ganastasiou

Amd x6 "thuban" πρώτες μετρήσεις!!!

Recommended Posts

@ikskarda

overclock: 3.3 Ghz (+ Turbo Core, some cores work at 3.9 Ghz) and ram at 1580 7.9.7

έτσι έπαιξε ο 1055 σε ένα review οπότε λογικά παίζει κανονικά με ανεβασμένα ρολόγια+turbo

το CnQ αν θυμάμαι καλά ανεβοκατεβαζει και volts εκτος από τα mhz οπότε ίσως προκαλέσει αστάθειες στο συστημα.

AMD Phenom II X6 1090T (sAM3, 3,2 GHz, 6MB L3) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

AMD Phenom II X6 1055T (sAM3, 2,8 GHz, 6MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα σε ευχαριστω , αρα το CnQ το επενεργοποιουμε αμα θελουμε O.C η O.C+Turbo Core

θελω να παρω τον συγκεκριμενα επεξεργαστη επειδη θελω ενα καινουργιο απο την αρχη συστημα και θελω και να κανω rip αλλα και να παιξω παιχνιδια χωρις να καθομαι να σκεφτομαι αν θα ηταν καλυτερος ενας 955/965 (γιατι ειναι μικρη η διαφορα τους σε ευρω).

και μια τελευταια ερωτηση.

αν παρει καποιος εναν 1055Τ και τον παει στα 3.2Ghz τον μετατρεπει αυτοματως σε 1090Τ και εχει κερδισει και 100 ευρω ? νομιζω πως κερδισμενος θα ειναι και παλι γιατι ο 1055Τ ανεβαινει 500Mhz με το turbo core οποτε θα παει στα 3.7Ghz ενω ο 1090T ανεβαζει 400Mhz οποτε παει στα 3.6Ghz . τα λεω καλα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα clocks ξεπερνάνε εύκολα το ψυχολογικό φράγμα των 6GHz, όμως τα αποτελέσματα στα benchmarks είναι ιδιαίτερα απογοητευτικά. Ακόμα και στο wPrime 32M που τρελαίνεται με τους περισσότερους πυρήνες/threads, η διαφορά σε σχέση με τους τετραπύρηνους Core i7 9xx είναι χαοτική! Δείτε και θα καταλάβετε:

Phenom II X6 1090T @ 6030MHz ===> 4.624sec

Core i7 950 @ ~5200MHz ===> 4.624sec

2 x Core 2 QX9775 @ 4250MHz ===> 4.620sec (skulltrail system)

Πάμε τώρα να ρίξουμε μια γρήγορη ματιά και στην τιμή. 300? o 1090T, 500? ο i7 950 και ~750? οι δύο QX9775 όχι και άσχημα. Βάλε και το γεγονός ότι οι AM3 μητρικές είναι φθηνότερες, συν του ότι δεν χρειάζεται να αγοράσεις triple-channel μνήμες που θέλουν οι i7 ή FB-DIMMs που θέλουν οι μητρικές skulltrail. Μια χαρά θα πουλήσουν.

P.S. Δεν είμαι AMD Fanboy. Δεν είχα ποτέ δικό μου AMD σύστημα, πάντα Intel. Απλά εξηγώ το σκεπτικό μου :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

@ ikskarda

μια χαρά τα λες :)

μεταξυ 1055 και 965 θα πηγαινα σαφως για 1055 , καπου 30-40 ευρο διαφορα δεν έχουν?

P.S. Δεν είμαι AMD Fanboy. Δεν είχα ποτέ δικό μου AMD σύστημα, πάντα Intel. Απλά εξηγώ το σκεπτικό μου

ψευτη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@ ikskarda

μια χαρά τα λες :)

μεταξυ 1055 και 965 θα πηγαινα σαφως για 1055 , καπου 30-40 ευρο διαφορα δεν έχουν?

οποτε παω το καλοκαιρακι τρεχαλα για 1055 που με ενα μικρο o.c ερχεται στα επιπεδα του 1090Τ? ελπιζω να βγουν και αλλες μητρικες με το νεο chipset κοντα στα 120ευρω (προτιμω Gigabyte) και καποιες καλες 1600Mhz μνημες στα 130ευρω και εχουμε νεο συστημα με 500 ευρω :whoohoo:

μακαρι να μπορεσω επιτελους να χαρω υπολογιστη γιατι με τον Amd X2 4400+ που χω :P που τετοια τυχη

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το έκανα για να σου αλλάξω γνώμη ρει, απλά έγραψα πως το βλέπω το πράγμα :D

αυτό έλειπε:hehe:

αυτα τα ξέραμε ωρε γιορίκα για τα benchmarks :D

ψησου μπεις και μσν.-

Link to comment
Share on other sites

Aυτες της μετρησεις της εκανα σε ΑSRok 790 GX kαι πραγματικα εμεινα... Γνωμη μου ειναι οτι οποιος εχει μια καλη, η σχετικα καλη μητρικη δεν χρειαζεται να αλλαξει. Παντως ιδιαιτερα στα prime και winrar σχιζει!

WPRIME.jpg

VANTAGE.jpg

WINRAR.jpg

CPU Z.jpg

ASROCK.jpg

WPRIME.jpg

VANTAGE.jpg

WINRAR.jpg

CPU Z.jpg

ASROCK.jpg

WPRIME.jpg

VANTAGE.jpg

WINRAR.jpg

CPU Z.jpg

ASROCK.jpg

WPRIME.jpg.b64361da663f47374561e0a68c900

VANTAGE.jpg.2c54156fcaff8dae94e4280a7160

WINRAR.jpg.a5bf96813c8bf270d321ae0a81424

57fd077e825ce_CPUZ.jpg.07b25a0409f7c4c1f

ASROCK.jpg.0fb4cdb8671731f9a45fcafea8edd

Edited by IAS PC profnik
pics
Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα Ghz βγάζει 6000kbps ένας ι7? 4C/8T (περίεργος)

Δίκιο έχει ο Βασίλης ρε συ nord. Δες εδώ ένα score που είχε post-άρει στο XS. Peppito ownage @ winrar 7000KB/s :)

XtremeSystems Forums - View Single Post - Post Your Winrar Benchmarks! :T:

Ορίστε δες και το δικό μου... i7 860 @ 4GHz, μνήμες στα 2000MHz stock τελείως: http://www.hwbox.gr/96045-post21.html ;) 4400 KB/s

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σχιζει σε wprime απλα , και σχιζει στο winrar σε σχεση με το παρελθον της εταιριας στο winrar . Oπως και να εχει ειναι και σε 790gx! Στο Asus 890gx που εκανα μετρησεις ανεβαινει αρκετα . Αρα το σχιζει κολλαει στα παραπανω . Τhanks.

Link to comment
Share on other sites

οταν ερθει η ωρα η καλη θα τα ξαναπουμε για μνημες και Ram , οποτε ας μην ξεφευγουμε απο το τοπικ

Θα ξεφυγουμε θες-δε-θες! Πως την λενε αυτη στο avatar? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Σήμερα κάναμε νέες δοκιμές με το τελευταίο BIOS της Gigabyte, το F7B.

Σχετικά με το Cool 'n' Quiet: Η ένδειξη που παίρναμε πως το CnQ δεν μπορούσε να απενεργοποιηθεί, ήταν λανθασμένη και οφείλεται στο CPU-Z. Το CnQ απενεργοποιείται κανονικά, όμως το CPU-Z δείχνει τη συχνότητα να ανεβοκατεβαίνει.

Στις δοκιμές που κάναμε σήμερα με την νέα έκδοση του AOD, διαπιστώσαμε πως όταν απενεργοποιούμε το CnQ, η συχνότητα του επεξεργαστή μένει σταθερή στα 2.8GHz, σε κάθε περίπτωση.

Σχετικά με το CPU multiplier: To BIOS όντως έχει επιλογή για αύξηση του έως το 16.5. Να υπενθυμίσουμε εδώ πως η default τιμή του 1055T οριοθετείται στο 14 (14x200=2.800MHz).

Οι τιμές από 14.5 έως 16.5 στο multiplier, ουσιαστικά δεν είναι ενεργές και χρησιμοποιούνται αυτόματα από το Turbo Core.

Αν λοιπόν, ορίσουμε manual την τιμή του multiplier στο 15, το σύστημα θα την αγνοήσει και θα συνεχίσει να λειτουργεί στο 14.

Φυσικά, αν ορίσουμε μικρότερη τιμή από την default, π.χ 13, ο επεξεργαστής θα "συμμορφωθεί" στην επιλογή μας και θα λειτουργήσει στα 2.6GHz.

Κανένα πρόβλημα με το BIOS της Gigabyte 890GPA-UD3H δεν υπάρχει λοιπόν, ούτε με το BIOS F7B ούτε με το F6.

Απολογούμαστε για την όποια αναστάτωση.

πηγη: Review: AMD Phenom II X6 1090T, AMD Phenom II X6 1055T | Oktabit Community

μαλλον αυτο το update , εν μερει απαντα στις ερωτησεις που ειχα θεσει σε εσας εδω στις προηγουμενες σελιδες.

1)οτι με το CnQ απενεργοποιημενο τελικως ο 1055Τ ειναι σταθερος στα 2.8Ghz χωρις ανεβοκατεβασματα

2)αλλα οσον αφορα το O.C εγω αυτο που καταλαβα χωρις να ξερω πολλα ειναι πως δεν δεχεται O.C . αυτο που ρωτουσα δηλαδη το να βαλεις τον Multiplier στα 16 και να ειναι μετα 16x200=3.2Ghz (+ 500 απο turbo mode = 3.7Ghz αυτο δε γινεται ). σωστα η κανω λαθος ? δηλαδη ξεχναμε το O.C στον 1055Τ ?

σορυ αλλα τωρα προσπαθω να μαθω απο oveclocking :suck:

Link to comment
Share on other sites

ο 1055 δεν έχει ξεκλείδωτο πολλάπλασιαστή οπότε δεν μπορεις να αλλάξεις το 14 σε 16 και να πας στα 3.2.

αυτο που γίνεται είναι από 200x14 na to κάνεις 230χ14 και να αφήσεις ανοιχτό το turbo, έτσι όταν θα χώνεται το turbo στην μέση θα έχεις 3.7ghz, βέβαια πρέπει να φτιάξεις τα ρεύματα έτσι ώστε να μην έχεις προβλήματα από την αύξηση της συχνότητας. :)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τωρα μιλαμε με υποθεσεις βεβαια γιατι δεν τον εχω παρει . σιγουρα προς καλοκαιρι θα ειναι στα χερια μου , αλλα θελω να μαθω οσα περισσοτερα γινεται για αυτον ωστε να ξερω οτι θα με ικανοποιησει και θα ειναι ταιριαστος για τις αναγκες μου και οχι ανεκμεταλλευτος.

οποτε δηλαδη κανουμε 230x14=3220Mhz + 500 Mhz = 3.720Mhz

αυτοματως δηλαδη μετατρεπουμε τον 1055Τ σε 1090Τ με την αλλαγη απο 200 σε 230.:whoohoo:

ελπιζω το καλοκαιρι να μην ειστε ολοι παραλια :dot: να με βοηθησετε να κανω πρωτη φορα στη ζωη μου o.c . για το Multi ξερω πως αλλαζει,για τα ρευματα θα θελω τις συμβουλες σας για να μην τον καψω η του δωσω παραπανω και καιω πολλα.

ουφ νιωθω ικανοποιημενος μου λυθηκαν οι αποριες μου :worship2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now