Recommended Posts

Καλησπέρα!

1ο ποστ. μπαίνω απευθίας στο θέμα.Αναφέρομαι στο πισι της υπογραφής μου.

ειναι λιγο πουσαρισμένο στα 3.2ghz απο 2,8, και σκεύτομαι να ψύξω μόνο τον επεξεργαστή, με νερό. η Hydor L30 II water pump θα με καλύψει στις ανάγκες μου? την επιλέγω για οικονομικούς λόγους,κρίση γάρ.

Απο ψυγεία έχω ενα Transit ford στην αυλή στο χωριό, και θα ξιλώσω το

χάλκινο ψυγείο του καλοριφέρ. Εχω ακούσει πως κάνει καλή δουλειά.

ακόμα στο ψάξιμο για Block.

Link to comment
Share on other sites

την εχω την αντλια...αλλα την εχω μονταρισμενη και δουλευει μια χαρα,το ψυγειο απο φορντ κατι θα κανει ,του καλοριφερ ειναι φαιλ,....το εχς δοκιμασει σε μοντα κουτι,γιαυτο σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

L30 + Ford Transit Cabin Radiator = old school watercooling.

Go for it.

Block τράβα μία σε τίποτα Multirama Xtreme και θα βρείς και για την τσέπη σου

Link to comment
Share on other sites

L30 + Ford Transit Cabin Radiator = old school watercooling.

αυτο το σετάκι συζητούσαμε παλιά στο 2003 που πρωτοξεκίνησα να moddarw, με block απο eleven και L20 τοτε. χαζεβα κατι φωτο απο μια μoda μου τοτε, και το θυμηθηκα :)

απλα δέν ήμουν σίγουρος πως χρησιμοποιούνται ακόμα :)

θα κανω μια δοκιμή να φτιάξω δικο μου block, Για να γινει πιο ενδιαφέρουσα η modda, εχω μηχανουργίο να δουλέψω και απόθεμα χαλκου!εν καιρο θα ανεβάσω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη πορειας! Μολις πέρασε ενα φιλαράκι, να μου πει πως εβαλε αερόψυξη, και μου εδωσε το "Zalman Reserator 1 Plus Water Cooling System" γιατι του έπιανε χώρο. στο Haf32 βεβαια δέν χωράει το ψυγείο, αλλα ήδη έγινε βίδες, και έχω πλέον

ετοιμα CPU Block, 2xGPU blocks για το SLI μου , και την Εβαπτιζόμενη αντλεία πού

είχε μέσα στο ψυγείο. τωρα το μόνο που μένει ειναι το ξίλωμα του τράνσιτ, και να πάρω ένα ντεποζιτάκι κυλινδρικό.

αν βάλω την αντλεία μέσα στο ντεπόζιτο, και φτιάξω το κύκλομα

"ντεποζιτο-αντλεία --->CPU --->GPUsli1 --->GPUsli2 ---> Ψυγείο"

δεν θα λειτουργήσει σωστΑ?

Link to comment
Share on other sites

"ντεποζιτο-αντλεία --->CPU --->GPUsli1 --->GPUsli2 ---> Ψυγείο"

ντεποζιτο-αντλεία --->CPU---->Ψυγειο ---> GPUsli1 --->GPUsli2 ---> Ψυγείο

για να πηγαινει κρυο νερο σε καρτες και cpu αντιστοιχα πιστευω. Νομιζω παντως οτι θες δυνατη αντλια για τετοια λουπα. Ας πουνε και οι πιο γνωστες

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν. για να καταλάβω.

ντεποζιτο-αντλεία --->CPU---->Ψυγειο ---> GPUsli1 --->GPUsli2 ---> Ψυγείο

αυτό δεν θέλει 2 ψυγεία? αν όχι πως θα δουλέυει με 1 είσοδο κ 1 εξοδο που λογικά

έχει το ψυγείο?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο πρωτο πάει οπως έκανα το σχέδιο μόνο που η δική μου αντλία, ειναι εβαπτιζόμενη μέσα στο ντεπόζιτο ενω στη φωτό ειναι εξωτερική

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχε υπόψη σου ότι τα block που πήρες από το reserator είναι αλουμινένια και πίστεψε με δεν κάνουν καθόλου καλή παρέα με το χάλκινο ψυγείο... ;)

Η ταπεινή μου γνώμη να πάρεις μια TRUE που είπαν τα παιδιά παραπάνω και όταν έχεις τα φράγκα να φτιάξεις μια descent υδρόψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικη με τον τιτλο του θεματος, για να μην ανοιγω και νεο θεμα..

Γνωριζει κανεις που πμορω να βρω αυτη την αντλια απο αθηνα?? Ειχα δει ενα καταστημα θεσσαλονικη για ενυδρεια που την πουλαγε.. Αλλα με τα μεταφορικα δεν συμφερει..

Επισης ενδιαφερομαι αν υπηρχε και καπου να παρουμε κανα ανταλλακτικο, φτερωτη π.χ. γιατι η παλια σιγα σιγα φθειρεται :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now