George_o/c

Computex 2010: Corsair Professional AX750/AX850/AX1200 80+ Gold PSUs!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Computex 2010: Corsair Professional AX750/AX850/AX1200 80+ Gold PSUs!]http://reviews.hwbox.gr/news/corsair.jpg[/NEWS_IMG]Η αλήθεια να λέγεται, στην φετινή Computex τα 80Plus Gold τροφοδοτικά είχαν την τιμητική τους. Όλες οι μεγάλες εταιρείες του χώρου έκαναν αισθητή την παρουσία τους, επιδεικνύοντας καινούρια μοντέλα που συνδυάζουν εμφάνιση, επιδόσεις και υψηλή (!) τιμή. Ας ρίξουμε όμως μια πιο κοντινή ματιά σε μια από τις αγαπημένες μας εταιρείες, την γνωστή Corsair. Λανσάρισε επισήμως την σειρά Professional που αποτελείται από modular τροφοδοτικά με 80Plus Gold certification και efficiency που πλησιάζει ούτε λίγο ούτε πολύ το 92%!

Τα πιο σημαντικά features των φρέσκων AX750, AX850 & AX1200 Professional μοντέλων είναι τα εξής: Τεχνολογίες Zero Voltage Switching & Zero Current Switching, ξεχωριστό DC-to-DC voltage regulation για τις 3.3V, 5V και 12V γραμμές, Active Power Factor Correction (PF Value = 0.99) και μονή 12V rail. Ακόμα, είναι συμβατά με τα τελευταία ATX 12V v2.31 και EPS 2.92 standards και καλύπτονται από επταετή εγγύηση.

Η κυκλοφορία τους αναμένεται να γίνει πραγματικότητα μες στο καλοκαίρι, με την τιμή του AX1200 να κυμαίνεται στα $300.

[img_ALT=Computex 2010: Corsair Professional AX750/AX850/AX1200 80+ Gold PSUs!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c0a356e567de.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Computex 2010: Corsair Professional AX750/AX850/AX1200 80+ Gold PSUs!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c0a356e6fd69.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Computex 2010: Corsair Professional AX750/AX850/AX1200 80+ Gold PSUs!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c0a356e87504.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Είχε ποτέ ξανά κάποιο τροφοδοτικό τριψήφιο αριθμό Amperes στην 12άρα;

Δες το πινακακι στο κουτι George! Αυτο και το Corsair ειναι τα μονα νομιζω..

IMG_0507.JPG

Link to comment
Share on other sites

Στο νεο που ανεβασε ο Παστελ με τα ρεκορ του Γειασουμπισκοτο, τη συνθεση του φαινεται να την ταϊζει μονο ενα 1200ρι! Hmmmmm... Εκτος αν καπου κρυβεται το δευτερο

Link to comment
Share on other sites

λεγεται οτι το 1200ρι ειναι full made by Corsair και τα 750, 850 απο Seasonic.

Με like 1200 βερυ ματς. Και 100Α στην 12V!! :drool:

edit: και ανεμιστηριδι Yate Loon ;)

Δεν έχει η Corsair εργοστάσιο για PSUs :) Οπότε ψάχνουμε να βρούμε ποιος το φτιάχνει, γιατί ο ίδιος φτιάχνει και τα CM και τα Enermax και ότι άλλο Gold κυκλοφορέι εκεί έξω. 1.Delta ? 2. CWT ? 3. Seasonic ? 4. Άλλος ?

Κάτι πάιζει με το Gold όμως και οι τιμές είναι τελέιως γειά σου .

Ξέρω πώς για το 80+ το απλό, όποιος έχει Certification δίνει στην 80+ περίπου 15-20$ . Για το Bronze πιο πολλά και πάει λέγοντας.

Επειδή λοιπόν ψηφίστηκε μια Ευρωπαϊκή ντιρεκτιβα που λέει πώς όλα τα PSU απο εδώ και στο εξής πρεπει να έιναι το λιγότερο 80+ για λόγους Energy Saving κτλ, h 80+ έριξε την τιμή σε αυτή την πιστοποίηση και πήγανε όλοι.

Τώρα όμως που όλοι έιναι 80+, οι πρωτοπόροι πρέπει να ξεχωρίσουν και πάνε για το Gold, θέλω να δώ όταν πάνε όλοι σε Gold, τι θα βρούν να ξεχωρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω...τα 300+ την βρίσκεις φυσιολογική τιμή;

τοσο εχουν καταντησει να εχουν ολα ομως τα hi-end.ανεβαινουν οι τιμες ολων των hi-end προιοντων..περυσι μια 4870χ2 ειχε κατω απο 500 και φετος μια 5970 κατω απο 600 δεν βρισκεις..

Link to comment
Share on other sites

Το Antec tpq 1200 το πήρα 210 ευρώ με μεταφορικά . Το ο/c edition κάνει κάπου 250 .

Όσο καλύτερο και να είναι το corsair, πάνω από 270-280 ευρώ το θεωρώ υπερβολική τιμή .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει η Corsair εργοστάσιο για PSUs :) Οπότε ψάχνουμε να βρούμε ποιος το φτιάχνει, γιατί ο ίδιος φτιάχνει και τα CM και τα Enermax και ότι άλλο Gold κυκλοφορέι εκεί έξω. 1.Delta ? 2. CWT ? 3. Seasonic ? 4. Άλλος ?

Κάτι πάιζει με το Gold όμως και οι τιμές είναι τελέιως γειά σου .

Ξέρω πώς για το 80+ το απλό, όποιος έχει Certification δίνει στην 80+ περίπου 15-20$ . Για το Bronze πιο πολλά και πάει λέγοντας.

Επειδή λοιπόν ψηφίστηκε μια Ευρωπαϊκή ντιρεκτιβα που λέει πώς όλα τα PSU απο εδώ και στο εξής πρεπει να έιναι το λιγότερο 80+ για λόγους Energy Saving κτλ, h 80+ έριξε την τιμή σε αυτή την πιστοποίηση και πήγανε όλοι.

Τώρα όμως που όλοι έιναι 80+, οι πρωτοπόροι πρέπει να ξεχωρίσουν και πάνε για το Gold, θέλω να δώ όταν πάνε όλοι σε Gold, τι θα βρούν να ξεχωρίσουν.

Flextronics

Link to comment
Share on other sites

299 euro = 235 ευρω τα 345 απο που προκυπτουν; 110 ευρω φεσι; Κατι μου λεει οτι μονο εμεις στο ελλαντα τα πληρωνουμε τοσο...

αν ξεκινησεις να αγοραζεις απο εκει που το εχουν τοσο, θα πεσουν οι τιμες.. ηδη εχω ξεκινησει να το κανω..στην επομενη αναβαθμιση θα τα παρω εξόλοκληρου απο το εξωτερικο..δεν χανω εγω αυτοι χανουν..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now