nikpoth

νέος σε amd,βοήθεια για overclocking

Recommended Posts

106% όλα καλά χτυπα ξύλο!!46 full load,έπεσε 2 βαθμούς.θα το αφήσω να 300sarisi ,και μετά?τι προτείνεις?αυτό που δεν έχω καταλάβει, η ram θα μείνουν 800?

έμεινε όλη νύχτα ανοικτό το pc, χωρίς error.

opote exoume:x19-3,8

cpu voltage 1.45

nb freq x10-2000

nb voltage -1,1000v

Ht bus speed -x10-2000mhz

ram 800 8-8-8-24 1,659v

Link to comment
Share on other sites

Βασικές αρχές με τους amd και από τη στιγμή που έχεις έναν black edition...

Αφήνεις bus speed στα 200 και παίζεις με τον πολλαπλασιαστή cpu....;)

Προσπάθησε το ht να είναι όσο κοντά γίνεται στα 2000....;)

Ρεύματα πειράζεις κυρίως το cpu core, cpu/nb core και των μνημών....;)

Timings στις μνήμες θα βάλεις χειροκίνητα αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι ο επεξεργαστής σου είναι

σταθερός....Οπότε για αρχή τις αφήνεις στα χαλαρά...:D

WOW. . .εάν θυμάμαι καλά,αυτά ισχύαν απο εποχή 939 :hehe:

Συγκινούμε ή τα μπερδέυω με την πρώτη εποχή των AM2 :hehe:

Ωραίος nikpoth, μαθάινω και εγώ διαβάζοντας τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν ήταν ο φίλος Boton δεν θα ήξερα να βγάλω τα ματια μου!πολύτιμη η βοήθεια του.όλο core duo και άσους και μόλις έπιασα την asrock λες και με πέταξες στα βαθιά..!

μετά από format εκτος από ήχο, vga τι άλλο πρέπει να βάλω από drivers προγράμματα για amd -mobo?

(τα απαραίτητα δηλαδή για σωστή λειτουργία)

Link to comment
Share on other sites

WOW. . .εάν θυμάμαι καλά,αυτά ισχύαν απο εποχή 939 :hehe:

Συγκινούμε ή τα μπερδέυω με την πρώτη εποχή των AM2 :hehe:

Την εποχη του 939 δεν ηταν τοσο ευκολα...δεν ειχε ξεκλειδωτους επεξεργαστες, εμπλεκες με διαιρετες και τρια buses (HT, FSB και K8 to SB) και δεν ευρισκες ακρη αλλο, ασε που για να κανεις λογαριασμο τις μνημες επρεπε να εισαι τουλαχιστον τελειοφοιτος της μαθηματικης σχολης του πανεπιστημιου Αθηνων.:hehe::hehe:

Π.χ.

CEILING FORMULA = LDT Bus * CPU Multiplier / (Ceiling(CPU Multiplier / RAM Divider))

300 * 9 / (Ceiling( 9 / 166.66666666666666666666666666667 / 200 )

2700 / (Ceiling( 9 * 200 / 166.66666666666666666666666666667)

2700 / (Ceiling( 1800 / 166.66666666666666666666666666667)

2700 / (Ceiling( 10.8 )

2700 / 11

245.45454545454545454545454545455 MHz.

Ελα ομως που ο λογαριασμος δεν εβγαινε παντα σωστος και αλλου περιμενες να τρεχουν οι μνημες σου και αλλου ετρεχαν η δεν bootαρε καν...:hehe:

Fields in red are where the A64 produces different memory speeds than expected from the formula cpuspeed/ceil(multi*200/memclk):hehe:

Gogar's Athlon 64 OC Optimizer

Αχ τι μου θυμισες...μολις το ειδα αρχισα να ψαχνω τα κιταπια μου:P, αθανατος ο Α64...ακομα και σημερα δεν του βρισκουν ακρη...:D

PS. Συγνωμη για το off topic αλλα δεν αντεξα στον πειρασμο να το ποσταρω.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

106% όλα καλά χτυπα ξύλο!!46 full load,έπεσε 2 βαθμούς.θα το αφήσω να 300sarisi ,και μετά?τι προτείνεις?αυτό που δεν έχω καταλάβει, η ram θα μείνουν 800?

έμεινε όλη νύχτα ανοικτό το pc, χωρίς error.

opote exoume:x19-3,8

cpu voltage 1.45

nb freq x10-2000

nb voltage -1,1000v

Ht bus speed -x10-2000mhz

ram 800 8-8-8-24 1,659v

Ωραίος ρε μαν....:D:D

Δοκίμασε και όπως σου είπα να τρέξεις memtest με 7-7-7-21...Aν σου βγάζει πρόβλημα

ανέβασε τάση στις μνήμες ή το cpu/nb voltage....;)

εάν δεν ήταν ο φίλος Boton δεν θα ήξερα να βγάλω τα ματια μου!πολύτιμη η βοήθεια του.όλο core duo και άσους και μόλις έπιασα την asrock λες και με πέταξες στα βαθιά..!

μετά από format εκτος από ήχο, vga τι άλλο πρέπει να βάλω από drivers προγράμματα για amd -mobo?

(τα απαραίτητα δηλαδή για σωστή λειτουργία)

Αν είναι για 24/7 χρήση, βάζεις ότι drivers έχει το cd....;)

Link to comment
Share on other sites

η ram παίζουν 1074 τελικά.τώρα το ειδα.

να ρωτήσω,ο cpu είναι καρφωμένος στα 3.825.

πρέπει να ρίχνει συχνότητα η δεν τρέχει?

και από βίος απενεργοποιώ κάποια πράγματα? πχ qool'n quiet

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να βάλεις τον 2:4 πολλαπλασιαστή μνημών για να παίξουν στα 800 (1600 ddr)....;)

Aνεβάζεις δλδ πολλαπλασιαστή μνημών από το bios, οπότε θα πρέπει να το στρεσάρεις πάλι....;)

Link to comment
Share on other sites

καλά δείχνει ότι τα πάει.θα το αφήσω να ρολάρει έτσι για μια ora.sto βίος,απενεργοποιώ το q&q?

κρίμα...στα 35 λεπτά με πέταξαν η ram?μπλε selida.να δώσω στις ram λίγο ρεύμα ακόμα?

δύσκολα τα πράματα.έδωσα λίγο ρεύμα στις ram 1.673 έβγαλε το test του overdrive αλλα μετά πάταγα να κλίση το pc και αυτό έκανε επανεκκίνηση!!έριξα τις ram πάλι για να δουλεύει κομπλέ.πιστεύω ότι θα με παιδέψουν ρε γαμώτο.

Link to comment
Share on other sites

βρες πρώτα ένα σταθερό OC για 24/7 με το q&q κλειστό...

όταν καταλήξεις σε σταθερό OC τότε αν θες άνοιξε το να δεις αν είναι οκ...

εμένα στον 940ΒΕ παίζει 3400 με 1.4 ρεύμα και q&q κλειστό

με ανοιχτό q&q θέλει 1,425 ρεύμα γιατί αλλιώς κρασάρει 2-3 φορές τη βδομάδα

προφανώς κάτι γίνεται με τις αλλαγές των σταδίων στο q&q...

ο δικός σου είναι και C3 stepping οπότε μπορεί και να μην έχει θέμα... ;)

καλή συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάζεις 800mb ή 800MB ή 800 Megabytes :D Απλά το 800 και είσαι ok. Επίσης από την στιγμή που έφτασε στα 200%, δύσκολο να μην πάει και στα 300%. Το MemTest συνήθως πετάει λάθη ή με το που πατήσεις το Start ή όταν βρίσκεται γύρω στα 150%.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάζεις 800mb ή 800MB ή 800 Megabytes :D Απλά το 800 και είσαι ok. Επίσης από την στιγμή που έφτασε στα 200%, δύσκολο να μην πάει και στα 300%. Το MemTest συνήθως πετάει λάθη ή με το που πατήσεις το Start ή όταν βρίσκεται γύρω στα 150%.

ευχαριστώ για την συμβουλή με τα mb!!αυτό σκεφτόμουν όταν άρχισα το test,αν χρειάζεται να το γραφή.

κατά τα αλλα έφτασε μέχρι τα 300.na κάνω ένα βήμα ακόμα μια και έχω νεράκι,και αν ναι τι να προσέξω από δω και πέρα?

Link to comment
Share on other sites

παίδες ευχαριστώ όσους βοήθησαν.τα 3.8 είναι μια τίμια συχνότητα για κάθε μέρα.

έχω φαγωθεί αυτές την μέρες με το η/b και το ht.

ποσο θα ήταν καλο να τα βάλω και με τι ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

με μεγαλύτερα nb,ht clock δεν θα δεις τρελές διαφορές στην απόδοση...

από ότι έχω διαβάσει και από προσωπική εμπειρία με αύξηση στο nb clock θα έχεις λίγο αυξημένες επιδόσεις αλλά μιλάμε για διαφορές που θα φανούν σε bench και μάλλον όχι στην καθημερινή χρήση...

με μεγαλύτερο HT μάλλον θα προκαλέσεις αστάθεια προσωπικά και με +400mhz δεν είδα διαφορές ούτε σε bench.

αν θες να πιέσεις παραπάνω τον CPU μείωσε το ΗΤ 200-400Mhz (ή 1-2X)

μπορεί να σε βοηθήσει...

όσο για τα volt έχω δοκιμάσει nb μέχρι 1,45 με αέρα χωρίς πρόβλημα(σε 790gx) αλλά μετά από δοκιμές δεν είχε διαφορά στην σταθερότητα με πάνω από 1,2volt

(δεν ξέρω σίγουρα αν το default στο σύστημα σου είναι 1.1volt)

καλή τύχη ;)

Link to comment
Share on other sites

το ΗΤ κράτα το κοντά στο 2000, το ΝΒ όσο ανεβάζεις ανεβαίνει το bandwidth αλλα δεν θα δείς κάτι τρομερό, καλύτερα άστα έτσι και ρίξε τα ρεύματα όσο πάει, δεν υπάρχει λόγος να το ζορίσεις με ρεύμα ;)

Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά.οποτε αν είναι να μην μου δόση το κάτι παραπάνω σε καθημερινή χρήση και στα game,το αφήνω όπως είναι και θα κάνω μια δυο δοκιμες για μείωση στα ρεύματα.

να είστε καλά ,ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now