spdrosin

Προτάσεις αγοράς NVIDIA VGA

Recommended Posts

Σήμερα η VGA μου (Asus 8800 GTS 640 MB) παρέδωσε ξαφνικά πνεύμα μετά από 3,5 χρόνια και πρέπει άμεσα να παραγγείλω την αντικαταστάτριά της. Τα παιχνίδια που παίζω δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά (PES, CS, Savage 2, Urban Terror - τα 2 τελευταία είναι σε Ubuntu/Linux) αλλά θα ήθελα να υπάρχει μια σχετική άνεση για κάποιο άλλο "βαρύτερο". Θέλω αποκλειστικά και μόνο NVIDIA καθότι οι ΑΤΙ έχουν πρόβλημα στους οδηγούς τους σε Linux. Και φυσικά αν είναι και πιο προσιτή η τιμή της ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

τι λεφτά μπορεις να δωσεις?

Δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα. Δε θέλω να δώσω και πάρα πολλά, αλλά κάτι που να έχει υψηλό λόγο απόδοσης/τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΙ απορρίπτεται κανονικά.

Ίσως λίγο οικονομικότερη να ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικά δεν εδινα τοσα λεφτα για 465

θα προτιμούσα μια μτχ 260/275/280/285

ουτως η άλλως, σε συγκριτικά, η 465 τον πινει σε πολλά benchmark από την 285

αυτο το DX11 ειναι που πουλαει

ουτως η άλλως, ακόμα και με 260 θα δεις 2Χ επιδοσεις απο αυτην που είχες ;)

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ειναι η οικονομικοτερη που μπορεις να βρεις.

Σου προτεινουμε την νεα γενια μιας και εχει και DX11 support.

Αν θελεις κατι οικονομικοτερο μπορεις να κοιταξεις και για αλλες οπως:

VGA PALIT GTX275 (NE3TX275FHD94)- Κάρτες Γραφικών- Winshop

Gainward GTX260/0896GS - MgManager

ή και ακομα πιο κατω αν χρεαστει.

Απλα αν δωσεις κατι λιγοτερο, στην ουσια παιρνεις ιδια καρτα με αυτη που ειχες, απλα με νεα ονομασια.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ειναι η οικονομικοτερη που μπορεις να βρεις.

Σου προτεινουμε την νεα γενια μιας και εχει και DX11 support.

Αν θελεις κατι οικονομικοτερο μπορεις να κοιταξεις και για αλλες οπως:

VGA PALIT GTX275 (NE3TX275FHD94)- Κάρτες Γραφικών- Winshop

Gainward GTX260/0896GS - MgManager

ή και ακομα πιο κατω αν χρεαστει.

Απλα αν δωσεις κατι λιγοτερο, στην ουσια παιρνεις ιδια καρτα με αυτη που ειχες, απλα με νεα ονομασια.

Ε οχι και ιδια... η gts 250 που εχω ειναι 30% πανω απο την 8800GT. Θα δει διαφορες, και απο την στιγμη που δεν παιζει απαιητικα παιχνιδια, μια χαρα θα τον καλυψει, απλα δεν θα παιζει τα μελλοντικα full high με DX11.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ναι, δεν αντιλεγω. Αντε θα δει 30% που λες και αυτο οχι σε ολες τις περιπτωσεις. Θελει ομως και 130-140? για μια 250GTS. Αξιζει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιρνεις μια 5770?εχει πολυ καλο λογο τιμης/αποδοσης και αν δεν παιζει τα linux με τα drivers ειναι λογος να της γυρισεις πισω νομιζω..δεν θα σου πει κανενας τιποτα,δεν θα σου φερει αντιρρηση..

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιρνεις μια 5770?εχει πολυ καλο λογο τιμης/αποδοσης και αν δεν παιζει τα linux με τα drivers ειναι λογος να της γυρισεις πισω νομιζω..δεν θα σου πει κανενας τιποτα,δεν θα σου φερει αντιρρηση..

Γιατι δεν θελει ΑΤΙ, το ειπαμε 2-3 φορες...

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και ιδια... η gts 250 που εχω ειναι 30% πανω απο την 8800GT. Θα δει διαφορες, και απο την στιγμη που δεν παιζει απαιητικα παιχνιδια, μια χαρα θα τον καλυψει, απλα δεν θα παιζει τα μελλοντικα full high με DX11.

Ακριβώς. Εκεί καταλήγω. Κι έπειτα από λίγο ψάξιμο (και σε άλλα forums) κατάλαβα πως με αυτήν ακριβώς την κάρτα θα είμαι καλυμμένος. Έτσι κι αλλιώς φανατικός gamer δεν είμαι, αλλά και κάτι να χρειαστεί στο μέλλον, νομίζω με αυτή θα βγάλω άκρη. Μπορεί όντως να μην είμαι "full high με DX11" αλλά θα είμαι. Σωστά;

Αλήθεια να προτιμήσω την υλοποίηση μια συγκεκριμένης εταιρίας; Γενικά καλοβλέπω ASUS (και Gigabyte).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η VGA μου (Asus 8800 GTS 640 MB) παρέδωσε ξαφνικά πνεύμα μετά από 3,5 χρόνια και πρέπει άμεσα να παραγγείλω την αντικαταστάτριά της. Τα παιχνίδια που παίζω δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά (PES, CS, Savage 2, Urban Terror - τα 2 τελευταία είναι σε Ubuntu/Linux) αλλά θα ήθελα να υπάρχει μια σχετική άνεση για κάποιο άλλο "βαρύτερο". Θέλω αποκλειστικά και μόνο NVIDIA καθότι οι ΑΤΙ έχουν πρόβλημα στους οδηγούς τους σε Linux. Και φυσικά αν είναι και πιο προσιτή η τιμή της ακόμα καλύτερα.

απο την στιγμη που η 5770 ειναι πολυ πιο φρεσκια, με χαμηλοτερη καταναλωση,με παρομοιες επιδοσεις με την 260,υποστηριξη dx11 δεν χανει τιποτα να δοκιμασει;)

απο την στιγμη που παιζουν σε linux.. τουλαχιστον εδω λενε πως παιζει: Linux Today - AMD Radeon HD 5750/5770 On Linux

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιρνεις μια 5770?εχει πολυ καλο λογο τιμης/αποδοσης και αν δεν παιζει τα linux με τα drivers ειναι λογος να της γυρισεις πισω νομιζω..δεν θα σου πει κανενας τιποτα,δεν θα σου φερει αντιρρηση..

Άκυρος;

άλλη μια ευκαιρία να πει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του

Spirosssss all the way

Κανονικά όμως.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που η 5770 ειναι πολυ πιο φρεσκια, με χαμηλοτερη καταναλωση,με παρομοιες επιδοσεις με την 260,υποστηριξη dx11 δεν χανει τιποτα να δοκιμασει;)

απο την στιγμη που παιζουν σε linux.. τουλαχιστον εδω λενε πως παιζει: Linux Today - AMD Radeon HD 5750/5770 On Linux

Κι αν δεν παίζει, μετά τί κάνω, θα τρέχω να δώσω πίσω κάρτες, να είμαι χωρίς PC ουσιαστικά έστω και για μικρό χρονικό διάστημα, κλπ, κλπ. Δεν παίζει. Κι αν παίζει, μπορεί να παίζει μετά από modες και hackerιές διάφορες, τις οποίες δεν είμαι διατεθειμένος να ψάξω και να κάνω τέτοιο κόπο.

Link to comment
Share on other sites

ρε πανο ασε τι λεει στο site... εχει ακομα θεματα με τους drivers η ΑΤΙ. Με σειρα GT 200 δεν θα εχεις DX11. Αν θες να παιζεις με DX11 αναγκαστικα πας σε GTX 465. Αν δεν σε πολυνοιαζει πηγαινε τοτε σε GT200

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν παίζει, μετά τί κάνω, θα τρέχω να δώσω πίσω κάρτες, να είμαι χωρίς PC ουσιαστικά έστω και για μικρό χρονικό διάστημα, κλπ, κλπ. Δεν παίζει. Κι αν παίζει, μπορεί να παίζει μετά από modες και hackerιές διάφορες, τις οποίες δεν είμαι διατεθειμένος να ψάξω και να κάνω τέτοιο κόπο.

μπορεις να την επιστρεψεις κανονικα πισω(σε ευλογο χρονικο διαστημα).. αν γκουγκλαρεις λενε σχεδον ολοι οτι παιζει κανονικα. οι περιπτωσεις που δεν παιζει ειναι να επιβεβαιωνουν τον κανονα. αν εσυ εισαι nvidia fan go for it. αν εψαχνες εστω και λιγο δεν θα με κατηγορουσες αδικα. δεν εχω κανενα λογο να σπαμαρω η οτιδηποτε αλλο. να βοηθησω πηγαινα και μου γυρισε πισω.

Link to comment
Share on other sites

ρε πανο ασε τι λεει στο site... εχει ακομα θεματα με τους drivers η ΑΤΙ. Με σειρα GT 200 δεν θα εχεις DX11. Αν θες να παιζεις με DX11 αναγκαστικα πας σε GTX 465. Αν δεν σε πολυνοιαζει πηγαινε τοτε σε GT200

Το DX11 υποστήριζεται από νέα παιχνίδια, σωστά; Eγώ αυτά που παίζω είναι σχεδόν στάνταρ.

Αν ένα παιχνίδι υποστηρίζει DX11 δε σημαίνει πως δε θα παίζει με DX10. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να την επιστρεψεις κανονικα πισω(σε ευλογο χρονικο διαστημα).. αν γκουγκλαρεις λενε σχεδον ολοι οτι παιζει κανονικα. οι περιπτωσεις που δεν παιζει ειναι να επιβεβαιωνουν τον κανονα. αν εσυ εισαι nvidia fan go for it. αν εψαχνες εστω και λιγο δεν θα με κατηγορουσες αδικα. δεν εχω κανενα λογο να σπαμαρω η οτιδηποτε αλλο. να βοηθησω πηγαινα και μου γυρισε πισω.

Έλα ξεκόλλα ρε. Όλα καλά. Δε σε κατηγορώ, απλά θα μπλέξω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, πιστεύω. Φιλικά μιλούσα - γραπτός λόγος είναι μείων στο θέμα ύφους. Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now