GoriLLakoS

G90 φήμες...

Recommended Posts

Ακόμα δεν έχουμε προλάβει να δούμε την 8800Ultra θα μου πείτε και η NVidia έχει ήδη στα χαρτιά τον πυρήνα G90...

Σύμφωνα με το VR-Zone λοιπόν, η Nvidia σκέφτεται να προσπεράσει το G81 για κάτι πολύ δυνατότερο με κωδική ονομασία 90.

To G90 λοιπόν θα είναι βασισμένο στην αρχιτεκτονική του G80 , αλλά με πολύ μεγαλύτερες τχύτητες σε πυρήνα και μνήμες και GDDR4 μνήμη.

Ύστερα απο την Cebit 2007 ακούγεται ότι θα είναι εξοπλισμένη με 512Mbit controller ,1.5GB μνήμης και θα κατασκευάζεται στα 65nm.

Ενώ η κυκλοφορία της αντί για τα τέλη του 2007, μεταφέρθηκε στις αρχές του 2008.

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι μάγκα μου, με τους νέους core 2 duo που θα βγουν τώρα στα 45nm, Penryn δεν τους λένε ; , και νέες DDR 3 μνήμες, το pc θα γαζώνει.. :victory:...

:shifty:

blast from the past

Link to comment
Share on other sites

να καλησπερισω το φορουμ

εχωεναπροβλημαμετοpcκαθεφοραπουτοκανωεπανεκινησημουβγαζειμπλεοθονηκαιεχωκαινουριακαρταγραφικωνκαικαινουριοσκληροδισκοεκατονπενηνταγιγαμπαιττιφταιειγιατιδενξερωτινακανωεκειπυεπαιζαεβγαλεμπλεοθονηεκανεεπανεκινησηκαιμετακολλησεκαιδεναναβεμονοτουτοπατησααποτοκουμπιναξαναανοιξεικαιαυτοητανδενξανααναψεποτε

plz help

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι νέες εξελίξεις ακούγονται ενδιαφέρουσες. Αν υπήρχε και ένας δίσκος που θα ήταν πιο γρήγορος και θα μπορούσε να αντικαταστήσει τους μηχανικούς έτσι ώστε να μη δημιουργείται bottleneck θα ήταν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

να καλησπερισω το φορουμ

εχωεναπροβλημαμετοpcκαθεφοραπουτοκανωεπανεκινησημουβγαζειμπλεοθονηκαιεχωκαινουριακαρταγραφικωνκαικαινουριοσκληροδισκοεκατονπενηνταγιγαμπαιττιφταιειγιατιδενξερωτινακανωεκειπυεπαιζαεβγαλεμπλεοθονηεκανεεπανεκινησηκαιμετακολλησεκαιδεναναβεμονοτουτοπατησααποτοκουμπιναξαναανοιξεικαιαυτοητανδενξανααναψεποτε

plz help

φιλε το forum είναι ελληνικό.. παρακαλώ να γραφεις μονο ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Free trolling, έχει πλάκα αυτό το ξέθαμμα

Εντωμεταξύ η είδηση που έχει γράψει ο [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] είναι σαν τηλεγράφημα :hehe:

#burn #rekt #sorrybro :hehe:

EDIT: Πσσσσ 1.5Giga VRAM GDDR4... που θα φτάσουμε άραγε...

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

η 2900 xt με τον τερατωδη bus των 512 bits θα ειναι ανωτερη :P

κακομοιρη nvidia τι σε περιμενει :/

Το θυμάμαι αυτό το επιχείρημα τότε, κι εγώ είχα μεγάλες βλέψεις για την 2900XT αλλά στο gaming βγήκε μπουρούχα τελικά :hehe: Στα benchmarks τα πήγε πολύ καλά βέβαια, θυμάμαι το damage του hiprίδη τότε και τρελαίνομαι :D

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι αυτό το επιχείρημα τότε, κι εγώ είχα μεγάλες βλέψεις για την 2900XT αλλά στο gaming βγήκε μπουρούχα τελικά :hehe: Στα benchmarks τα πήγε πολύ καλά βέβαια, θυμάμαι το damage του hiprίδη τότε και τρελαίνομαι :D

ωραιες εποχες, στις οποιες οι εξελιξεις ηταν ραγδαιες και υπηρχε περισσοτερος κοσμος(με γνωσεις) που αγαπουσε αυτο το αντικειμενο :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιες εποχες, στις οποιες οι εξελιξεις ηταν ραγδαιες και υπηρχε περισσοτερος κοσμος(με γνωσεις) που αγαπουσε αυτο το αντικειμενο :)

Θυμάμαι στο insomnia τότε threads με άπειρες σελίδες και τσακωμούς απ' το πουθενά χωρίς λόγο. Επίσης θυμάμαι ένα thread 70 σελίδες στο lab με έναν papakos (νομίζω έτσι λεγόταν) που ήταν καθηγητής πανεπιστημίου και τον προσέβαλλε ο hipro όταν του την είπε σχετικά με την 2900XT :hehe: Όχι ότι και τώρα δεν συμβαίνουν τα ίδια, απλά ο κόσμος στα Ελληνικά φόρα έχει ηρεμήσει σε σχέση με τότε. Μάλλον επειδή δεν υπάρχουν τόσα χρήματα οπότε δεν τον ενδιαφέρει και τόσο τι θα κάνει η εκάστοτε εταιρεία :P

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι στο insomnia τότε threads με άπειρες σελίδες και τσακωμούς απ' το πουθενά χωρίς λόγο. Επίσης θυμάμαι ένα thread 70 σελίδες στο lab με έναν papakos (νομίζω έτσι λεγόταν) που ήταν καθηγητής πανεπιστημίου και τον προσέβαλλε ο hipro όταν του την είπε σχετικά με την 2900XT :hehe: Όχι ότι και τώρα δεν συμβαίνουν τα ίδια, απλά ο κόσμος στα Ελληνικά φόρα έχει ηρεμήσει σε σχέση με τότε. Μάλλον επειδή δεν υπάρχουν τόσα χρήματα οπότε δεν τον ενδιαφέρει και τόσο τι θα κάνει η εκάστοτε εταιρεία :P

αυτο ακριβως!

τωρα πια δεν υπαρχει τοση διαθεση οπως τοτε, λογω της ασχημης οικονομικης καταστασης που βιωνουμε οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω φοβερή μνήμη :hehe:

Να το thread στο lab που έλεγα First ATI R600 TRUE Benches Launched(?) - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

Είχε φάει πολύ καθάρισμα βέβαια με τόσα που είχαν ειπωθεί :hehe:

First ATI R600 TRUE Benches Launched(?) - Σελίδα 31 - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

First ATI R600 TRUE Benches Launched(?) - Σελίδα 35 - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

First ATI R600 TRUE Benches Launched(?) - Σελίδα 36 - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

Να και το thread που είχε ανοίξει ο ίδιος τυπάς στο insomnia αλλά με άλλο username και τον έκραξαν κι εκεί Χαμος στο thelab.gr - Kάρτες Γραφικών & 'Hχου - Insomnia.gr :hehe: Δυστυχώς είναι σβησμένο το opening post.

Τα threads στο insomnia δεν θα μπω στην διαδικασία να τα ψάξω γιατί ήταν διάσπαρτα, πάντως είχαν πέσει και bans με τον φανατισμό σχετικά με την 2900XT.

Είμαι σίγουρος ότι αν ασχοληθώ θα βρω και τις ηρωικές μάχες του [MENTION=166]billpeppas[/MENTION] με τον Candyman, μπορεί και να τα έχουν σβήσει όμως :P Ήταν πάνω σε άλλα θέματα βέβαια :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω φοβερή μνήμη :hehe:

Να το thread στο lab που έλεγα First ATI R600 TRUE Benches Launched(?) - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

Είχε φάει πολύ καθάρισμα βέβαια με τόσα που είχαν ειπωθεί :hehe:

First ATI R600 TRUE Benches Launched(?) - Σελίδα 31 - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

First ATI R600 TRUE Benches Launched(?) - Σελίδα 35 - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

First ATI R600 TRUE Benches Launched(?) - Σελίδα 36 - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

Να και το thread που είχε ανοίξει ο ίδιος τυπάς στο insomnia αλλά με άλλο username και τον έκραξαν κι εκεί Χαμος στο thelab.gr - Kάρτες Γραφικών & 'Hχου - Insomnia.gr :hehe: Δυστυχώς είναι σβησμένο το opening post.

Τα threads στο insomnia δεν θα μπω στην διαδικασία να τα ψάξω γιατί ήταν διάσπαρτα, πάντως είχαν πέσει και bans με τον φανατισμό σχετικά με την 2900XT.

Είμαι σίγουρος ότι αν ασχοληθώ θα βρω και τις ηρωικές μάχες του @billpeppas με τον Candyman, μπορεί και να τα έχουν σβήσει όμως :P Ήταν πάνω σε άλλα θέματα βέβαια :P

θεμα το οποιο ειχε ανοιξει ο jcdenton!

αθανατα τα ποστς του και παντα ορθα!

αναρωτιεμαι τι απεγινε και εχει εξαφανιστει απ'ολα τα φορουμς..ελπιζω να' ναι καλα!

bandicam 2015-03-19 23-27-25-359.jpg

οσον αφορα την r600 ημουν αρκετα συγκρατημενος, επειδη ειχα καταλαβει εξαρχης οτι θα ειναι πατατα και αυτο λογω της μεταβατικης περιοδου απο την εξαγορα της ΑΤΙ απο την amd ειχε φανει πως καποια projects ειχαν παγωσει για λιγο μεχρι να αναλαβει πληρη ελεγχο η πρασινη.

bandicam 2015-03-19 23-27-25-359.jpg

bandicam 2015-03-19 23-27-25-359.jpg

57fd090d9385b_bandicam2015-03-1923-27-25

Link to comment
Share on other sites

θεμα το οποιο ειχε ανοιξει ο jcdenton!

αθανατα τα ποστς του και παντα ορθα!

αναρωτιεμαι τι απεγινε και εχει εξαφανιστει απ'ολα τα φορουμς..ελπιζω να' ναι καλα!

[ATTACH=CONFIG]43380[/ATTACH]

οσον αφορα την r600 ημουν αρκετα συγκρατημενος, επειδη ειχα καταλαβει εξαρχης οτι θα ειναι πατατα και αυτο λογω της μεταβατικης περιοδου απο την εξαγορα της ΑΤΙ απο την amd ειχε φανει πως καποια projects ειχαν παγωσει για λιγο μεχρι να αναλαβει πληρη ελεγχο η πρασινη.

Μια χαρά είναι ο George, μιλάμε τακτικά. Δουλεύει όλη μέρα και έχει πάψει να ασχολείται με το hardware όπως τότε.

Το 2010 τις αγόρασα και τις δύο ναυαρχίδες εκείνης της περιόδου -2900XT & 8800 Ultra- από το stock του e-shop, έκανα τις δικές μου δοκιμές επιτέλους μετά από τόσα χρόνια και έβγαλα το άχτι μου :hehe: Η 2900ΧΤ μερικούς μήνες αργότερα μας άφησε χρόνους. Το ίδιο συναίβει και με την Ultra, την άφησα μερικούς μήνες άθικτη και σταμάτησε να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο George, μιλάμε τακτικά. Δουλεύει όλη μέρα και έχει πάψει να ασχολείται με το hardware όπως τότε.

Το 2010 τις αγόρασα και τις δύο ναυαρχίδες εκείνης της περιόδου -2900XT & 8800 Ultra- από το stock του e-shop, έκανα τις δικές μου δοκιμές επιτέλους μετά από τόσα χρόνια και έβγαλα το άχτι μου :hehe: Η 2900ΧΤ μερικούς μήνες αργότερα μας άφησε χρόνους. Το ίδιο συναίβει και με την Ultra, την άφησα μερικούς μήνες άθικτη και σταμάτησε να δουλεύει.

ισως με ενα reflow η reballing να εστρωναν :P

το αστειο ειναι πως εκεινες οι καρτες τωρα πια δεν αξιζουν πανω απο 35 ?..η 8800 ultra ηταν ομως πραγματικο τερας, τοσο στις επιδοσεις οσο και στην καταναλωση(οπως και η 2900 φυσικα..στην καταναλωση μονο!).

πριν απο καιρο ειχα δει την 1900χτ στα 20? και ειχα σοκαριστει με αυτο που εβλεπα..:bows:

οποιος εχει τετοιες καρτες ειναι κριμα να τις δινει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now