alexcrx1981

ATI 4870x2 PROBLEM

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα

Θα ήθελα την βοηθεια σας

Εχω μια 4870x2 και σε καποια παιχνιδια γινετε το εξης:

Σβινει το μονιτορ και κολλαει το pc και στην καρτα επανω αναβει ενα κοκκινο ledακι.

Η καρτα νομιζω οτι εχει 5 ledακια στη σειρα και μου αναβει το δευτερο απο αριστερα στα δεξια

Ξερει κανενας τιποτα??????????

Ευχαριστω παρα πολυ και καπιος να βοηθησει γιατι εχω "αρρωστησει"

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κανει παντα σε ορισμενα παιχνιδια που νομιζω οτι την "τσιτωνουν"

Παντως το παρατηρισα εχτες που εβαλα το settlers 7,παιζω για λιγο και μετα αυτο......

Η καρτα πεζει μαμα και εχω δωσει λιγο fsb για να ανεβασω τις μνημες του amd.

Δοκιμασα ομως και μαμα το cpu και τις μνημες και με πιο ψηλα CL αλλα παλι το ιδιο......

Δεν ξερει κανενας τι σημαινουν αυτα τα ledακια οταν αναβουν?????

Λογικα σου δειχνουν τι εχει η καρτα αναλογα με το πια αναβουν....

Το εψαξα λιγακι αλλα τα αγγλικα μου δεν ειναι και πολυ καλα......

Καποιος να βοηθησει ρε παιδια..........

Μηπως πασχει απο θερμοκρασιες????????

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις το furmark να τρέξει να δεις πως πάει από θερμοκρασίες και αν κολλήσει. θα τσιτωθεί αρκετά η καρτούλα ;)

αλλιώς μπορεί να φταίνε οι drivers σε συνδυασμό με το game

Link to comment
Share on other sites

κανονικότατα παίζει σε W7x64

τα ledakia αυτα είναι εκεί που βάζεις την τροφοδοσία της κάρτας αν θυμάμαι καλά ε?

απο τροφοδοτικό πως πάς?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, στείλε ένα Mail στην αμδ/ατι να σου πουν με σιγουρια γιατί στα διάφορα forums για αυτα τα Leds θα βρεις 128476² αποψεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παντως με το προγραμματακι εκανε το ιδιο

Επαιξε για λιγο,βαρεσε 91 βαθμους και μαυρισε η οθονη,κολλησε ο ανεμιστηρας της ati στο full και αναψε το λαμπακι που λεω

Μετα ετρεξα το προγραμμα με το ανεμιστηρι στο full μεσα απο το ati overdrive και ολα καλα(βεβαια βαρεσε 75 με το fun στο 100% και 150db φασαρια)

Αρα μαλλον παει πισω στο πλαισο γιατι ερχετε και καλοκαιρι......

Αντε τωρα να δουμε τι κουλα θα μου πουν εκει

:-(

Link to comment
Share on other sites

to fan ανεβαίνει καθόλου όταν το αφήνεις στο auto? αν όχι τότε έχει πρόβλημα όπως κάμποσες ακόμα 4870χ2 με το βιος που δεν ανέβαζε τις στροφές του fan.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο auto περνει στροφες απο μονο του απλα μαλλον δεν προλαβαινει να κανει δουλεια.........

Ετσι κι αλλιως με το fan στο 100% και βαρεσε 75

Οποτε κατι δεν παει καλα................

Τωρα κατσε να δουμε τι θα μας πουν στο πλαισιο να γελασουμε,,,,,

Με βλεπω για αλλη καρτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο auto περνει στροφες απο μονο του απλα μαλλον δεν προλαβαινει να κανει δουλεια.........

Ετσι κι αλλιως με το fan στο 100% και βαρεσε 75

Οποτε κατι δεν παει καλα................

Τωρα κατσε να δουμε τι θα μας πουν στο πλαισιο να γελασουμε,,,,,

Με βλεπω για αλλη καρτα

στο πλαίσιο θα τρέξουν στην 19αρα και θα σου πουν ότι δεν παρουσίασε πρόβλημα..!τουλάχιστον έτσι μου είχε συμβεί και μένα όταν είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα(ίδια κάρτα ίδιο τροφοδοτικό!)..μετά από λίγο καιρό πάντως μου κάηκε η κάρτα αν αυτό σε καθησυχαζει!!!:P:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ βδομάδα τα είχα σπάσει με αυτό το πρόβλημα!!!!!!!!! Είχα αλλάξει μητρική και με το που τα στήνω ξεκίνησε η ιστορία με το λαμπάκι. Για να μη πολυλογώ κάτι παίζεται με το τροφοδοτικό σου. Απλά κάτι έχει ΦΡΙΚΑΡΕΙ. Εμένα είχε πάθει φρίκη από ΜΙΑ UV ΛΑΜΠΑ απτις 4 που έχω. Ξεκίνα να βγάζεις ένα ένα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΡΕΥΜΑ. Βέβαια εμένα μου το έκανε με το που άνοιγα το pc. Καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν υπάρχει καλός αερισμός στο κουτί και τώρα που "ανεβαινουν" οι θερμοκρασίες παρατηρήθηκε το πρόβλημα. για δες με ανοικτό κουτί

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να έχει θέμα με τις θερμοκρασίες η 4870χ2 ζορούλη. βαράνε 100+ πριν κλείσουν από μόνες τους.

και δεν ανάβει κανένα λαμπιόνι λογώ θερμοκρασιων(τουλαχιστον στην 3870χ2). Μονο λόγω ρεύματος ή αν έχει καει η κάρτα ή αν δεν παιρνει καθόλου ρευμα.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

@alexcrx1981

μπορεις να δοκιμάσεις με άλλο τροφοδοτικο/μητρικη κλπ? καλό θα ήταν να αρχίσεις να απομονώνεις μια μια τις πιθανες αιτίες του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια για να ξερετε

Το ledακι που αναβε ηταν για overheating

Ηταν το δευτερο απο αριστερα δηλαδη προς το 6πινο καλωδιο

Την πηγα στο πλαισιο και ετυχε και εβγαινε ενας τεχνικος και ειπε "κι'αλλη τετοια????"

Οποτε λογικα θα εχω καλα νεα για να γραψω.......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now