George_o/c

Antec TPQ1200W OC: 1700W φορτίο σε 1200W PSU; Αμέ!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Antec TPQ1200W OC: 1700W φορτίο σε 1200W PSU; Αμέ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b6376ce88e29.jpg[/NEWS_IMG]Ο Nickshih από την Antec ανέβασε ένα video στο youtube που είμαι σίγουρος ότι θα σας αφήσει άναυδους! Ας δούμε καταρχάς το hardware που χρησιμοποιήθηκε και έπειτα περνάμε στις συνταρρακτικές λεπτομέρειες: EVGA Classfied SR2, 2 x dual-QPI Intel Xeon E5640 server CPUs @ 4GHz (συνολικά 12 cores/24 threads), 4 x EVGA GTX 480 @ 4-Way SLI, 4 x 2GB A-Data XPG Plus DDR3-2200+ v2.0, A-Data S592 64GB SSD και Antec TPQ1200W OC. Για να στρεσαριστεί το σύστημα στα όρια επιστρατεύθηκαν τα MSI Kombustor (κάρτες γραφικών) και Prime 95 (επεξεργαστές). Όπως μάλιστα θα δείτε και στο video το load των δύο εξαπύρηνων επεξεργαστών έχει αγγίξει το 64%.

Ποιο είναι όμως το εντυπωσιακό της υπόθεσης; Για όλα αυτά χρησιμοποιήθηκε μόνο ένα Antec TPQ1200W OC PSU. Ναι καλά διαβάσατε. Κλείνοντας να πούμε ότι το συγκεκριμένο έχει ήδη λάβει πιστοποίηση 80+ Silver, όμως πέρα από την αγορά της Ταϊβάν δεν κυκλοφορεί πουθενά αλλού (προς το παρόν). Listed στο Newegg έναντι $329.99.

(κάντε click για να μεταφερθείτε στο video)

[img_ALT=Antec TPQ1200W OC: 1700W φορτίο σε 1200W PSU; Αμέ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614be625a2059f5.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Antec TPQ1200W OC: 1700W φορτίο σε 1200W PSU; Αμέ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614be625a2157c7.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Antec TPQ1200W OC: 1700W φορτίο σε 1200W PSU; Αμέ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614be625a223668.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Antec TPQ1200W OC: 1700W φορτίο σε 1200W PSU; Αμέ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614be625a232c7b.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Antec TPQ1200W OC: 1700W φορτίο σε 1200W PSU; Αμέ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614be625a241ab2.jpg[/img_ALT]

.

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν παίζει να δίνει 1700W έστω για ένα bench το PSU απείραχτο.

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη. Δεν ξέρω πως μετράει την κατανάλωση το συγκεκριμένο μηχάνημα... αλλά ειναι πολλά τα watt που δειχνει για αυτό το setup σε αυτές τις συχνότητες.

Δεν είμαι ειδικός, απλά το λέω εμπειρικά.

Edited by dread77
Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο με την μη OC έκδοση, το μόνο που αλλάζει είναι ότι μπορείς να μεταβάλλεις τις στροφές του ανεμιστήρα και τα volt της 12αρας.

To δικό μου το αγόρασα (εδώ και 2-3 βδομάδες) από Scan.co.uk: TPQ-1200GB - 1200W Antec TruePower Quattro, 80+ Silver, 6 x +12v rails, DC to DC, 80mm Quiet Fan στις 183 λίρες.

Από ότι είδα έφεραν και την OC έκδοση για 233 λίρες.

Το ότι κυκλοφορεί μόνο στην Taiwan και στο Newegg είναι αναληθές.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατόμαι, ο Nickshih δουλέυει στην Antec και εδώ τελειώνει η συζήτηση.

Επίσης, είναι της μόδας το να μετράμε πόσα παραπάνω Watt μπορεί να τραβηξει ένα

PSU πάνω απο την ονομαστική του Ισχύ ?

Ε και τι να πέι άμα αντί για 1200 τραβάει 1700 και συνεχίζει ή αν αντί για 450 τραβάει 800W ?

Έχουμε φτάσει την πλέον άχρηστη πληροφορία κατ'εμέ, να την κάνουμε γεγονός και marketing Point .

Edit : Δεν αναφέρομαι στον George O/C για να μην παρεξηγηθώ, αλλά στην Antec και την κάθε Antec.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία με το oc version έχει παρατραβήξει.....

Έξυπνη η κίνηση του Nick να μοιράσει samples σε όσους benchάρουν, αλλά κρίμα για την antec να μην είναι σε διαθεσιμότητα το psu αυτό. Όποιον και να ρωτήσεις λέει low availability.....και οι άλλοι είχαν το psu 4 μήνες πριν :hehe:

Ακόμα μια μλκια είναι ότι έχει παρουσιαστεί σαν το υπερ-τροφοδοτικό. Λένε ότι μόνο με αυτό θα ξέρεις πραγματικά που θα παίζει ο GT σου στα "κρύα" και άλλα τέτοια...Προσωπικά έχω αρχίσει να ψαρώνω :P Εν το μεταξύ ο μόνος με άλλο psu και ψηλά clocks είναι ο stummerwinter...ίσως ο tsan και ο mortis :D Δηλαδή τα άλλα psus είναι μούφα; δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν στα λέω εγώ δεν μου λες "ναι ρε γαμώτοίσως έχεις δίκιο" και βγαίνεις τώρα και λες αυτή την άποψη? Είσαι κτος? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο με την μη OC έκδοση, το μόνο που αλλάζει είναι ότι μπορείς να μεταβάλλεις τις στροφές του ανεμιστήρα και τα volt της 12αρας.

To δικό μου το αγόρασα (εδώ και 2-3 βδομάδες) από Scan.co.uk: TPQ-1200GB - 1200W Antec TruePower Quattro, 80+ Silver, 6 x +12v rails, DC to DC, 80mm Quiet Fan στις 183 λίρες.

Από ότι είδα έφεραν και την OC έκδοση για 233 λίρες.

Το ότι κυκλοφορεί μόνο στην Taiwan και στο Newegg είναι αναληθές.

Το non-OC version κυκλοφορεί κανονικά. Εγώ όμως αναφερόμουν στο OC Version που επαναλαμβάνω κυκλοφορεί ΜΟΝΟ στην Ταϊβάν. Το ότι είναι listed και στο scan δεν σημαίνει ότι κυκλοφορεί στην Αγγλία... Λέει απλά διαθέσιμο για προ-παραγγελία με άγνωστο ETA! Επαναλαμβάνω λοιπόν. Listed είναι και στο Newegg (ενδεικτικά το ανέφερα μες στην είδηση) και στο Scan και σε online shop της Γερμανίας. Κυκλοφορεί όμως ΜΟΝΟ στην Ταϊβάν προς το παρόν.

Αν δεν απατόμαι, ο Nickshih δουλέυει στην Antec και εδώ τελειώνει η συζήτηση.

Επίσης, είναι της μόδας το να μετράμε πόσα παραπάνω Watt μπορεί να τραβηξει ένα

PSU πάνω απο την ονομαστική του Ισχύ ?

Ε και τι να πέι άμα αντί για 1200 τραβάει 1700 και συνεχίζει ή αν αντί για 450 τραβάει 800W ?

Έχουμε φτάσει την πλέον άχρηστη πληροφορία κατ'εμέ, να την κάνουμε γεγονός και marketing Point .

Edit : Δεν αναφέρομαι στον George O/C για να μην παρεξηγηθώ, αλλά στην Antec και την κάθε Antec.

Για το άχρηστο marketing συμφωνούμε, εξάλλου το έχω αναφέρει πολλάκις στο παρελθόν σε Press Releases που έγραφα και μου έλεγαν ότι "τα λες υπερβολικά". Όχι εγώ, η εταιρεία... και αυτό ναι ονομάζεται marketing.

Επίσης μες στο νέο ανέφερα ότι ο Nickshih δουλεύει στην Antec. Πρώτη πρόταση "Ο Nickshih της Antec..."

Η ιστορία με το oc version έχει παρατραβήξει.....

Έξυπνη η κίνηση του Nick να μοιράσει samples σε όσους benchάρουν, αλλά κρίμα για την antec να μην είναι σε διαθεσιμότητα το psu αυτό. Όποιον και να ρωτήσεις λέει low availability.....και οι άλλοι είχαν το psu 4 μήνες πριν :hehe:

Ακόμα μια μλκια είναι ότι έχει παρουσιαστεί σαν το υπερ-τροφοδοτικό. Λένε ότι μόνο με αυτό θα ξέρεις πραγματικά που θα παίζει ο GT σου στα "κρύα" και άλλα τέτοια...Προσωπικά έχω αρχίσει να ψαρώνω :P Εν το μεταξύ ο μόνος με άλλο psu και ψηλά clocks είναι ο stummerwinter...ίσως ο tsan και ο mortis :D Δηλαδή τα άλλα psus είναι μούφα; δεν γίνεται...

Πήρες το hipro tech και συζητάς ακόμα για το Antec; :D

τι στον δι....α ειναι αυτο το psu

ποσο να κανει αραγε? :P

223 λίρες στην Αγγλία, $330 στο Newegg (USA). Για το πότε και πόσο θα κάνει αν έρθει Ελλάδα, δεν γνωρίζουμε ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now