mchrisober

Απορια ενος αρχαριου....

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα,

Σκεφτομαι να στησω υδροψυξη ποιο πολυ λογο θορυβου....και λιγο o/c...

Εχω τον ι7 και μια 4870 που θελω να ψυξω...

Ερωτηση: Με ενα 3πλο ψυγειο ειμαι καλλυμενος και για τα 2????

2ον: Τι προτεινετε για την καρτα γραφικων foul block η κατι universal( δεν εχω καταλαβει και πολυ τον ορο και σε τι ακριβως διαφερουν)???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση....

θα εχω ομως καλη ροη... διαβασα καπου οτι μπορει να υπαρχει προβλημα στην ανακυκλωση του νερου..??

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν το εθεσα σωστα....

εννοω οτι το νεο δεν κυκλοφορει τοσο γρηγορα, ισως ειναι και θεμα αντλιας οποτε εχουμε μια αυξηση της θερμοκρασιας....

Γιατι πχ συνιστουν καποιο διαφορετικα ψυξεια για gpu kai cpu?

Link to comment
Share on other sites

Για συστήματα με πολλαπλές κάρτες γραφικών και επεξεργαστές που έχουν τάσεις να ζεσταίνονται (980X) καλό είναι να δημιουργείς ξεχωριστό κύκλωμα για το καθένα.

Για την ανακύκλωση υγρού δεν ξέρω τι εννοείς...Η ροή γίνεται σε κλειστό κύκλωμα, άρα ουσιαστικά δεν υπάρχει προσθήκη υγρού από άλλη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτην η ροη που γινετε σε κλειστο κυκλωμα πρεπει να γινετε σωστα...

πχ δεν πρεπει να εχεις μια ποιο δυνατη αντλια εαν θες να ψυξεις ποιο μεγαλο μερος του Pc????

αυτο εννοω, δεν ξερω εαν με πιανετε

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις και αντλία δυνατή (γιατί είναι μεγαλύτερη η διαδρομή του νερού οποτε χάνει πίεση)

Πρέπει να έχεις και ψυγείο η ένα χοντρό με πολλά fins η δυο ανάλογα τι θες :)

LOL 00:22 και οι 3 :P

Link to comment
Share on other sites

τωρα μαλιστα.... οποτε πρεπει να κοιταζω για πολυ καλη αντλια και καλο ψυγειο...

μια ερωτηση ακομη, ειδα waterblock gia CPU που ξεκιναν απο 26 ευρο και φτανουν τα 100!!!

γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη???

Link to comment
Share on other sites

Βασηκα φιλε μου για την δουλεια που θελεις κυριως δηλαδη για τον θωρυβο.Προσωπικα δεν ειδα διαφορα προς τα κατω απο τοτε που εβαλα, αντιθετα αυξηθηκε σε μεγαλο βαθμο.Οσο αφορα το θεμα του water block για την gpu ειμαι υπερ του universal καθως το χρησιμοποιεις και σε καποια επομενη καρτουλα αλλα φυσικα παντα με την χρηση THERMALTAKE CL-C0025 VGA RAM HEATSINK BGA 2 COPPER - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ - E-SHOP.GR η οποιαδηποτε αλλα επιλεξεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εγω θα σου προτεινα να βαλεις ενα τεραπλο χοντρο ψυγειο αντι για τριπλο.

επισης παιζει ρολο στα επιπεδα θορυβου και στην αποδοση του αν θα το εχεις μεσα στο κουτι η εξω.

Link to comment
Share on other sites

Η 4870 που έχεις το θέλει το νερό της... πολύ ζεστή καρτούλα! Τώρα σε θόρυβο δεν νομίζω να κερδίζεις κάτι ιδιαίτερο... Τα ψυγεία θέλουν ανεμιστήρες για να αποδώσουν τα μέγιστα... και σε χώρο όμως πάλι θα στριμωχτείς ειδικά αν θέλεις να τα βάλεις όλα μέσα στο κουτί... σε θερμοκρασίες όμως ναι, θα δεις μέχρι και 40 βαθμούς διαφορά under load... ειδικά για την 4870 που συζητάμε... Απο εμπειρία ξέρω οτι ακόμα και σε extreme o/c καταστάσεις αν έχεις δυνατή αντλία με κύκλωμα 1/2 ίντσας high flow σωλήνες και ρακόρ με τριπλό ψυγείο έξω απο το κουτί, δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με θερμοκρασίες, έστω κι αν το κύκλωμα είναι "ενός περάσματος" δηλ. ακολουθεί διαδρομή: αντλία > cpu > nb > gpu > ψυγείο > tank...

Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω και γω κατι, λετε οτι θα εχει το παιδι θορυβο, αλλα ερωτω εγω

εαν βαλλει τους ανεμηστηρες σε χαμηλες στροφες και εννοειται οτι δεν θα κλοκαρει δεν θα εχει λιγοτερο θορυβο??? Και επισης το 4πλο ψυγειο το θεωρω λιγο υπερβολη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now