Boton

Οδηγός μόνωσης μητρικής βήμα-βήμα για SS/Cascade

Recommended Posts

Επι ευκαιρία του Samos Summer Benching Session, είπα να μοιραστώ μαζί σας έναν οδηγό μόνωσης μητρικής που είναι ικανός να κρατήσει σώα την μητρική σας σε θερμοκρασίες

που σηκώνει ένα μονοβάθμιο αλλά και ένα cascade....Για άζωτο ίσως επιπλέον, χρειάζεται και πλαστικοποίηση...;)

Τα υλικά που χρειαστούμε:

Mονωτική ταινία

Γόμα για κάρβουνο

Αυτόκολλητο αρμαφλεξ

Κανονικό αρμαφλεξ

Ξεκινάμε λοιπόν με το μπροστά μέρος της μητρικής.

Βγάζουμε το κλιπάκι γύρω από το socket και βάζουμε στις 4 πλευρές μονωτική ταινία.

Αυτό βοηθάει στο να μην περάσει γόμα μέσα στα pin του socket με αποτέλεσμα κάποιο

από αυτά να στραβώσει.

11004c2a3457345e6.jpg

Βιδώνουμε πάλι με το μεταλλικό κλιπάκι και βάζουμε γόμα γύρω γύρω από το socket. To socket μας σε πρώτη φάση είναι όπως παρακάτω:

11004c2a3458054da.jpg

Κλείνουμε το κλιπάκι και γεμίσουμε με γόμα και το υπόλοιπο μέρος της μητρικής γύρω από το socket, πιέζοντας καλά για να φύγει ο παγιδευμένος αέρας. Τελειώνοντας έχουμε:

11004c2a34582cbd1.jpg

Περνάμε τώρα στο πίσω μέρος της μητρικής

Σε αρχικό στάδιο βάζουμε γόμα στο κενό του backplate:

11004c2a34575badb.jpg

Στη συνέχεια χρησιμοποιούμε μαύρη μονωτική ταινία και βάζουμε κάθετα στην μητρική στο χώρο γύρω από το socket...Ο λόγος που το κάνουμε αυτό είναι για να βγαίνει καλύτερα το αυτοκόλλητο αρμαφλέξ

που θα βάλουμε στην συνέχεια χωρίς να αφήνει υπολείμματα.

11004c2a345782be7.jpg

Μετά από αυτά χρησιμοποιούμε αυτοκόλλητο αρμαφλέξ και κολλάμε 2 στρώσεις στο πίσω μέρος της μητρικής πάνω ακριβώς

από τα σημεία που πριν κολλήσαμε την μονωτική ταινία.

1η στρώση

11004c2a3457a9ffe.jpg

2η στρώση - Τελικό αποτέλεσμα

11004c2a3457d1e5c.jpg

Τελειώνοντας ανοίγουμε τις 4 τρύπες για τις βίδες του backplate τους SS/Cascade μας και επίσης βάζουμε ένα κομμάτι

κανονικό αρμαφλέξ με ανάλογη τρύπα όσο το evaporator μας στο μπροστά μέρος πάνω από την γόμα:

11004c2a345852bc5.jpg

Γνώμες, διαφορετικές πρακτικές ευπρόσδεκτες....:)

Link to comment
Share on other sites

Στην ταινία που κόλλησες από πίσω, θέλει καλό πάτημα να μην μένει αέρας μέσα στις φουσκάλες που μένουν. ;) Κατά τ'άλλα όλλα οκ, αν κι εγώ δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσω πάλι γόμα από πάνω. Με τα 2 τα δάχτυλα η βαζελίνη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέχασα να το αναφέρω αυτό για την μονωτική ταίνία....Mε μια μπαλίτσα από γόμα το πιέζεις καλά

ώστε να κολλήσει καλά η ταινία....;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν τα παιδιά, πρόσεχε αυτό με τις φουσκάλες και βάλε και λίγο χαρτί πάνω στην γόμα γιατί έχει την ιδιότητα να παγώνει ολόκληρη .

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό γίνεται στους -40 - -50 C, αλλά σίγουρα στους -100+C γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας για τις μονωτική ταινία και τις όποιες φουσκάλες αφήνουν, αλλά πιστεύω

ότι και με την πίεση του αρμαφλέξ κολλούν καλύτερα...;)

Για τις θερμοκρασίες που παίζω (-40, -50) πιστεύω ότι είναι αρκετή αυτή η μόνωση, αλλά

πάντα πρέπει να γίνεται σωστή δουλειά για να μην χάσεις τίποτα...:)

Για τις μνήμες δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζονται από το μονοβάθμιο....Να πω ότι

έριχνα άζωτο να πω ναι να τις καλύψω..;)

Φυσικά δεν ξεχνάμε τον οδηγό του Χρήστου, που αποτελεί οδηγός στους υπόλοιπους να μάθουμε από τους εμπειρότερους...:D

Ξαναλέω σε όσους πρόκειται να ασχοληθούν με μείον θερμοκρασίες ότι σε όποια θερμοκρασία υπό το μηδέν και αν παίζουν η σωστή μόνωση είναι άκρως απαραίτητη...;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Boton:)

Ειναι λιγο παιδεμα η μονωτικη ταινια, θελει καλο πατημα και τις περισσοτερες φορες τρυπας τα δαχτυλα σου καθως την πιεζεις για να φυγει ο αερας.:D

Επισης στο socket και πανω απο την γομα καλο ειναι να βαζουμε ενα κομματι αρμαφλεξ και ανοιγουμε μια τρυπα στην μεση ωστε να φαινεται μονο ο επεξεργαστης. Eκει θελει προσοχη, η τρυπα πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλη ωστε να πατησει το evaporator επανω στον επεξεργαστη και οχι επανω στο αρμαφλεξ.

Για να το δοκιμασουμε αν παταει καλα, βαζουμε λιγη Ceramique επανω στον επεξεργαστη, τοποθετουμε το evaporator και σφιγγουμε καλα, το αφηνουμε μερικα λεπτα και μολις το βγαλουμε θα πρεπει να εχει αφησει ενα στρογγυλο σημαδι επανω στον επεξεργαστη και στο evaporator.

Eλπιζω να μην πειραζει να βαλω και εγω μερικες δικες μου φωτο απο μητρικες που εχω μονωσει.:)

stealth

DSCN1087.jpg

DSCN1198.jpg

DSCN1195.jpg

DSCN1197.jpg

DSCN1087.jpg

DSCN1198.jpg

DSCN1195.jpg

DSCN1197.jpg

DSCN1087.jpg

DSCN1198.jpg

DSCN1195.jpg

DSCN1197.jpg

DSCN1087.jpg.3220b397f3966a7ad1d99bb2541

DSCN1198.jpg.a071b77b217e9c911c7624e025f

DSCN1195.jpg.45fb4ca5e28e62c9a293967cf41

DSCN1197.jpg.33e170cbeace7265570c5fc431c

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα...μου τα ειχε στειλει ολα μαζι ο Στελιος (Stelaras), γομα, ταινια και δυο τυπους αυτοκολλητο αρμαφλεξ (λεπτο και χοντρο) και δεν ξερω ποσο κανει το καθενα ξεχωριστα. Φανταζομαι τα παιδια που αγοραζουν συνεχεια μπορουν να σου πουν.

Edit: Με προλαβε ο Toxic.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κατι που μπορεί να ακούγεται χαζό για κάποιους :)

Αν με το καλό πετύχουμε καλή μόνωση ,την ώρα που ο επεξεργαστής έχει -50,-60 παρατηρούμε χαμηλές θερμοκρασίες και στο τσιπσετ ,τις μνήμες και γενικά σε εξαρτήματα που βρίσκονται κοντά στον επεξεργαστή?

Μέσω του pcb ίσως...δε ξέρω:que:...(όχι απαραίτητα υπό του μηδενός αλλά έστω αισθητά χαμηλότερες από ότι βλέππουμε σε ψύξη με αέρα ή νερό)

Ή μήπως αυτό δε γίνεται εξαιτίας της καλής μόνωσης????

Link to comment
Share on other sites

Την καλή μόνωση την κάνουμε για να μην έχουμε τυχόν υγροποιήσεις στα μέρη που ψύχουμε σε θερμοκρασίες

υπό του μηδενός...Για προστασία δηλαδή...;)

Φυσικά και οι χαμηλές θερμοκρασίες στον επεξεργαστή έχουν ως αποτέλεσμα να πέφτουν και οι

θερμοκρασίες κυρίως της μητρικής και του chipset, όχι όμως πολύ...;)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο μποτονα. χίλια thanks. ελπίζω και εγώ να το χρειαστώ στο μέλλον. και κάνα βιντεάκι οποιος θέλει να βάλει γιατί άλλη χάρη το κινούμενο :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοσο πολυ μονωση στην πισω μερια του pcb ?

Που να δεις στην αρχή που έπιανε όλη τη μισή μητρική η μόνωση...:P Ε μετά είπα

να κόψω από αριστερά δεξιά και να βάλω μόνο γύρω από το socket...;)

Θες να πεις ότι και με μια στρώση θα ήταν κομπλε...?

@ Zoro

Δες εδώ τον οδηγο του Κίμωνα

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Η μόνωση είναι "περίεργη" και η πιο βαρετή διαδικασία στο extreme o/cing, αν όμως δεν της δώσεις προσοχή θα κλαίς...

Βασικά, με τον καιρό ο καθένας βρίσκει την μέθοδο που του ταιριάζει και τον βολεύει, αλλά κυρίως τον κάνει να αισθάνεται σίγουρος ότι δεν θα κάψει κάτι. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος μέθοδος. πχ ο Σοφοκλής, τελευταία, βάζει μόνο βαζελίνη :D, εγώ δεν θα τολμούσα για πολλούς λόγους να παίξω έτσι. ΑΠό τη στιγμή όμως που έχει αποτελέσματα, είναι κι αυτή μια σωστή μέθοδος.

Σίγουρα στην πορεία θα υπάρξουν "απώλειες" αλλά αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις...

Αυτό που πιστεύω εγώ, είναι ότι η καλή πλαστικοποίηση παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο. Η πλαστικοποίηση πρέπει να στεγνώσει αρκετή ώρα. Εγώ συνήθως αφήνω την πλαστικοποιημένη μητρική ένα ολόκληρο βράδυ για να είμαι σίγουρος.

Επίσης, η γόμα παγώνει και με τα ανεβοκαταβάσματα της θερμοκρασίας "ιδρώνει" οπότε καλό είναι μεταξύ γόμας και αρμαφλέξ (στο σόκετ) να βάζετε απορροφητικό χαρτί ή vettex που κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

Όσο καλά και να μονωθεί η μητρική μετά από πολλά sessions η υγρασία θα περάσει γιατί ότι και να κάνεις θύλακες αέρα θα υπάρχουν. Σε αυτά τα σημεία θα δημιουργηθούν οξειδώσεις. Οπότε, μετά από 3-4 πολύ-ωρα sessions καλό θα είναι να "καθαρίζει" η μητρική με ασετόν και να μονώνεται από την αρχή.

Edited by dread77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now