nikpoth

Mobo για AMD Phenom II X4 955

Recommended Posts

Για ένα σύστημα με αυτήν την cpu μπορούμε να βρούμε ένα mobo καλο από 100 ως 160 euro?Το pc προορίζεται για game με 5970 πάνω.Επίσης μια γνώμη και για ram αν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θέση σου θα περίμενα να βγουν τα νέα μοντέλα να δω τι προσφέρει η αγορα και να επίλεξω με βάση το μέλλον.

Για αυτό με το μέλλον δεν ξέρω αν έχει νόημα γενικά,λόγο ότι σε κάνα χρόνο θα αλλάξουν τα πάντα στα socket.

Αξίζει η αναμονή και για ποσο από τι στιγμή που υπάρχει cpu και δεν θα αλλαχτεί?

Link to comment
Share on other sites

αν σκοπευεις να μείνεις με τον 955 και δεν σε νοιάζει κάποια μελλοντικη αναβάθμιση, τότε και με κάποιο 785/790 που είναι και καιρο στην αγορά θα είσαι εντάξει. Μόνο αν θες σατα3 και γιου εσ μπι 3 πήγαινε σε 890 κλπ.

πάντως θα το σκεφτόμουν αυτο για το μέλλον γιατί ακούγεται πως τα bulldozer θα είναι σε σοκετ ΑΜ3r2 που θα είναι συμβατό με το αμ3+ddr3. από αυτά τίποτα δεν είναι σίγουρο οπότε μην σε πάρω στον λαιμό μου. :)

Link to comment
Share on other sites

αν σκοπευεις να μείνεις με τον 955 και δεν σε νοιάζει κάποια μελλοντικη αναβάθμιση, τότε και με κάποιο 785/790 που είναι και καιρο στην αγορά θα είσαι εντάξει. Μόνο αν θες σατα3 και γιου εσ μπι 3 πήγαινε σε 890 κλπ.

πάντως θα το σκεφτόμουν αυτο για το μέλλον γιατί ακούγεται πως τα bulldozer θα είναι σε σοκετ ΑΜ3r2 που θα είναι συμβατό με το αμ3+ddr3. από αυτά τίποτα δεν είναι σίγουρο οπότε μην σε πάρω στον λαιμό μου. :)

Αυτό το τελευταίο που είπες για τους bulldozer είναι το ζουμί.είναι το μονο που θα με κάνει να περιμένω λίγο.ξέρουμε ποτε περίπου θα γίνει γνωστό το socket για αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είχα γράψει πέρυσι ένα νέο για τους Bulldozer... Από τότε δεν έχουμε μάθει κάτι συνταρακτικό που να αλλάζει το όλο σκηνικό. Σίγουρα πάντως δεν θα υπάρχει backwards compatibility, λόγω αλλαγμένου cpu pinout.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο που είπες για τους bulldozer είναι το ζουμί.είναι το μονο που θα με κάνει να περιμένω λίγο.ξέρουμε ποτε περίπου θα γίνει γνωστό το socket για αυτούς?

το AM2+ είχε κωδικη ονομάσια ΑΜ2r2 αν θυμάμαι καλά

άρα το ΑΜ3r2 πιθανότατα θα είναι το AM3+

απλά επειδη έχω ακούσει τόόόόσα πολλά για κανάλια μνημων,πυρήνες,σοκετς κλπ αμφιβάλλω ακόμα και αν αυτα που λέμε bulldozer τώρα θα είναι αυτα που θα βγούνε το 2011.....

εδιτ:

το καλό στην όλη ιστορία είναι πως επιτέλους θα αφήσουν πίσω τις ddr2 και η γνώμη μου είναι πως δεν θα έπρεπε να βάλουν ούτε στα θουμπαν ddr2 controller, θα προτιμούσα λίγη περισσότερη cache.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

τελικά από το σύστημα τις υπογραφής μου,με μια μετάβαση σε am3 με 955 ddr3 ίδια vga θα έχω διαφορες σε επίδοσης στα game?

η να παρατήσω τα καλάθια αγοράς!Έχω χάσει τι μπάλα!

Link to comment
Share on other sites

σε κάποια games που γουστάρουν τους 4πυρηνους θα δεις διαφορα, στα υπόλοιπα μικρες έως μηδενικες διαφορές.

2304bd81d28cead7.jpg

εδω λέει για ΑΜ3 αλλά έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα αν και εγώ πιστευω πως αν μείνει εκεί, θα είναι κάτω του αναμενόμενου σαν cpu και θα περιμένουμε πάλι την επόμενη γενια με άλλο σοκετ κλπ κλπ κλπ... εδώ θα είμαστε και θα τα δούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now