George_o/c

ASUS M4A89GTD Pro USB3 + Phenom II X4 960T = 6 πυρήνες!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=ASUS M4A89GTD + Phenom II X4 960T = 6 πυρήνες!]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Μια συνταρακτική είδηση έφτασε στα αυτιά μας που πραγματικά μας άφησε με το στόμα ανοιχτό! Είδαμε έμπρακτα ότι οι καινούριοι τετραπύρηνοι AMD επεξεργαστές θα μπορούν να ξεκλειδώνονται κανονικότατα σε εξαπύρηνοι! Γνωρίζουμε φυσικά ότι αυτή η φήμη γυροφέρνει στα διάφορα forums ανά τον κόσμο καιρό τώρα... Έχετε όμως δει κάποιο CPU-Z screenshot που να το αποδεικνύει αυτό; Στην φωτογραφία που ακολουθεί παρουσιάζεται ένας τετραπύρηνος AMD Phenom II X4 960T, που σε μια μητρική ASUS (ονόματι M4A89GTD-Pro/USB3), χάρη στο "Core Unlock" feature ξεκλειδώθηκε σε εξαπύρηνο.

Αν όντως αυτό δύναται να γίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων, είναι σίγουρο ότι η AMD θα ανέβει αφάνταστα στα μάτια του αγοραστικού κοινού.

[img_ALT=ASUS M4A89GTD + Phenom II X4 960T = 6 πυρήνες!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614bc9a56344e2d.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω παρακολουθησει πως γινεται το ξεκλειδωμα με τους προηγουμενος επεξεργαστες κα ιπως το cpu-z τους αντιλαμβανονταν..

εδω οταν ειναι στο off (το core unlocker μαλλον) δεν θα επρεπε το cpu-z να τον βλεπει οπως ειναι εργοστασιακα δλδ σαν AMD Phenom II X4 960T???

edit: προσεξα καλυτερα οτι αλλαζει στο processor specification και οχι στο processor name ;) αλλα και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνεις Σπύρο. Δεν είναι retail κομμάτια αυτά, οπότε γράφουν ότι θέλουν. Εφόσον για παράδειγμα ο X4 960T κατασκευάζεται από την AMD παίρνοντας έναν X6 1065T και κόβοντάς του δύο πυρήνες, ίσως για αυτό το λόγο το CPU-Z αντιδρά έτσι.

Και οι Core i7 960 ES, Core i7 965 Extreme έγραφαν στο Specification :hehe:;)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου φαίνεται λογικό να τον αναφέρει σαν Χ6 το cpuz και με 4 πυρήνες.

Εκτός και αν δεν έχει περασμένο το CPUID στο bios και τον μπερδεύει και στο bios.

Πάντως εγώ δεν το πολυ πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Thuban = Deneb + 2 πυρήνες και βελτιωμένο IMC. Στα 2D δεν θα μπορεί να ξεπεράσει για κανένα λόγο τους Bloomfield, μόνο στο wPrime. Στα 3Ds μαθαίνω ότι βρίσκεται λιγάκι μπροστά... Για αυτό και είπα σαν τους Core i7 (μόνο τους τετραπύρηνους εννοώ)

not gonna get excited about it

i will get excited when i see IPC improvements

aka bulldozer

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα κατευθειαν εξαπυρηνο?? κατι δν μου καθεται καλα!
Ούτε εμένα μου φαίνεται λογικό να τον αναφέρει σαν Χ6 το cpuz και με 4 πυρήνες.

Εκτός και αν δεν έχει περασμένο το CPUID στο bios και τον μπερδεύει και στο bios.

Πάντως εγώ δεν το πολυ πιστεύω.

Πρώτη κατάφερε να ξεκλειδώσει τον 960Τ σε εξαπύρηνο, η ASRock. Δεύτερη η ASUS και τρίτη η MSI... Όλες μαζί την ίδια μέρα :D

Πάντως σχετικά με αυτό το CPU-Z bug/problem o Franck ο μάστορας, έχει ήδη πληροφορηθεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω αν θα ανέβουν στα μάτια του αγοραστικού κοινού τόσο απλοϊκά όσο το γραφεις Γιώργο.

Αγοραστικό κοινο = 1.Mass 2.General 3.Expert

Το 1. δεν τον νοιάζει , έχει μάθει την λέξη Intel και αγράζει με γνώμονα την τιμή και όχι τα specs.

Το 2. ίσως το επηρεάσει

το 3. είναι βαμμένο Intel .

^^ τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου .

Link to comment
Share on other sites

Αγοραστικό κοινο = 1.Mass 2.General 3.Expert

Το 1. δεν τον νοιάζει , έχει μάθει την λέξη Intel και αγράζει με γνώμονα την τιμή και όχι τα specs.

Ασε, λες και τους εχουν κανει πλυση εγκεφαλου...τους λες οτι αφου δεν εχουν μεγαλο budget για 1366 να πανε σε τετραπυρηνο AMD και πανε και αγοραζουν Ιntel s775.

Μιλαμε να βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now