deNordic

5850 overclocking

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

Εχω αγορασει μια ASUS 5850 και εδω και δυο βδομαδες προσπαθω να την κλοκαρω χωρις επιτυχια.

Θελω να μου πειτε τα βασικα βηματα πως μπορω να βρω τα μεγιστα σταθερα ρολογια σε πυρηνα και μνημα με στοκ ρευμα αρχικα. Μετα θα δοκιμασω και με το ρευμα της 5870.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το furmark...Κάθε φορά που ανεβάζεις ρολόγια τρέχεις το furmark...Η κάρτα σου θα είναι

σταθερή όσο δεν βγάζει artifacts....;)

Link to comment
Share on other sites

Με το furmark ετρεχα προχθες την μνημη στα 1200 και για 45 λεπτα δεν εβγαλε κανενα error ουτε VPU recover κτλπ.. μολις ανοιγω το Just Cause 2 μετα απο κανα 15λεπτο κρασαρει... θελω να ξερω οτι το ρολογια που δινω ειναι σταθερα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

πόσο έχει στοκ ρεύμα η αζους? η sapphire εμένα με 1.08v από μανα της πάει 825πυρήνα εύκολα και με κάπου 1.23/1.25 πάει 1000+ για κάθε μέρα που την έχω.

οι μνήμες τώρα εξαρτάται από το ρεύμα που δίνει η κάθε εταιρία, πολλές 5850 παίζουν 1250 εύκολα και άλλες 1300+

έτσι και αλλιώς ρεύμα σε μνήμες δεν έχει και πολύ νόημα να ανεβάσεις γιατί είναι κάπως ευαίσθητες και δεν κερδίζεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

1.087 δινει η ASUS. Για καθε μερα ποσο πυρηνα να παω; Στα 1.23-1.25 θελει σιγουρα 50%+ τον ανεμιστηρα και ειναι πολυ θορυβωδης.. δεν σε ενοχλει;

Link to comment
Share on other sites

πλεόν μπήκε και η κάρτα στο νερό αλλά και πριν στα 1000core παίζωντας dirt2 κλπ πάνω από 35-40% δεν πήγαινε και έμενα κοντα 80-84C και idle κάπου ~60 οπότε δεν είχε πρόβλημα :D

τώρα βέβαια idle 28 load(furmark) 42 με linx στο cpu μαζι :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω το OCCT Gpu με error check.

Μεχρι στιγμης μεχρι τα 815/1200 με μαμα ρευμα δεν μου βγαζει error, στα 820/1200 αρχιζει και δινει errors. Να το θεωρησω ως unstability παρ'όλο που δεν κολαει η εικονα; Ειναι καλος αυτος ο τροπος που ελεγχω το o/c;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αμα ειναι asus ανεβασε την με το asus smart doctor το οποίο το εχεις μεσα στο cd οταν την πηρες και την ταση και ολα !!!

μετα ο καλυτερος τροπος δοκιμής ειναι να βαλεις ενα 3dmark 06,vantage να δεις αν το περνάει αν ναι ολα καλα εισαι απόλυτα σταθερός και το καθε εξής!

Link to comment
Share on other sites

με τα vantage klp δεν είναι απαραίτητα σταθερη σε πολύωρο gaming, εμένα στα ρολόγια που βγάζει vantage kai 06 δεν παίζεις dirt με τπτ πάνω από κανα 30-50 mins :]

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειμαι σταθερος ουτε με αυτα τα ρολογια, αν ειναι δυνατον δεν μπορω να βρω ενα stress tool που να ειναι αποτελεσματικο χωρις να χρειαζεται να το τρεχω ωρες ολοκληρες. Τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσπαθήσει να την φλασάρεις με αλλο bios? Εγω προσωπικα εχω μια sapphire με bios της msi και παίζει 850/1200 με stock voltage χωρις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η sapphire γενικα τα παει καλα σε o/c.

Οσους ακους με sapphire πιανουν πολυ καλα νουμερα αναλογικα με το ρευμα που δινουν

και επισης πιανουν τα 850/1200 (της 5870) με στοκ ρευμα. Δεν ξερω αν ισχυει επισημως αυτο.

Παντως την ανταλλαξα με μια 5870 και βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now