείο που αρχίζει και throttlάρει.

(συζήτηση κάνουμε :P )

εδιτ: για σένα Γιώργο :D

4614badaf5672f26.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι παίδες, να πάμε και για το ποτό μας και για τον καφέ μας και παντού!!!! Ο πόλεμος μεταξύ Nvidia και Ati επικρατούσε, επικρατεί και θα επικρατεί... Εμείς πρέπει να περνάμε καλά και απλά να χρησιμοποιούμε τα φουρνάκια τους for fun και για να ξεχνιόμαστε... Αν ένας υποτιθέμενος πόλεμος μεταξύ εταιριών μας γίνει εμμονή απλά την ΚΑΤΣΑΜΕ!!!!!!!

:::))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ :T:

Γιατί τότε καταλήγει σε fanboy-σμό ;) Προσωπικά, πηγαίνω πάντα με όποια εκ των δύο έχει το καλύτερο προϊόν στην αγορά (το καλύτερο συνολικά όχι μόνο σε επιδόσεις). Επί εποχής 2900XT vs 8800GTX ήμουν με NVIDIA για παράδειγμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ :T:

Γιατί τότε καταλήγει σε fanboy-σμό ;) Προσωπικά, πηγαίνω πάντα με όποια εκ των δύο έχει το καλύτερο προϊόν στην αγορά (το καλύτερο συνολικά όχι μόνο σε επιδόσεις). Επί εποχής 2900XT vs 8800GTX ήμουν με NVIDIA για παράδειγμα ;)

Δυστυχως εγω σαν χρηστης linux αναγκαστικα μενω σε nVidia. Την πατησα με την 4850 και το φυσαγα και δεν κρυωνε. Απαραδεκτοι drivers σε λινουξ σε αντιθεση με την nvidia που εχει σεβαστει τους χρηστες λινουξ και τους υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

ο mostru ανεβασε τα πρωτα σκορ με 480gtx με αζωτο

Monstru's 34748 marks 3Dmark 2006 run with GeForce GTX 480 @ 900/1050MHz

Παρολο που του εδωσε ο shamino το voltmod αυτος ακομα στα 900/1050 παιζει?:P:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now