George_o/c

NVIDIA GeForce GTX 460: Πλησιάζει απειλητικά στα $230

Recommended Posts

[NEWS_IMG=NVIDIA GeForce GTX 460: Πλησιάζει απειλητικά στα $230]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Τα φώτα της δημοσιότητας είδε για πρώτη φορά η GeForce GTX 460, δηλαδή η πρώτη NVIDIA κάρτα γραφικών που βασίζεται στην GF104 GPU. Όντας μικρότερη από άλλα GTX 400 Series μοντέλα, η GTx 460 καταλαμβάνει δύο PCI-Express slots (λόγω του active cooler της), ενώ για την τροφοδοσία της απαιτούνται δύο 6-pin PCIe power connectors. Επιπλέον, υποστηρίζει την συστοιχία δύο καρτών σε διάταξη 2-Way SLI και είναι εξοπλισμένη με θύρες εξόδου dual DVI & HDMI, 336 CUDA Cores @ 1350MHz, GPU @ 675MHz, 768ΜΒ/1GB GDDR5 VRAM @ 3600MHz και 192-bit/256-bit memory interface.

Οι 768MB και 1GB υλοποιήσεις της εν λόγω κάρτας θα κοστίζουν $230 και $250 αντίστοιχα.

[img_ALT=NVIDIA GeForce GTX 460: Πλησιάζει απειλητικά στα $230]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c26424f6fea6.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=NVIDIA GeForce GTX 460: Πλησιάζει απειλητικά στα $230]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c26424f7c8be.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=NVIDIA GeForce GTX 460: Πλησιάζει απειλητικά στα $230]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c26424f890ee.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα κοντράρει 5830, από όσα έχω δει, είναι κάμποσο πίσω από 5850 (αν ισχύουν)

τέτοιες κάρτες θέλει η nvidia πιστεύω για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, κάρτες με ωραίο Price/perf/watt ratio γιατί οκ, οι 470/480 είναι μπροστα αλλά κοστίζουν .

μακάρι να ξαναπέσει η 5850 να τσιμπήσουμε άλλη μια :D

Link to comment
Share on other sites

Το dx11 δεν εχει συμασια.Eγω λεω δεν θα πηγαινει στρατα.θα ειναι οπως τοτε το 2007.8800 με 8600 που δεν ειχαν καμια σχεση σε επιδοσεις και ας ηταν dx10.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και έχει σημασία για τους gamers το dx11 τουλαχιστον εγω, και ας είναι ίδια ακριβώς με την 260, αν ερθει εκει στα 200-230 ευρω, θα την προτιμούσα.

anyway, εδώ είμαστε και θα δούμε.

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

To 3 Way SLI με GTX260 σου παρεχει πανω απο 600 shaders...!! Το 3 way με 470 σου δινει πανω απο 1300!! Δεν ειναι λογικο να υπαρχει ενα bottleneck μετα στο cpu και τα αποτελεσματα να βγαινουν πανω κατω το ιδιο?! Συν οτι δεν υπαρχει και τελειος driver για 3 way sli.. Μην λεμε ανακριβειες, δεν ειναι δυνατον να συγκρινεται η 260 με την 460 και αυτο φαινεται απλουστατα απο τα χαρακτηριστικα των 2 καρτων

Τι cpu εβαλαν για τις δυο μετρησεις? Ακομα και εξαπυρηνο να ειχαν παλι θα κοβει, ειναι τεραστια δυναμη τρεις 470.. Εδω τρεις 260 ειναι πολλη δυναμη! Το μονο ακριβες συγκριτικο που μπορεις να δεις για κατι τετοιο ειναι σε αναλυσεις 1920x1080 ή 2560x1920 οπου θα εχουν πεσει καπως τα frames και δεν θα κοβει ο επεξεργαστης

Link to comment
Share on other sites

Οι 260 ειναι σε 775 socket με q9550 sta 4ghz.Και οι 470 σε ι7 στα 4ghz.Kαι το σκορ ηταν το ιδιο.Μπες στο προφιλ μου να δεις το σκορ απο τις δικιες μου 260 και ψαξε σε φορουμ για τις 470 να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα το λες εσυ αυτο?και δεν πιστευω να εχει καμια σχεση ο ι7 με τον 9550.ετσι?Εσυ δλδ θεωρεις αυτη την αποδοση καλη για χ58 σε σχεση με το δικο μου συστημα που ειναι 3 χρονων?Για να καταλαβω δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω δεν μιλαω για gpu σκορ αλλα ολο το P.Σαν συνολο ι7 3 470 κλπ σε σχεση με το striker μου δεν βγαζουν καλο σκορ.Και αν βαλω εγω 3 470 να δεις που θα παει μετα το P.Και ηταν και oc στα 825 αυτουνου ελεος δλδ μην το ξεφτιλισουμε τελειως το θεμα.Επιμενω το σκορ αδικαιολογιτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να δεχθω οτι μεχρι καποιο σημειο συμβαδιζουν σε TriSLI λογω cpu botteleneck, αλλα μια 260 εναντιον μιας 470 ειναι μακραν πισω, δεν χρειαζεται καν αποδειξη αυτο να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.

Το ιδιο και με 460, 1vs1 ειναι σαφως ανωτερη η 460

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω δεν μιλαω για gpu σκορ αλλα ολο το P.Σαν συνολο ι7 3 470 κλπ σε σχεση με το striker μου δεν βγαζουν καλο σκορ.Και αν βαλω εγω 3 470 να δεις που θα παει μετα το P.Και ηταν και oc στα 825 αυτουνου ελεος δλδ μην το ξεφτιλισουμε τελειως το θεμα.Επιμενω το σκορ αδικαιολογιτο.

και απο τα 2. Εχει τεραστια διαφορα με τα physX ανοιχτα... κλειστα και θα δεις... Ακομα και 7Κ ποντους να ηταν για το vantage ειναι παρα πολλοι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για ποιο λογο να τα κλησεις δλδ?Αμα ηταν να τα κληναμε και οταν παιζαμε.Ειναι σαν να μου λετε μην κανεις τεστ με 4ghz cpu κανε με 2.83 θα δεις μεγαλη διαφορα ε χερω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τρέχεις vantage με κάρτα της nvidia τα physx πρέπει να είναι κλειστά γιατί αλλιώς στα cpu tests δεν χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής αλλά η κάρτα γραφικών με αποτέλεσμα να βγαίνει πολύ μεγαλύτερο σκορ από αυτό που θα έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now