Recommended Posts

σκέφτομαι να αγοράσω ή 2 μόνιτορ 27αρια (ASUS VW266H ή DELL U2711) ή 3 24αρια 1920Χ1200. Δεν έχω αποφασίσει τι έιδους 24αρια.

Ποια είναι η άποψη σας?

Τα μόνιτορ είναι περισσότερο για δουλειά και λιγότερο για παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμε, ξεκινα με τις 2x 27αρες DELL και στο μελλον, αν δεις οτι χρειαστει να πας και σε 3η, το σκεφτεσαι και αποφασιζεις.

Εγω εχω 2x 30" αυτη τη στιγμη και ειναι καταπληκτικη η ανεση οταν εργαζεσαι. Βεβαια, αναγκαζεσαι να "κινεισαι" απο τη μια προς την αλλη (δε γυριζει δηλαδη το κεφαλι, ολοκληρος γυριζεις στην καρεκλα), αλλα σε φαση παραγωγικοτητας εισαι πραγματικα στο maximum.

Οποτε, ο συνδυασμος των 2x DELL για μενα ειναι ο τελειος. Οχι μονο εχεις μεγιστο χωρο εργασιας λογω της αναλυσης τους (2560x1440), αλλα εχεις και τα καταπληκτικα χρωματα του S-IPS.

Ασε που αν σε φερει καμια μερα η επαγγελματικη σου αναγκη προς εναν iMac, μπορεις να παρεις το 27αρι και να το κοτσαρεις διπλα τους για πλακα :P

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμε, ξεκινα με τις 2x 27αρες DELL και στο μελλον, αν δεις οτι χρειαστει να πας και σε 3η, το σκεφτεσαι και αποφασιζεις.

Εγω εχω 2x 30" αυτη τη στιγμη και ειναι καταπληκτικη η ανεση οταν εργαζεσαι. Βεβαια, αναγκαζεσαι να "κινεισαι" απο τη μια προς την αλλη (δε γυριζει δηλαδη το κεφαλι, ολοκληρος γυριζεις στην καρεκλα), αλλα σε φαση παραγωγικοτητας εισαι πραγματικα στο maximum.

Οποτε, ο συνδυασμος των 2x DELL για μενα ειναι ο τελειος. Οχι μονο εχεις μεγιστο χωρο εργασιας λογω της αναλυσης τους (2560x1440), αλλα εχεις και τα καταπληκτικα χρωματα του S-IPS.

Ασε που αν σε φερει καμια μερα η επαγγελματικη σου αναγκη προς εναν iMac, μπορεις να παρεις το 27αρι και να το κοτσαρεις διπλα τους για πλακα :P

το να έχεις 3 μόνιτορ (με ένα κεντρικό) δεν έιναι πιο ξεκούραστο? σκέφτομαι π.χ. ως εναλλακτική λύση 3 dell u2410 που ειναι ips. βέβαια γράφονται πάρα πολλά αρνητικά για την ποιότητα του πάνελ με χρωματισμούς κλπ. και διστάζω!

Link to comment
Share on other sites

3x 1920x1200 = 6912000 pixels

2x 2560x1440 = 7372800 pixels

;)

Περισσοτερος χωρος εργασιας, στον οποιον αν στο μελλον βαλεις και 3η 27αρα, θα ειναι σεξ :D

συμφωνώ! αλλά υπάρχουν 2 θέματα που με βάζουν σε σκέψεις

1. τα 3 θα μου κοστίσουν όσο τα 2

2. επειδή μεγαλύτερη ανάλυση δεν σημαίνει και μεγαλύτερη άνεση, το πρόβλημα είναι μήπως τόση ανάλυση σε 27αρα σημαίνει μικρά γράμματα και γενικά κούραση των ματιων! (τώρα δουλεύω σε 17αρα 1920χ1200 φορητού και ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!:@....)

Και μια ερώτηση ακόμη! σε windows 7 με 2 gtx470 κάρτες υποστηρίζονται υποθέτω 2-3 μόνιτορ?

και πως συνδέονται, από ένα σε κάθε κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now