Argento

PHENOM X6 έχω ήδη, τι mobo και μνήμες να πάρω?

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα,

Πήρα προσφατα τον X6 και εχω δοκιμασει ηδη 2 μητρικες και δεν τον υποστηριζουνε η δεν μπορω να κανω bios update,

η τελευταια μητρικη που δοκιμασα ειναι της Gigabyte to GA-MA785GT-UD3H Rev 1.0

Εκανα μαλακιουλα με το παλιο μου cpu (dualcore amd athlon 64 2200mhz) πανω στην μητρικη..αλλα πιγα να βαλω την ψυκτρα πανω στην μητρικη και δεν ειχε πατισει καλα μαλλον ο επεξεργαστης στην μητρικη και εκτος απο το οτι στρβοσανε 2 πινακια..εκει που εχει το σιδερακι-ασφαλεια το σοκετ,..εκει μου εσπασε στην μεση περιπου ,παρ ολα αυτα εβαλα πανω τον x6 και αναψε το συστημα,με βαζει στο μπιος αλλα κανει μονο του ρεσταρτ και δεν μπορω να κανω μπιος απντειτ! μου εσπασε τα νευρα και το παρατησα!

Παραγγειλα ήδη το MSI 870A-G54 στο πλαισιο

και ειχα ηδη παρει MUSHKIN 2x2GB@1333 γυρω στα 90 ευρω νομιζω παλι απο πλαισιο..

οι μνημες αυτες θα κανουν στην καινουργια μητρικη?μηπωσ να παρω αλλες? οπως κατι kingston χωρις ψυκτρες που κανουν γυρω στα 28 ευρω το 1ΓΒ@1333?

και αν εχει δοκιμασει καποιος γενικα τον Χ6 θελω σχολια!

Την μητρικη την περιμενω αυριο το πρωι στο πλαισιο,αν μου απαντουσατε λιγο γρηγορα θα σας ημουν υποχρεος!

Link to comment
Share on other sites

neonazi5633.jpg

γράψ'το με ελληνικά αλλιώς θα σε απαυτώσει ο boton^^

welcome

Νορδ.. θενκς για την συμβουλη..

κατι ασχετο..στην φωτο..εσυ εισαι με το καλασνικοφ? :$..

Link to comment
Share on other sites

Η MSI 870A-G54 υποστηρίζει επίσημα τους φένομ χ6 και οιμνήμες σού είναι κιριλέ, δεν θα έχεις πρόβλημα.

και η gigabyte Supports new generation of AMD Phenom™II X6 processors οπότε κάνεις ότι σε συμφέρει . ;)

Μωρε το εχω δει οτι την υποστηριζει,το γιγαμπαιτ που το δοκιμασα ηδη δε δουλεψε οποτε μαλλον υποστηριζετε ο 6αρης μονο με bios update,αλλα ακομη κ αυτο δεν το κανει,και αυτο εγινε πριν σπασω το σοκετ οποτε λος πουλος και το γιγαμπαιτ το σιγκεριμενο!

παμε για ΜΣΙ! να τελειωνω δεν την παλευω αλλο θελω να παιξω κοντ4!!! και εχω και πολλη δουλεια να κανω επισης σε φοτοσοπ και δε συμαζεβετε

ελπιζω να μου πεξουν οι μνημες αν και νομιζω με συμφερε να παρω τισ κινγκστον

ενιουεις!

θενκσ! ;p

Link to comment
Share on other sites

Πως έσπασες το σόκετ ακριβώς? αν εννοείς τον "μοχλο" είναι μίκρό το κακό.

λογικά έπρεπε να αλλάξεις το bios με το παλιο cpu απάνω και μετά να κοτσάρεις τον φενομ χ6.

Link to comment
Share on other sites

παρ ολα αυτα εβαλα πανω τον x6 και αναψε το συστημα,με βαζει στο μπιος αλλα κανει μονο του ρεσταρτ και δεν μπορω να κανω μπιος απντειτ!

άρα η από ζημιά σε κάτι πάνω στο μόβο η τρελάθηκε από τον φενομ χ6 :P

PS: αυριο θα έχω το καμάρι σου στα χέρια μου :D

Link to comment
Share on other sites

Πως έσπασες το σόκετ ακριβώς? αν εννοείς τον "μοχλο" είναι μίκρό το κακό.

λογικά έπρεπε να αλλάξεις το bios με το παλιο cpu απάνω και μετά να κοτσάρεις τον φενομ χ6.

Αυτο πηγα να κανω..και να τα αποτελεσματα..χαχα :/

Τσεκαρε..

jff7yd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες μωλις εβαλα πανω το μομπο!

ειμαι ακομη στο σταδιο ΒΙΟΣ..οποτε αναμενατε αποτελεσματα,απαντησεις και σχολια για την προοδο!

τσιερσ!

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ρει :P

edit: phenom μόλις μάσω κανα ψιλό, ταλαιπωρούμαι με μια crosshair και κάτι αθλονες αυτες τις μέρες :D

ευχαριστω ρει! χαχα

μωλις μασω κανα ψιλο?μωλις βγαλεις κανενα φραγκο στα ελληνικα εννοεις??? λολ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..εβαλα ΜΣΙ,ΜΑΣΚΙΝ ΚΑΙ ΦΕΝΟΜ Χ6 ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΟΜΠΛΕ ΤΙΛΛ ΝΑΟΥ!

ΤΑ ΟΥΙΝΤΟΥΣ 7 ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝΕ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΙΝΣΤΟΛΑΣΙΟΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΕΙΚΣΕΙ..ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΦΟΥΛ ΤΟ ΙΝΣΤΑΛ

Link to comment
Share on other sites

νόμζα πως είχες σπάσει απλά τον μοχλό ξερω γω.

δεν ξέρω αν έχεις πάρει μπάλα και τίποτα άλλα από μέσα αλλά πλέον ούτε από εγγύηση καλύπτεσαι., οπότε. . .

Link to comment
Share on other sites

νόμζα πως είχες σπάσει απλά τον μοχλό ξερω γω.

δεν ξέρω αν έχεις πάρει μπάλα και τίποτα άλλα από μέσα αλλά πλέον ούτε από εγγύηση καλύπτεσαι., οπότε. . .

δεν εχω σπασει κατι αλλο ρε

μονο αφτο εκει που βλεπεις το ασπρο στο σοκετ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now