George_o/c

EVGA GeForce GTX 480 SuperClocked+: Διαθέσιμη για προ-παραγγελία!

Recommended Posts

Πολλούς ειδήμονες βλέπω τώρα τελευταία, που εκφέρουνε και απόψεις σαν δεδομένα...

Έχετε τις κάρτες οι ίδιοι, τις κατάλληλες γνώσεις ( όχι πως παίζει το game, τι κάνει το κάθε setting, να δείτε αν παίζει ή όχι το Anti-Aliasing, το Anisotropic Filtering, να δείτε αν εφαρμόζεται σωστά το Transparency Anti-Aliasing, να κλείσετε τα όποια optimizations, πως ακριβώς θα πάρετε "σωστά" αποτελέσματα, σωστό testbed, κλπ ) και δοκιμάσατε και ήτανε πίσω η GTX 480 ?

I don't think so.

By the way, ναι, σε νέα αρχιτεκτονική μπορεί να δείς και 30% πάνω με νεότερους drivers, όπως ακριβώς βελτιώθηκε και ~20% η Ferrari FXX από το πρώτυπο μέχρι την Evoluzione...

Anyway...

νομιζω οτι απο ενα σημειο και μετα, αρχιζουμε και ξεφευγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος! Μια 5870 με custom PCB και χίλια δυο επιπρόσθετα ψιψίνια και άλλα τόσο κοκοψόψαρα κάνει από 460-490? (SOC/Lightning). Η συγκεκριμένη GTX 480 που αναφέρω στο νέο είναι απλά μια pre-overclocked υλοποίηση με backplate και air flow bracket στο πλάι.

Μια παρόμοια 5870 υλοποίηση (Sapphire 5870 Vapor-X) με custom cooling και ανεβασμένους-από-το-εργοστάσιο χρονισμούς κοστίζει 350?... :)

Εγώ πάντως απο το pixmania ούτε τσίχλες δεν θα έπαιρνα!

Link to comment
Share on other sites

και αμα παθει τιποτα τρεχα γυρευε... Hard shop ειναι μετα την μεταμορφωση για να την πας... και εχει φαει ενας φιλος ακυρο με μητρικη απο εκει που δεν την ειχε πειραξει καν. απλα σταματησε να βλεπει τον 1ο πυρηνα του 955 που ειχε...

Link to comment
Share on other sites

ξεκολατε με τις μουφες τις απατι.ριχτε μονο μια ματια στα forum να δειτε ποσες 5870,5970 πουλανε.

για σπάσ'το και ξαναρίχ'το.

Link to comment
Share on other sites

ξεκολατε με τις μουφες τις απατι.ριχτε μονο μια ματια στα forum να δειτε ποσες 5870,5970 πουλανε.

χαχαχαχαχαχα

Εχεις ιδεα ποσες 480 πωλουνται δλδ? :D

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει στα minimum fps πως αποδιδουν οι nvidia kαι ati.Τι θελω να πω,τι να τα κανω τα 55 fps average της 5870 σε crossfire στο crysis ενω οταν φτανω στο πρωτο χωριο πιανω με το ζορι 20 fps.Η 480 sli θα βγαλουν 50 fps average αλλα γυρο στα 30 minimum που συμαινει οτι εισαι σχεδον παντου playable στο παιχνιδι.Αυτο εχει να κανει και με τους drivers περισοτερο που απο οτι φαινεται η nvidia εχει το πανω χερι.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω,το Crysis εγινε το απολυτο τεστ των καρτων γραφικων.Ωραια.Εγω αυτο που βλεπω( διοτι εχω μια 5850 και φιλος μου εχει μια 470) σε 10 διαφορετικα παιχνιδια μια ειμαι πανω εγω μια αυτος.Το ιδιο συμβαινει και σε reviews που κοιταω,αλλου κερδιζει η 5870 αλλου η 480.Αλλου το sli βγαζει τρελα frames,αλλου παει χειροτερα και απο μια μονη καρτα.Το ιδιο γινεται και με το cf.Γνωμη μου ειναι οτι η ΑΤΙ υπερεχει ( αυτη τη στιγμη τουλαχιστον) σε hardware αλλα δεν τα παει και τοσο καλα σε drivers.Απο την αλλη η nVidia δεν θα ελεγα οτι τα 40nm ειναι και το καλυτερο της ( αλλα ουτε και οι drivers της,ισως λιγο καλυτεροι απο της ΑΤΙ).

Link to comment
Share on other sites

Σε hardware ναι θα ελεγα και εγω οτι υπερεχει.Η 470 ειναι μια μουφα αφου 470 σε 3 way με i7 sta 3.7 βγαζει 30.500 στο vantage ενω ενα καλο 775 socket με 260gtx 3 way βγαζει επισης 30.500.Η τιμη με την αποδοση τους απαραδεκτη πιστευω.Το CRYSIS ναι θα ελεγα οτι ειναι ενα απολυτο τεστ για καρτες μετα τα 3dmark.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ότι του κα*λώσει...

Πριν λέγαμε ότι "η 5870 είναι καλύτερη από την GTX 480"... τώρα μας κάνεις σύγκριση την 5870 με την GTX 470.

Αποφάσισε επιτέλους τι πιστεύειες και ισχυρίζεσαι.

Fact is:

GTX 480 > HD5870

Η τιμή ναι, δεν είναι καλή, αν έπαιζαν οι GTX 480 @ 400 - 430 euro τότε χαλαρά η καλύτερη επιλογή της εποχής, αλλά στα 500 είναι επιλογή για όποιον... τα έχει τα μαρούλια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παιδιά η 480 από 500? ξεκίνησε και εκεί έχει μείνει, ενώ η 5870 έχει πάρει 100+? κάνοντας την 480 περισσότερο ελκυστική πλέον............καλά να μη μιλήσουμε για 5970, όταν αντίστοιχα ψωνίσαμε 4870Χ2 με 450?...................ΣΑΛΑΜ

Link to comment
Share on other sites

Καλα,ποιος μιλησε για 470 vs 5870?Τεσπα,αυτο ειναι το κακο με τις nVidia.Ειναι λιγο υπερτιμημενες.Αλλιως θα ηταν αρκετα καλες επιλογες.Τωρα να δωσω 100+ ευρω παραπανω για την 480 ( απο την 5870) για 7-10 frames παραπανω ( + την παραπανω καταναλωση-θερμοκρασια) δεν νομιζω.Σαφως ομως και η 470 ειναι λιγο παραπανω απο την 5850,οπως και η 480 ειναι και αυτη λιγο παραπανω απο την 5870.Μην ξεχναμε οτι ειναι και 6 μηνες πιο καινουργιες στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

οπως και ναχει 18 βαθμους σε σχεση με την κλοκαρισμενη 5870 ειναι αρκετη διαφορα..γιατι 950 πυρηνα εχει νομιζω η gigabyte..

edit: με τι θερμοκρασια εισαι εδω περιπου βασιλη??δικο σου δεν ειναι το τεστ??

Link to comment
Share on other sites

Είναι 18 βαθμούς πάνω από την Radeon, αλλά:

1) Η συγκεκριμένη Radeon είναι overclocked αλλά με χαμηλότερη από τις κανονικές τάση ( 1.02V )

2) Η Radeon αυτή έχει αρκετά καλύτερη ψύκτρα από τις reference 5870 [ η δε GTX 480 είναι με το reference cooler ].

Θερμοκρασία φαίνεται στο γράφημα στις κίτρινες μπάρες βρε Πάνο :D ( 27.2C ήταν σταθερά η θερμοκρασία δωματίου )

Ναι, τα test δικά μου είναι φυσικά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now