panos444

θέλανε τα μούτρα υδρόψυξη..!!

Recommended Posts

quiz: δεν έχει διαρροή πουθενά το κύκλωμα και έχω χιλιοσφιγμένα μπλοκ cpu και vga. πανω στο λεπτό ακούγεται το :funk:..μπιπ και το κλείνω το πισι μην καεί τίποτα..καμία ιδέα-πρόταση? παίζει να είναι μεγάλο το κύκλωμα για την αντλία? είναι η mc655,την έχω στο 3 από τα 5,και ψύχει cpu,mobo,vga και το κύκλωμα έχει 2 διπλά ψυγεία.

λοιπόοοον έχουμε νέα!!!εσφηξα δίχως αυριο τις βιδες του μπλοκ του επεξεργαστη και ακομα δειχνει πως ανεβαινει ενα βαθμο το δευτερολεπτο περιπου και ολα αυτα μεσα στο bios..ακουμπάω τους σωλήνες και καταλαβαίνω "ροη"..τι μπορει να φταιει?τα 2μπλοκ ειναι της ek,το supreme, επεξεργαστη και καρτας..δειχνει σαν να μην παταει καλα το μπλοκ αλλα εχει πατησει πολυ καλα πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

ξεβίδωσε το block της κάρτας γραφικών και ξανά βίδοστο.

Παίζει να το έχεις σφίξει παρα πολύ.

Το ίδιο πρόβλημα το είχε και ένας φίλος μου και τελικά έκανε έτσι όπως σου λέω και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

ξεβίδωσε το block της κάρτας γραφικών και ξανά βίδοστο.

Παίζει να το έχεις σφίξει παρα πολύ.

Το ίδιο πρόβλημα το είχε και ένας φίλος μου και τελικά έκανε έτσι όπως σου λέω και δούλεψε.

στην αρχη τα ειχα κανονικα βιδωμενα,ωσπου εκει που μπορει το χερι,μετα επιασα τα εργαλεια..δεν ξερω αν εχει προβλημα η καρτα γραφικων,στο cpu ειδα μεγαλες θερμοκρασιες και δεν ξερω το γιατι..στην καρτα δεν εχω προλαβει να δω πως παει απο θερμοκρασιες..:(

Link to comment
Share on other sites

βαλε αντλια στο 4 και λιγο παραπανω,αυτο θα το κανεις ανοιγοντας το πισω καπακι με ενα ισιο κατσαβιδακι.....μετα

λυσε μπλοκς

Καθαρισε τις παστες

βαλε καινουργια στρωση

σφυξε απαλα της καρτας και δυνατα του επεξεργαστη

βαλε σφυκτηρες απο τα υδραυλικα για λαστιχο 1/2"

Τζετ!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε αντλια στο 4 και λιγο παραπανω,αυτο θα το κανεις ανοιγοντας το πισω καπακι με ενα ισιο κατσαβιδακι.....μετα

λυσε μπλοκς

Καθαρισε τις παστες

βαλε καινουργια στρωση

σφυξε απαλα της καρτας και δυνατα του επεξεργαστη

βαλε σφυκτηρες απο τα υδραυλικα για λαστιχο 1/2"

Τζετ!!!

ΔΕΝ εχω διαρροη..εχω διαβασει αρκετα για την υδροψυξη και το μονο και σημαντικοτερο που μου λειπει ειναι η εμπειρια..εχω βαλει compression fittings(αυτο για τους σφιχτηρες λεω..)

Δεν έχει χαλαρά και σφιχτά, όλα έχουν όρια, ακόμα και ο επεξεργαστής.

Να κουνήσεις τα ψυγεία σκέφτηκες? Να φύγει ο αέρας?

θα αλλαξω τις παστες και βλεπουμε..ηδη ελυσα το cpu,αλλα εχω βαρεθει..ετσι μου ερχεται να τα ξηλωσω να τα στειλω μην πω που..μετα αν δεν συνελθει θα κανω αυτο που μου ειπες αντρεα..

Link to comment
Share on other sites

την ξηλωσα δεν γινοταν τιποτα.θα τα βαλω αγγελια να πανε μην πω που..εκανα τα παντα.δεν βοηθαει τιποτα.το καταραμενο το κουτι δεν εχει χωρο ουτε να ανασανεις και μετα σου λεει φουλ ταουερ..

Link to comment
Share on other sites

Τι θα μας στείλεις στην Αθήνα δλδ?

απτα νευρα μου παιζει να τρυπισα το ενα ψυγειο..δεν ξεβιδωνε ο ανεμιστηρας..300+? ετσι τσαμπα πηγανε..και το χειροτερο ειναι ο καιρος που αφιερωσα και τοσα μεταφορικα απο αγγλια και γερμανια..

Link to comment
Share on other sites

αστους αυτους! κανε την απλη λουπα που σου λεω και οφου δεις οτι δουλεψε -γιατι θα δουλεψει- δωσε τα υπολοιπα σε μενα :P:hehe:

σπυρο δεν με θελει σημερα ειλικρινα..εκανα ΜΟΝΟ cpu και λεω ας μην ξηλωνω και τους σωληνες του μομπο,και το στηνω,και τωρα μολις το ανοιξα και δουλευε κανονικα ειδα υγρο πανω στις ραμ,ξεσφιξαν του μομπο τα ρακορ(αυτα που εχει τελοσπαντων) ετσι οπως αλλαζα την λουπα προφανως..τα ξηλωνω ολα.αν φτιαξω υδροψυξη αυτο θα γινει το καλοκαιρι και σιγουρα 1)με αλλο κουτι 2)με αλλα ψυγεια κτλ..

υσ: 3η φορα πλυμμηρισε το κουτι μου..

Link to comment
Share on other sites

δωσε τα υπολοιπα σε μενα :P:hehe:

JASON:Φερτα Αθηνα

Δωσε και εδω!

εξυπνοι ειστε ρει....αντι να τον ενθαρυνεται μπας και στρωθει να το φτιαξεις τον κανατε hardware pusher να ουμε......αληθεια για τι parts μιλαμε...κανε μου μια λιστα....με ΟΛΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματι μπελαλιδικια η υδροψυξη για καποιον που στινει πρωτη φορα.

Θελει πολυ ιπομονη αρχικα. Το πιο συνηθισμενα προβληματα για τον πρωταρη ειναι ο παγιδευμενος αερας στο ψυγειο και μαπα air flow στα ψυγεια.

Σε καταλαβαινω Πανο, και εγω ειμουν ετοιμος να τα παρατησω αλλα τελικα τα καταφερα και επεσα 10C απο custom αεροψυκτρα με μονο ψυγειο μεχρι να βαλω και το διπλο απο Ιουνιο.

Link to comment
Share on other sites

εξυπνοι ειστε ρει....αντι να τον ενθαρυνεται μπας και στρωθει να το φτιαξεις τον κανατε hardware pusher να ουμε......αληθεια για τι parts μιλαμε...κανε μου μια λιστα....με ΟΛΑ!!

δεν καθομαι να γραφω παντως ειναι ολα ανω του μετριου και η υδροψυξη μου πηγε 385,60? κομπλε συμφωνα με μια φιλη μου που μου εκανε παρεα οση ωρα εγω ξηλωνα για το απλο λουπ..τωρα παει για ξηλωμα..εχω ακομααα..

Link to comment
Share on other sites

υσ: 3η φορα πλυμμηρισε το κουτι μου..

Φιλαράκο μην απογοητεύεσαι!!!! Εδώ μέχρι να βάλουμε ''μυαλό'' δεν πλυμμηρίζαμε απλώς ........... τρέχαν τα νερά και έξω απτο κουτί πάνω στο γραφείο και απ΄τον καταράκτη το έπαιρνα χαμπάρι... :hysterical: Να βραχυκυκλώνεις το ΑΤΧ24 για να δουλεύει μόνο η υδρόψυξη το πρώτο μισάωρο και αν πάνε όλα καλά μετά να βάζεις μπρος το σύστημα. Τουλάχιστον να μη σου καεί κάποιο εξάρτημα αν και με το απιονισμένο δεν έχεις πρόβλημα. Αντε καλή συνέχεια και γενικότερα δεν χρειάζεται δυνατά σφιξήματα η υδρόψυξη!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now