spdrosin

Ξαφνικό/περίεργο πρόβλημα/κόλλημα σε Thomson TG585 v7

Recommended Posts

Έχω ένα Thomson TG585 v7. Είναι καινούργιο (2 εβδομάδων) από κατάστημα Forthnet με περασμένο το τελευταίο firmware του ΟΤΕ 8.2.2.5 (σε γραμμή OTE Conn-X είμαι).

Τι συνέβη: εκεί που σέρφαρα, ξαφνικά δε μπορούσε να εμφανίσει ιστοσελίδες. Σκέφτηκα πως κάποια αποσύνδεση θα έγινε ξαφνικά. Περιμένω να δω το "internet" led να κλείνει και να ξανανάβει αλλά τίποτα. Κάνω επανεκκίνηση λοιπόν τη συσκευή μόνος μου μέσα από την IP της. Περιμένω να ανάψει το "internet" led, όπως συνηθίζεται αλλά μάταια. Ξαναδοκιμάζω - τίποτα. Ε λέω "κάποιο κόλλημα θα έφαγε". "Ας κάνω hard reset, δεν πειράζει". Το αφήνω και αρκετή ώρα εκτός ρεύματος, να καθαρίσει η RAM, τρέχω τον setup wizard, συμπληρώνω τα πάντα σωστά, φτάνω στο τελευταίο βήμα, πατάω "Finish", περιμένω, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Ξαναδοκίμασα την τελευταία διαδικασία που ανέφερα αλλά και πάλι μάταια. Τηλεφώνησα στο 1242 (Τεχνική Υποστήριξη) του ΟΤΕ και βρήκαμε πως έπρεπε να ξεκλικάρω το "DNS Server" για να λειτουργήσει. Όμως ξαφνικά τέτοιο κόλλημα; Πριν πως λειτουργούσε δηλαδή; Δοκιμάζω πάλι hard reset για να δω τι θα συμβεί κι αυτό ήταν. Το "internet" led δεν ξανάναψε ποτέ. Δοκίμασα αρκετές φορές hard reset, σετάρισμα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το modem-router συγχρονίζει κανονικά ("broadband" led αναμμένο) αλλά IP δε μπορεί να πάρει ("internet" led μόνιμα σβηστό).

Το άλλο παράδοξο είναι πως στην καρτέλα "IPTV" αναφέρει "connected" πράγμα εξαιρετικά απίθανο, αφού η εν λόγω υπηρεσία δεν είναι καν ενεργοποιημένη και επίσης δεν έχω αλλάξει τίποτα ούτε σε συνδεσιμότητα (καλώδια Ethernet/PC) ούτε σε ρυθμίσεις εδώ και μέρες. Ξαφνικά από το πουθενά, χωρίς να έχει αλλαχτεί τίποτα κι ενώ surfάριζα δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Δοκίμασα να σετάρω τη συσκευή κι από Linux (Ubuntu) κι από Windows (7) (γιατί ποτέ δεν ξέρεις) αλλά δεν υπήρξε αλλαγή στο αποτέλεσμα.

Φυσικά η γραμμή δεν έχει πρόβλημα, αφού άλλα 2 modem-routers που έχω, δουλεύουν κανονικά. Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

από ότι λες έχεις αποκλείσει όλα τα άλλα....

μήπως τα έφτυσε?

αφού έχεις άλλο για να κάνεις τη δουλειά σου πήγαινε το για εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Βασηκα καπου ανεφερες οτι απο τον οτε σου ειπαν να κλησεις τον dns?

Κλασηκοι αχρηστοι οτετζιδες.Λογικο να μιν μπενεις στο νετ εφοσον εκλησες την υπηρεσια που δινει αυτοματα ip.Πρεπει να του καρφωσεις μια ip τοπικου δυκτιου για να παιξει χωρις dns και να κανεις αρκετες αλλες ριθμησεις.

Ανοιξε dns αλλαξε firm downgrade και καποια παλιοτερη εκδοση (κατεβασμενο απο την σελιδα του κατασκευαστη) και πιστευω θα εισαι οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασηκα καπου ανεφερες οτι απο τον οτε σου ειπαν να κλησεις τον dns?

Κλασηκοι αχρηστοι οτετζιδες.Λογικο να μιν μπενεις στο νετ εφοσον εκλησες την υπηρεσια που δινει αυτοματα ip.Πρεπει να του καρφωσεις μια ip τοπικου δυκτιου για να παιξει χωρις dns και να κανεις αρκετες αλλες ριθμησεις.

Ανοιξε dns αλλαξε firm downgrade και καποια παλιοτερη εκδοση (κατεβασμενο απο την σελιδα του κατασκευαστη) και πιστευω θα εισαι οκ. :)

Ναι αυτό είχα πει όντως.

Αλλά τι donwgrade να κάνω; Aφού είπα, πήγα στο νεότερο firmware 8.2.6.5 κι όλα δουλεύουν ρολόϊ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα firmware 8.2.6.5 και δούλεψε πάλι. Τι σκάλωμε έφαγε δε μπορώ να καταλάβω από το πουθενά.

Αφού άλλαξες το firmware συγχρόνισε ip???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είπαμε λύθηκε το πρόβλημα. Τί ψάχνετε, δεν έχω καταλάβει. Πέρασε ένας μήνας από τότε - την επόμενη μέρα το έλυσα το πρόβλημα με τον τρόπο που ανέφερα. ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΛΕΩ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now