George_o/c

ViewSonic VOT125: Intel-powered μίνι φορητό PC

Recommended Posts

[NEWS_IMG=ViewSonic VOT125: Intel-powered μίνι φορητό PC]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b637c5ee41b8.jpg[/NEWS_IMG]Ξεφεύγοντας από τα νερά της, η ViewSonic ανακοίνωσε την κυκλοφορία του VOT125. Πρόκειται για ένα Intel-powered μίνι φορητό PC που θα ανταπεξέλθει επάξια στις απαιτήσεις σας, είτε το χρησιμοποιήσετε στο σπίτι, είτε στο γραφείο. Οι διαστάσεις του ανέρχονται στα 3.81 x 12.9 x 11.4 εκατοστά, ενώ διαθέτει 2GB μνήμης RAM, σκληρό δίσκο με άπλετο αποθηκευτικό χώρο 250GB, Ethernet, WiFi, 3-σε-1 card reader και θύρες συνδεσιμότητας DVI & HDMI. Επίσης έρχεται με προ-εγκατεστημένο το λειτουργικό σύστημα Windows 7 Home Premium.

Ανάλογα με το τι επεξεργαστή θα επιλέξετε διαμορφώνεται και η τιμή του. Πιο αναλυτικά, το VOT125 με Celeron SU743 κοστίζει $499, με SU2300 $599, με Pentium SU4100 $629 και με Core 2 Duo SU7300 $679.

[img_ALT=ViewSonic VOT125: Intel-powered μίνι φορητό PC]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614bf28b867f732.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=ViewSonic VOT125: Intel-powered μίνι φορητό PC]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614bf28b8691cbf.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=ViewSonic VOT125: Intel-powered μίνι φορητό PC]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614bf28b86a4593.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτάω εγώ ο αδαής, γιατί να μην πάρεις ενα MacMini που έχει και cdrom και MacOS και μπορείς να του βάλεις και 7 άμα λάχει... εκεί πες τα δίνεις για το λειτουργικο και για την μούρη (ααα κοιτάχτε! έχω mac!)

Ηρωικά παράλογη τιμή κατα την γνώμη μου, με τα μισά λεφτα φτιάχνεις με AMD htpc με 200% παραπάνω επιδόσεις, ενώ με τα ίδια, μπορείς να φτιοάξεις τρελό συστηματάκι που παίζει άνετα ακόμα και σύγχρονα games...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβώς υστερεί το Mac Mini σε σχέση με αυτό, ώστε να "είναι για τα μπάζα";

Έχει καλύτερο επεξεργαστή, πιθανότατα καλύτερη κάρτα γραφικών, και καλύτερη τιμή!

Apple - Mac mini - Technical Specifications

(πραγματικά μια εταιρεία πρέπει να προσπαθήσει πολύ να φτιάξει κάτι με υποδεέσρη υπολογιστική ισχύ και ταυτόχρονα με υψηλότερη τιμή! Η apple είναι εδώ και χρόνια πρωταθλητής για τον χειρότερο λόγο performance/money, και τώρα η Viewsonic κατάφερε να την ξεπεράσει!! Είδηση...)

Τώρα όντως AMD pc δεν φτιάχνεις τόσο μικρό, αλλά μπορείς να το κάνεις ικανοποιητικά μικρο...

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς λόγους που ο καθένας δεν πρόκειται να αγοράσει mac.

Για μένα ένας από τους πιο σημαντικούς, είναι η ίδια η Apple. Δεν θέλω να μπλέξω με bootcamp, αλλά ούτε να ασχοληθώ με MAC OS. Μου τα πλασάρουν στη δουλειά, και όσο και να ήθελα δεν κάνεις εύκολα τη δουλειά σου. Άσε που δεν συνεργάζεται με όλους τους τύπους αρχείων, και θες το ένα και το άλλο, που τα βρίσκεις πιο δύσκολα από ότι σε windows. Το hardware που φοράει είναι μεν ανώτερο, αλλά δες τι πληρώνεις σε οποιαδήποτε αναβάθμιση.

Από την άλλη, είναι μαύρο! Δεν ταιριάζει με όλα τα σαλόνια.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβώς υστερεί το Mac Mini σε σχέση με αυτό, ώστε να "είναι για τα μπάζα";

Έχει καλύτερο επεξεργαστή, πιθανότατα καλύτερη κάρτα γραφικών, και καλύτερη τιμή!

Apple - Mac mini - Technical Specifications

(πραγματικά μια εταιρεία πρέπει να προσπαθήσει πολύ να φτιάξει κάτι με υποδεέσρη υπολογιστική ισχύ και ταυτόχρονα με υψηλότερη τιμή! Η apple είναι εδώ και χρόνια πρωταθλητής για τον χειρότερο λόγο performance/money, και τώρα η Viewsonic κατάφερε να την ξεπεράσει!! Είδηση...)

Τώρα όντως AMD pc δεν φτιάχνεις τόσο μικρό, αλλά μπορείς να το κάνεις ικανοποιητικά μικρο...

Που ειναι το HDMI οεο;

Link to comment
Share on other sites

καλη φαση για home theater pc...

htpc?

Δεν βλέπω οπτική... Επίσης με επεξεργαστές χαμηλής κατανάλωσης (και μικρότερων δυνατοτήτων), και υποθέτωντας (αφού δεν αναφέρεται κάτι) ότι ούτε θα έχει discrete κάρτα γραφικών από nvidia / ati (για DXVA / CUDA), δεν είναι κατάλληλο ούτε για htpc... Επίσης έχω επιφυλάξεις και για HD 7.1 και 24Hz αν θα είναι ικανό...

παρόλα αυτά είναι όμορφο (και ακριβό).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now