Stalker

Αξίζει αναβάθμηση ΜΟΒΟ με μια High-end;

Recommended Posts

Έχω ξαναποστάρει το προβλημά μου στο φορουμ, το οποίο λύθηκε μερικώς με ενα φορματ (μερικως = στο CoD 4 έχω αντανακλάσεις σε διόπτρες και έτσι, αλλα το χω στο αντι αλάιζινγκ χ2 κ ακόμα κολάει με συχνά "frame stutterings" ενώ επίσης έχω απενεργοποιήσει το Cool n quiet απο τα bios που φαίνεται να ήταν το κυρίως πρόβλημα, αλλα κ πάλι δεν βλέπω τα επιθυμητά fps) και φαίνεται οτι το κυρίως πρόβλημα προέρχεται απο την motherboard όπως λένε και πολοί άλλοι με την συγκεκριμένη + οτι σε άκυρες στιγμές το πισι φριζαρει κ πρεπει να κανω ριμπουτ.

Και θέλω τώρα την γνώμη σας...

Αξίζει να αγοράσω καποια καινουρια high-end;;; π.χ. αυτή

Αυτός ο φίλος μου με παροτρύνει να αγοράσω μια πολύ πιο φθηνη, γιατι όπως υποστηρίζει δεν αξίζει μια πολύ ακριβή ΜΟΒΟ αφου δεν κερδίζω πολλα σε σχέση με αλλες πιο φθηνες...

Βοήθεια;;

Link to comment
Share on other sites

πως εισαι σιγουρος οτι εχει πρόβλημα το Mobo?επειδη το διάβασες?

μπορει κάποια ρύθμιση απο bios σε θεμα μνημών να στο κάνει αυτο η κάποια ταση γενικώς..

ναι ο φιλος εχει δικιο οτι δεν προκειται να δεις κατι παραπανω εκτος αν κανεις overclocking!!

Link to comment
Share on other sites

Τί να πώ, δεν ξέρω, πάντως απο τότε που το είχα πάρει (και ήταν στοκ) δεν επαιζε σωστα.

Δεν ξερω τι παραπάνω είχα κάνει, αλλα όταν είχα πρωτοβάλει τα f5 bios είχα σχετικά υψηλά φπς στο χ4, κ έκανα την βλακία να αναβαθμήσω σε νεότερα bios όπου κ μειώθηκε δραματικα η απόδοση. Οταν αποφάσισα να ξαναβάλω τα f5 πάλι δεν είχε διαφορα...

Ναι αμα πάρω σίγουρα θα κάνω όπως έχω κάνει κ τώρα

2s0yfbp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα είμαι σπίτι του και έχω βάλει την κάρτα μου στο πισι του.

CoD 4 MW2 @1920χ1080 @75 full ολα 4x Anti-Aliasing

ΣΤΑΘΕΡΑ 59-60 FPS και τρέχει πολύ απαλά...

Τώρα θα βάλω την καρτα μου στο πισι μου κ μετα θα τη συνδέσω στην οθόνη του.

Ειδομεν.

ΕDIT: CoD 4 το απλό, τα ίδια σκ@τ@, οπως πριν, full ολα σε 1920χ1080 ασταθες τα FPS 40-59 και δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΑΛΟ....

Τωρα θα αλλάξω ΡΑΜς.

EDIT 2

Στην αρχη ειχα 60-70 FPS δεν επαιζε μαλακά, και σε μια στιγμή επεσαν στα 20-30.

Link to comment
Share on other sites

Με νεο BIOS να πεσει η αποδοση δυσκολο, το overclockability ισως, αλλα σε ιδια ρολογια να εχεις χειροτερες αισθητα επιδοσεις αποκλειεται!! Εκτος αν εχει bug

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα είμαι σπίτι του και έχω βάλει την κάρτα μου στο πισι του.

CoD 4 MW2 @1920χ1080 @75 full ολα 4x Anti-Aliasing

ΣΤΑΘΕΡΑ 59-60 FPS και τρέχει πολύ απαλά...

Τώρα θα βάλω την καρτα μου στο πισι μου κ μετα θα τη συνδέσω στην οθόνη του.

Ειδομεν.

ΕDIT: CoD 4 το απλό, τα ίδια σκ@τ@, οπως πριν, full ολα σε 1920χ1080 ασταθες τα FPS 40-59 και δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΑΛΟ....

Τωρα θα αλλάξω ΡΑΜς.

EDIT 2

Στην αρχη ειχα 60-70 FPS δεν επαιζε μαλακά, και σε μια στιγμή επεσαν στα 20-30.

δοκιμασε να απενεργοποιησης το vsync απο τα setting του παιχνιδιού.μπορεί για αυτο να κολας σε αυτα τα frame.

Link to comment
Share on other sites

Ποπο ξεθαμα!

Φίλε ευχαριστώ για την βοήθεια αλλα το πρόβλημά μου έχει λυθεί απο το προηγούμενο καλοκαιρι.

Πηρα την ASUS Crosshair IV και βρήκα την υγειά μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω... απλα το ειχα καιρο αυτο και καπου ηθελα να το βαλω :P

Χαιρομαι οταν καποιος απανταει σε παλια ποστ.... δειχνει οτι κανουν search και οχι απλα ντουκου ρωταμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now