Recommended Posts

Τι εχει το κακομοιρο το condenser βρε Jack και το λες "μπαζο" ??? Eπειδη δεν ειναι τριμμενο με brasso ???

Ειναι ακριβως ιδιο με του Μορτη , απλα ειναι λιγο μικροτερο . Μια χαρα αψογα παιζει . Ειναι 1/6hp απο οσο θυμαμαι .

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω Κώστα.....

Η βάση είναι έτοιμη απο Σολδάτο με 7?.Το τρυπάνθ εφτεγε που δεν τρύπαγε.

Το όλο σύστημα είναι αρκετά αθόρυβο.Σαν ένα ψυγείο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τι εχει το κακομοιρο το condenser βρε Jack και το λες "μπαζο" ??? Eπειδη δεν ειναι τριμμενο με brasso ???

Ειναι ακριβως ιδιο με του Μορτη , απλα ειναι λιγο μικροτερο . Μια χαρα αψογα παιζει . Ειναι 1/6hp απο οσο θυμαμαι .

Άμα παίζει καλά τότε no problem, απλά αρχικά δε μου γέμισε το μάτι (παίζει μεγάλο ρόλο κι η οπτική γωνία :D ), μάλλον έχεις δίκιο :)

1/5 λέει στα specs στο πρώτο post...

Ευχαριστώ crio, πάρα πολύ καλή τιμή κι επίπεδα θορύβου! Με γεια σου και καλά σκορ! :)

Link to comment
Share on other sites

1/5 είναι το μοτερ και 1/6 το codenser Jack.

Το SS φτιάχτηκε αποκλειστικά με υλικά απο έναν παλιό ψύκτη και με σκοπό κυρίως τις δοκιμές (ίσως και να σκίσω το Γιωργάκη στο Cheap)......

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

1/5 είναι το μοτερ και 1/6 το codenser Jack.

1/5 του ίππου (1/5 hp = 1/5 horse power) αποδίδει το μοτέρ... To 1/6 δεν νομίζω πως το γράφει για το condenser...

Το SS φτιάχτηκε αποκλειστικά με υλικά απο έναν παλιό ψύκτη και με σκοπό κυρίως τις δοκιμές (ίσως και να σκίσω το Γιωργάκη στο Cheap)......

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Να σαι καλά, καλή επιτυχία στο διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Απ'τα λίγα που ξέρω και η ισχύς που αντέχει το codenser σε ίππους μετριέται.

Οπότε το μοτερ είναι 1/5 του ίππου και το codenser 1/6

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, σε καμία περίπτωση δεν κάνω τον έξυπνο η τον "ξερόλα" (προς αποφυγή παρεξηγήσεως το λέω αυτό)...

Οπότε το μοτερ είναι 1/5 του ίππου και το codenser 1/6

Άρα όντως είναι οριακά μικρότερο από το αυτό που "απαιτείται" από το μοτέρ σου. Αν θα έβαζες ένα μεγαλύτερο δεν θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα (χαμηλότερη θερμοκρασία); Νομίζω ότι χωράει ένα λίγο πιο μεγάλο condenser στη βάση που έχεις... Όχι ότι δεν είναι μια χαρά οι θερμοκρασίες που έχεις...

Υ.Γ. Κι εγώ δεν είμαι ειδικός (δυστυχώς)... Να ξεκαθαρίσω αυτά που ξέρω και να μάθω και δύο πράγματα παραπάνω προσπαθώ ;)

Link to comment
Share on other sites

1/5 του ίππου (1/5 hp = 1/5 horse power) αποδίδει το μοτέρ... To 1/6 δεν νομίζω πως το γράφει για το condenser...

Να σαι καλά, καλή επιτυχία στο διαγωνισμό!

Ειναι η θερμοτητα που μπορει να αποβαλλει το condenser .

1/6hp το condenser . Με πιο δυνατο ανεμιστηρα μπορεις να ανεβαζεις τη "δυναμη" του condenser.

Μπορεί να έχεις δίκιο, σε καμία περίπτωση δεν κάνω τον έξυπνο η τον "ξερόλα" (προς αποφυγή παρεξηγήσεως το λέω αυτό)...

Άρα όντως είναι οριακά μικρότερο από το αυτό που "απαιτείται" από το μοτέρ σου. Αν θα έβαζες ένα μεγαλύτερο δεν θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα (χαμηλότερη θερμοκρασία); Νομίζω ότι χωράει ένα λίγο πιο μεγάλο condenser στη βάση που έχεις... Όχι ότι δεν είναι μια χαρά οι θερμοκρασίες που έχεις...

Υ.Γ. Κι εγώ δεν είμαι ειδικός (δυστυχώς)... Να ξεκαθαρίσω αυτά που ξέρω και να μάθω και δύο πράγματα παραπάνω προσπαθώ ;)

To μοτερ δεν "απαιτει" . Η επιλογη του condenser γινεται με βαση το φορτιο που θελεις να απαγεις ... και οχι με βαση το μοτερ που χρησιμοποιεις.

Απο τη στιγμη που οι πιεσεις και οι θερμοκρασιες μετα το condenser ειναι αυτες που πρεπει να δω , τοτε το condenser ειναι επαρκες . Η θερμοκρασια φιλτρου ακομη και κατα τη διαρκεια των δοκιμων με το heat load ηταν παρα πολυ κοντα στη θερμοκρασια δωματιου .Δεν υπηρχε στιγμη που να το βρηκα ζεστο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι -25 ειδα αλλά με το νέο θερμομετράκι το οποίο δεν το βλέπω και πολύ σόικο..........

Θα ξαναδοκιμάσω το βραδάκι με το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι -25 ειδα αλλά με το νέο θερμομετράκι το οποίο δεν το βλέπω και πολύ σόικο..........

Περίμενες να είναι okay το θερμόμετρο και εσύ ?:P

Link to comment
Share on other sites

UPADTE 3

Κατα τη διάρκεια του καλοκαιριού έγιναν κάποιες μικρές εργασίες πάνω στο SS καλοπισμού και λειτουργικότητας.Ένα πράγμα μένει τώρα.

Μπήκε διακόπτης.....

4824c8a1c55c4791.jpg

Αυτοκόλητο......

4824c8a1c5601274.jpg

Μια γενική του SS

4824c8a1c5624ca1.jpg

Μια κοντινή στο πως δένει πάνω στο mobo

4824c8a1c563d32e.jpg

Και μια με temps iddle.

4824c8a1c557f64c.jpg

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

φερτο απο το μπουντρουμι ρε να του ξηγηθουμε αλουμινενια shroudακια

ηλεκτροστατικες, ποδαρακια, χειρολαβες κι οτι αλλο θες...

το χω παραπονο

δεν μου χει κατσει ακομα συμμαζεμα τετοιου διαβολοεργαλειου

και νομιζω οτι θα ηταν καλο να πρωτοπαιξω σε δημιουργημα του μαστρο Stelara

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now