Boton

Οδηγός μόνωσης μητρικής βήμα-βήμα για SS/Cascade

Recommended Posts

.....και μετά το τρως άμα λάχει...:P

Όντως πολύ της μόδας αλλα δεν είμαι σίγουρος αν βάζουν μόνο ρύζι...είπαμε αναιρούν όλους τους

προηγούμενους τρόπους μόνωσης...

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα κάνουν και πλαστικοποίηση, WTF?

σκέτο ρύζι, πολύ καλο για να είναι αληθινό, έτσι?

από την κάτω πλευρά της μητρικής?

ούτε καν ανεμιστήρα στο pot δεν βλέπω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζουν μόνο ένα-δυο αδύναμους ανεμιστήρες και ρύζι, τίποτα άλλο. Το ρύζι έχει τρομερή απορροφητικότητα στην υγρασία ;) Όσο για τα fans, βάζουν αδύναμα γιατί αλλιώς πετάγεται το ρύζι σε όλο το δωμάτιο :D

Πάντως εγώ την γόμα μου φαίνεται ότι θα την εγκαταλείψω ή απλά θα βάζω λιγότερη μαζί με χαρτιά κουζίνας. Είμαι λιγάκι ατζαμής και όπως την βγάζω ή θα μου μπει λίγη μες στο socket ή θα πάρα παραμάζωμα κάνα πινάκι :(

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ψάξε να βρεις ένα video του Deanzo που έδειχνε πως μονώνει μια UD9 . Πλέον εγώ έτσι το κάνω . Η βαζελίνη βγαίνει πανεύκολα . Βάζεις το mobo κάτω από την βρύση, καλύπτεις το socket με το καπάκι και βουρτσίζεις με μια παλιά οδοντόβουρτσα ίσα ίσα να φύγει η βαζελίνη . Μετά είσαι έτοιμος για RMA και με μάσκα για το αντιντόπινγκ κοντρόλ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω μακάρι. δηλαδή το ρύζι ρουφάει το νερό και το κλείνει μέσα του?

δεν είναι υγρό γύρω γύρω? και από την κάτω μεριά της μητρικής?

sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα αν αυτό δουλεύει 100% το σκέφτομαι για sub :)

edit:

ούπς με πρόλαβαν κι άλλοι. τον George ρωτάω :D

άλλο τώρα αυτό για την βαζελίνη...ρε πάτε να με ψαρώσετε?????

Link to comment
Share on other sites

με βαζελίνη που δοκιμάσαμε στην κροσχερ 4 φευγει πανευκολά με λίγο ζεστο νερο και σαπουνάκι η αν δεν θες να την καθαρίσεις εντελως με ένα πιστολάκι και χαρτι είσατ τζετ

Link to comment
Share on other sites

To σκέφτηκα και για βαζελίνη. Θα μου δείξεις από κοντά κάποια πράγματα Σόφο, γιατί με την γόμα ειλικρινά εκνευρίστηκα. Κατέστρεψα την Gigabyte που μου μπήκε ελάχιστη γόμα ανάμεσα σε κάμποσα pins και στράβωσα και 5-6 και δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο λόγος που βγήκε off και η Maximus.

Zoro όχι δεν κάνουμε πλάκα. Απλά ο καθένας μονώνει διαφορετικά. Ο Σόφος μόνο με βαζελίνη, ο hipro με plastic spray και armaflex ΜΟΝΟ και πάει λέγοντας :)

Link to comment
Share on other sites

με plastic spay πρεπει να την περασης οποσδηποτε ασχετος αν βαζεις γομα -armaflax- η απλα βαζελινη

a γεια σου! λογικό αυτό ρε παίδες, μεγάλο ρίσκο να μην βάλεις spray!

Link to comment
Share on other sites

Μα Γιώργη εγώ παίζω με μονοβάθμιο. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται plastic...

Δεν έχει μα και μου.

Και με νερό με παγάκια να παίζεις, η πλαστικοποίηση είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να σε σώσει στο 99% των περιπτώσεων.

Στις δικές μου μητρικές ρίξε και νερό χύμα στο κύμα όταν παίζω αν θες, δεν θα πάρουνε χαμπάρι.

Edited και γράφτηκε με Ελληνικά, προλάβαμε και τους κακεντρεχείς βλέπω :D

Link to comment
Share on other sites

To σκέφτηκα και για βαζελίνη. Θα μου δείξεις από κοντά κάποια πράγματα Σόφο, γιατί με την γόμα ειλικρινά εκνευρίστηκα. Κατέστρεψα την Gigabyte που μου μπήκε ελάχιστη γόμα ανάμεσα σε κάμποσα pins και στράβωσα και 5-6 και δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο λόγος που βγήκε off και η Maximus.

Zoro όχι δεν κάνουμε πλάκα. Απλά ο καθένας μονώνει διαφορετικά. Ο Σόφος μόνο με βαζελίνη, ο hipro με plastic spray και armaflex ΜΟΝΟ και πάει λέγοντας :)

Μαρέσει που έφτιαξα και τον οδηγό και μάλιστα έχω και φώτο με μονωτική ταινία γύρω

από το socket για να μην μπει γόμα μέσα στην περιοχή των pins....:@....:@....

Όσο για το plastic είναι ρίσκο, γιατί πως το καθαρίζεις και πως περνάει από rma...

Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει που έφτιαξα και τον οδηγό και μάλιστα έχω και φώτο με μονωτική ταινία γύρω

από το socket για να μην μπει γόμα μέσα στην περιοχή των pins....:@....:@....

Όσο για το plastic είναι ρίσκο, γιατί πως το καθαρίζεις και πως περνάει από rma...

Λεκανη διαλυτικο Νιτρου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πρότεινα το μπάνιο . Καλύτερα ένα πινέλο που να μην του φεύγουν οι τρίχες :P

O Γιώργος έχει δίκαιο . Οτιδήποτε εφόσον όμως πρώτα έχει πλαστικοποιηθεί το mobo !

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πρότεινα το μπάνιο . Καλύτερα ένα πινέλο που να μην του φεύγουν οι τρίχες :P

γιατί άμα έχει τρίχες είναι κατευθείαν εκτός εγγύησης :P

Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει που έφτιαξα και τον οδηγό και μάλιστα έχω και φώτο με μονωτική ταινία γύρω

από το socket για να μην μπει γόμα μέσα στην περιοχή των pins....:@....:@....

Όσο για το plastic είναι ρίσκο, γιατί πως το καθαρίζεις και πως περνάει από rma...

O Στέλιος που είχε έρθει μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται μονωτική ταινία και όντως δεν χρειάζεται. Δεν μου μπήκε στην αρχή που έκανα την μόνωση, έβαζα την γόμα με προσοχή και ευλάβεια. Ξέρεις πότε μπήκε; Για να βγάλω το CPU από το socket δεν καθάρισα πλήρως την γόμα γύρω-γύρω... Έτσι λοιπόν όταν σήκωσα το μοχλό και έπειτα το καπάκι του socket, βγήκε μαζί και ο επεξεργαστής... Οι ίνες της γόμας τέντωσαν έπειτα "έσπασαν" και μπήκε μες στο socket. Αν είχε μείνει ο επεξεργαστής στην θέση του δεν θα υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα. Δεν μπορώ ακριβώς να το εξηγήσω, πρέπει να σου δείξω από κοντά τι εννοώ αλλά λογικά θα καταλαβαίνεις στο περίπου. Και ταινία να είχα βάλει δεν την γλίτωνα, δεν ήταν εκεί το πρόβλημα. Εντάξει την υγειά μας να έχουμε δεν πειράζει.

Η Maximus δεν έχει κανένα στραβό πινάκι, ούτε γόμα μπήκε ούτε τίποτα. Γιατί πολύ απλά δεν σήκωσα την γόμα στο ύψος του επεξεργαστή όπως δείχνεις στο αρχικό ποστ. Έβγαλα λοιπόν το κομμάτι armaflex και μετά την γόμα, έτσι ο επεξεργαστής βγήκε μια χαρά. Με την Maximus υποψιάζομαι δύο πράγματα:

Ή την έχει ακούσει ο επεξεργαστής επειδή και εσύ αλλά και εγώ τον ταράξαμε στο VTT (1.6V), οπότε την άκουσε ο IMC. Ή φταίει το ότι δεξιά και αριστερά στο socket, έπεσε μικρή ποσότητα Ceramique. Ωστόσο από τα αριστερά όπως εξάλλου φαίνεται και σε αυτή τη φωτογραφία δεν πήγε πάνω σε pin-άκι, όμως στα δεξιά έχει μπογιαντίσει εντελώς ένα :(

Και στις δύο περιπτώσεις το φταίξιμο είναι δικό μου, το δέχομαι. Επειδή όμως γενικά είμαι λιγάκι ατζαμής, προτιμώ να ακολουθήσω το δρόμο του plastic (αφού λέτε ότι χρειάζεται απαραιτήτως) και της βαζελίνης - μου ακούγεται πιο εύκολο. Επίσης εννοείται ότι επιβάλλεται να είμαι πολύ πιο προσεχτικός στο θέμα της μόνωσης. Θέλω όμως λίγο να μου δείξει κάποιος έστω και στην Αθήνα τι παίζει με πλάστικ και βαζελίνη... Μην ξεχνάτε ότι δεν έχω κάποιον να μου δείχνει εδώ! Όπως και να το κάνουμε όταν έχεις κάποιον να σου εξηγεί real time είναι εντελώς διαφορετικό από το να τα βλέπεις σε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ το plastic είναι για τυχόν υγροποιήσεις όχι για να προστατεύει το socket από γόμες κλπ κλπ...;)

Επίσης αυτό με την ταινία στις 4 πλευρές του socket με έχει σώσει εμένα, για το λόγο που λες...Όταν σηκώνεις τον μοχλό, το μεταλλικό κλιπάκι σηκώνεται μόνο του με ότι γόμα έχει πάνω και ο επεξεργαστής παραμένει στην θέση του....;)

Επίσης θέλει πολύ υπομονή όποιο τρόπο μόνωσης και αν κάνεις. Γι' αυτό και η μόνωση-ξεμόνωση πρέπει να γίνεται

διαφορετική μέρα από τις δοκιμές...:T:

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα μπώ και εγώ στο group τον subzero benchers,και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.Τέτοια γώμα που μπορούμε να προμηθευτούμε?αν βερνικόσω την μητρική θα έχω καλό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now