Pastelidis.n.s.

Ιntel 25nm SSDs: To Q4 του 2010 οι νέοι 25nm SSDs της Intel

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel 25nm SSD]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Με την έλευση των SSD στην αγορά η Intel δραστηρειοποιείται σε μεγάλο βαθμό, κάτι που συνεχίζει να κάνει ακόμα και τώρα. Για του λόγου το αληθές προετοιμάζει μία νέα σειρά από SSDs αποτελούμενη από drives χωρητικότητας 160GB, 300GB και 600GB οι οποίοι σύμφωνα με την Intel θα κάνουν το ντεμπούτο τους το Q4 του 2010. Θα έχουν την κωδική ονομασία Χ25-Μ και θα κάνουν χρήση της νέας γενιάς 25nm Nand Flash ερχόμενoι στην διάσταση των 1.8 ιντσών.

Πιο αναλυτικά η νέα φουρνία SSD της Ιntel θα είναι τύπου MLC και με τον ερχομό τους θα σημάνουν το τέλος των Intel 50nm MLC. Η νέα έκδοση των 160GB (25nm) θα αντικαταστήσει τους SSDs χωρητικότητας 80GB και 160GB (50nm). Τέλος να σας αναφέρουμε ότι η Intel δέν έχει δώσει στη δημοσιότητα πληροφορίες σχετικά με τιμολογιακή πολιτική που θα ακολουθήσει. Βέβαια όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσοτερα χαρακτηριστικά θα βγαίνουν στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

EEEEEE... που ειναι ρε οι αντικαταστατες για τους δικους μου Χ25-Ε.... φτου σας ρε... τσαμπα περιμενω...

Σοβαρο αντικαταστατη βλεπω κααααααπου μεσα στο '11 να χουμε....Με κανα SATA-3 και απιστευτα νουμερα (και τιμη βεβαια). Προς το παρον, δεν εχει και λογο να βγαλει κατι.

Ειλικρινα, εγω το σκεφτομαι αντι να παρω 3ον X25-E να βαλω τα δυο για πουλημα και να ψαξω μπας και βρω κανα Fusion-IO :D

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν είναι postville 34 nn, και ναι, αυτούς αντικαταστούν. Θα σημάνουν λέει το τέλος των 50 nn ssd's.

και κατα τελος ειναι nm :P

ελπιζω μαζι με τα nm να πεσουν και οι τιμες αλλα δυσκολο γιατι ανεβαινουν τα GB..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν ο 300αρης έχει την τιμή του τωρινού 160αρη τότε θα είμαστε μια χαρά. Σωστή τιμή και αρκετά gb για όλα τα προγραμματα και τα παιχνίδια. Αν πάλι ο 160αρης θα είναι στη τιμή του τωρινού περιμένω θεαματική άνοδο των επιδόσεων του δίσκου σε σχέση με τον ανταγωνισμό για να δικαιολογήσει το κόστος του.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρο αντικαταστατη βλεπω κααααααπου μεσα στο '11 να χουμε....Με κανα SATA-3 και απιστευτα νουμερα (και τιμη βεβαια). Προς το παρον, δεν εχει και λογο να βγαλει κατι.

Ειλικρινα, εγω το σκεφτομαι αντι να παρω 3ον X25-E να βαλω τα δυο για πουλημα και να ψαξω μπας και βρω κανα Fusion-IO :D

Ψαξε για κανεναν Fusio-IO. Τους Χ25-Ε θα τους παρω εγω και θα τους κοτσαρω επανω με κανεναν LSI controller να τελειωνουμε με τα νουμερα επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

και κατα τελος ειναι nm :P

ελπιζω μαζι με τα nm να πεσουν και οι τιμες αλλα δυσκολο γιατι ανεβαινουν τα GB..

:)

Ας λέει ο George, και εγώ ελπίζω να πέσουν. Αν ο 160άρις έχει κανα 250άρι, θα είναι σπέσιαλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now