Recommended Posts

λύστε μου μια απορία διότι δεν πολυκατάλαβα.

όταν η DRAM freq δείχνει 1200 ας πούμε τότε το NB (uncore) δεν πρέπει να είναι πάνω από 4800?!

αλλιώς τι νόημα έχει το 2:12 στους 860/870?

καλύτερα δεν είναι να τρέχουμε τις μνήμες στα 900 (σφιχτά timings) όταν το uncore είναι στα 3600?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για τα x58 που έχουν πολλαπλασιαστή για το uncore....;)

Στα Ρ55 που δεν υπάρχει τέτοιος πολλαπλασιαστής όσο πιο ψηλά ειναι το uncore αλλά και το qpi τόσο καλύτερα....;)

Link to comment
Share on other sites

τι νόημα έχει να πηγαίνουν στο θεό αν τις κόβει το uncore ρωτάω. βεβαια θα κάνω τα πειραματάκια μου να δω. :)

Το πιστεύεις αυτο που λες?? :P

Παίξε εσύ τις μνήμες στα 1000 με cl7 ίσως και με cl6 ή πάνω απο 2300 με cl8 και έλα πες μου αμα σε πειράζει που το uncore θα είναι γύρω στα 3900-4000....:D

Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτιρια και απο εμένα για το review σε όλη την ομάδα :D

Μάλλον θα είναι οι επόμενές μου:)

Μια ερώτηση αν έχω amd-based system θα είναι καλύτερο φαντάζομαι το serial number να τελειώνει σε Μ. πώς ζητάω τις μνήμες, τους λέω να μου δόσουν όσες έχουν για να ελέγξω serial?

Link to comment
Share on other sites

Τις μνήμες του review, ακριβώς τι ίδιες, με το ίδιο serial τις έχω στο AMD σύστημα μου και παίζουν

απροβλημάτιστα 1600-1700 με CL7...;)

Link to comment
Share on other sites

9-9-9-27-

παράλληλα τους χρονισμούς που αναφέρουν παραπάνω ως χαλαρούς, εμένα δεν ανοίγουν.

maxmem μέγιστο έχω 490 @ 4.6 ghz

something is wrong here..

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι αυτές ακριβώς του reiview.

θέλω να πω ότι στα stock timings 2000MHz @ 9-9-9-27-110 1Τ @ 1.65V οι μνήμες δεν παίζουν..

και δεν βρίσκω άκρη γιατί.

Link to comment
Share on other sites

@weqwer: Δώσε VTT 1.37V, βάλε το tRFC στο 88 και πες μας αν παίζουν :)

Υπομονετικά θα το ψάξουμε μαζί, και θα δεις ότι 9-9-9, στα 7-9-7 θα καταφέρουμε να τις κάνουμε να παίξουν :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Στο review είχα βρει ότι με 1.68V οι μνήμες παίζουν full σταθερά στα 2000MHz 7-9-6-22-88 1T. Δεν υπήρχε χρόνος να δοκιμάσω αν έβγαινε με πολύ λιγότερο, όμως ποτέ δεν το ξέχασα. Για δείτε λοιπόν με πόσο ρεύμα παίζουν ROCK STABLE στα 2000MHz 7-9-6-21-72 1T :)

4614c45deed34dde.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now