Nomad

ΑΓΟΡΑ ΝΕΑΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!!!!

Μπηκα και εγω στο χορο για αγορα νεας καρτας γραφικων και θελω τη γνωμη σας.

Η καρτα γραφικων που εχω τωρα ειναι μια GIGABYTE GTX 275 SUPER OVERCLOCK.

Ποια καρτα γραφικων μου προτεινεται?? Να κινηθω προς Nvidia ή Ati????

GTX 470,480,5850,5870, ή 5970?????

Ο επεξεργαστης μου ειναι ενας Intel quad core Q9505 ενω το τροφοδοτικο ειναι 750watts. Πχ αν παρω μια 5970 με 750watt τροφοδοτικο θα εχω προβλημα???

Περιμενω απαντησεις σας!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες πόσα χρήματα είσαι διατεθιμένος να δώσεις :)

Όσο για την ερώτηση που κάνεις σχετικά με το τροφοδοτικό σου. Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ισχύ του, όσο το πόσα Αμπέρ δίνει στην +12V γραμμή. Πες μας ποιο είναι και βλέπουμε :) Βέβαια οποιοδήποτε ποιοτικό 750άρι τροφοδοτικό σηκώνει άνετα μια 5970, οπότε δεν θα έπρεπε να ανησυχείς για αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να δωσω ακομα και 600 ευρω για μια 5970. Εσυ φιλε μου τι προτεινεις??

Η 5970 περιεχει 2 GPUs ε??? Αυτο πρακτικα τι σημαινει??? Ειναι σαν 2 καρτες γραφικων σε μια???

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία διπλοπύρηνη κάρτα. Πάρα πολύ δυνατή μιας και την είχα πιο παλιά. Δεν είναι όσο 2χ5870 που είναι κατιτίς πιο δυνατές αλλά είναι πολύ καλή επιλογή σαν κάρτα. Η 5970 είναι σαν 2χ5850 μιας και 2 τέτοιους πυρήνες έχει.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη single GPU είναι η GTX 480... Τρέχα γύρευε όμως, με τόσες καθυστερήσεις ούτε το καλοκαίρι δεν έρχεται :D

Οπότε αν θες περιμένεις για GTX 480, αλλιώς τσιμπάς μια HD 5870 τώρα και είσαι άρχοντας. Καλύτερα να αποφύγεις τις διπύρηνες κάρτες γραφικών λόγων των γνωστών προβλημάτων που προκαλούν στο gaming (π.χ micro-stuttering).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι διπυρηνες ποια προβληματα εχουν στα παιχνιδια επειδη δεν το πολυκαταλαβα αυτο?? και με μια 5870 ειμαι καλυμενος για μια 2ετια περιπου??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.....Που ζορίζεται αυτή τη στιγμή η 275 που έχεις και θες να την αλλάξεις....?

Θέλω να πω, για τι χρήση θες την νέα κάρτα....?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι διπυρηνες ποια προβληματα εχουν στα παιχνιδια επειδη δεν το πολυκαταλαβα αυτο?? και με μια 5870 ειμαι καλυμενος για μια 2ετια περιπου??

What is Micro-stuttering? [READ]

Ναι με μια HD 5870 είσαι καλυμμένος για μια διετία ;)

Αλήθεια πάντως, γιατί θες να αλλάξεις την 275;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αλλαξω τη 275 επειδη δεν εχει υποστηριξη του DX11 και σε σχεση με τη σημερινη τεχνολογια θεωρειται πλεον πισω...κατα τα αλλα ειναι μια πολυ αξιοπιστη καρτα και εχω μεινει εξαιρετικα ευχαριστημενος!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μην παρασύρεσαι βρε από τους παπάδες που υπόσχονται τα Marketing τμήματα της κάθε εταιρείας! Και τι πως δεν υποστηρίζει η 275 σου DirectX 11; Αν υποστήριζε που θα το χρησιμοποιούσες και πουθενά; Άσε τους άλλους να τρέχουν Unigine σε DirectX 11 ;)

Αν πάλι θες στο maximum στο gaming, τότε ναι θα δεις διαφορά με την ΗD 5870 σε μεγαλύτερες αναλύσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σε παιχνιδια οπως το Metro 2033, Alien Vs Predator κλπ δεν βλεπεις διαφορα??? Πχ τα ιδια γραφικα βλεπεις με μια GTX 275 και με μια 5870???

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση. Απλά εννοούμε ότι δεν θα είναι τόσο μεγάλη, όσο αυτή που θα πάρεις αν περιμένεις μέχρι το τέλος του χρόνου που θα έχουν κυκλοφορήσει οι νέες VGAs... :)

Link to comment
Share on other sites

Οι Fermi 2 της NVIDIA δεν ξέρω πως θα λέγονται και πότε ακριβώς θα κυκλοφορήσουν... Τόσα που είδαν τα ματάκια μας με τις Fermi, προτιμώ να μην μιλάω καθόλου :D

Όσο για τις ATI σε παραπέμπω σε μια παλιά μας είδηση: http://www.hwbox.gr/news/7615-amd-radeon-hd-6000-series-stis-othones-mas-prin-telos-tou-2010-a.html ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now