Recommended Posts

Χθες αξιώθηκα να πάρω μια GTX480, συγκεκριμένα την reference υλοποίηση της Gainward.

Μετά από μερικές πρόχειρες δοκιμές, είδα ότι τα όρια της με την stock ψυξη είναι 890/1100 με τάση 1,08V στον πυρήνα. Πιστεύω πως είναι ικανοποιητικό δείγμα για στοκ καταστάσεις...

Οπότε σήμερα πήρα την μεγάλη απόφαση να ετοιμάσω την καρτούλα για "πόλεμο" μιας και σκοπεύω το Σ/Κ, αν το θελήσει ο καλός θεούλης και ο γκαντέμοσκυλος Σοφοκλής, να παίξω λίγο 3D με άζωτο μιας και περίμενα αυτή την ευκαιρία σαν τρελός.

Της έβγαλα με προσοχή ότι περιττό φορούσε και άφησα αυτό που με ενδιαφέρε, ότι δηλαδή χρειάζεται προκειμένου να γίνει η κατάλληλη προεργασία (μοντάρισμα, μόνωση) προκειμένου να μπει πάνω το κάνιστρο.

dsc01078t.jpg

dsc01077.jpg

Σκέφτηκα λοιπόν, να μοιράστω με την παρέα την όλη διαδικασία η οποία λογικά θα ολοκληρωθεί μέχρι την Παρασκευή και μέσα στο Σ/Κ εύχομαι να δούμε και μερικά αξιόλογα σκοράκια... :P..

Τις μόντες δεν τις βρήκα εγω αλλά τις έχω πάρει από τις παρακάτω πηγές:

Overclockaholics - GTX480 hardware mods

Xtremesystems - GTX480 - Here are the hw mods you need

Και φυσικά το bios του hipro, το οποίο έδωσε λύση στο coldslow bug.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τροφή λοιπόν για τους ματάκηδες...

Caps mod (6,3V/470μF)

dsc01081j.jpg

Vmem mod (50KΩ)

dsc01086mh.jpg

dsc01087r.jpg

dsc01089vy.jpg

... to be continued.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Day 2

Λοιπόν, μετά τις συμβουλές του Πέππα, οι πυκνωτές αφαιρέθηκαν και αγοράστηκαν οι σωστοί οι οποίοι αναμένονται...

Σήμερα το πρόγραμμα είχε vgpu & cbb mod...

VGPU (100Ω)

dsc01097x.jpg

dsc01094n.jpg

CBB mod

dsc01092u.jpg

Edited by dread77
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο dread μαλλον θα βγαλεις κατι πολυυυυ δυνατο, εχω ομως μια απορια γιατι οι εταιριες δεν βγαζουν μονταρισμενες τις καρτες απο την μανα τους και περιμενουν τους χρηστες να κανουν τετοιες μοντες?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο dread μαλλον θα βγαλεις κατι πολυυυυ δυνατο, εχω ομως μια απορια γιατι οι εταιριες δεν βγαζουν μονταρισμενες τις καρτες απο την μανα τους και περιμενουν τους χρηστες να κανουν τετοιες μοντες?

extra μελέτη + extra κόστος + extra εργατοώρες = extra ζημιά :P

Κάπως έτσι πάει . Εξάλλου οι εταιρείες τα πολλά λεφτα δεν τα βγάζουν από τους ocers, αλλά από τους απλούς καταναλωτές, που είτε η κάρτα τους έχει εναν ή δύο πυκνωτές λιγότερους δεν θα τους ενοχλεί, ούτε θα υπάρχει κάποια επιρροή στην απόδοση της κάρτας .

Link to comment
Share on other sites

extra μελέτη + extra κόστος + extra εργατοώρες = extra ζημιά :P

Κάπως έτσι πάει . Εξάλλου οι εταιρείες τα πολλά λεφτα δεν τα βγάζουν από τους ocers, αλλά από τους απλούς καταναλωτές, που είτε η κάρτα τους έχει εναν ή δύο πυκνωτές λιγότερους δεν θα τους ενοχλεί, ούτε θα υπάρχει κάποια επιρροή στην απόδοση της κάρτας .

Απόλυτα σωστός.Πάντος φοβερή δουλειά.Ιδιέτερα άμα χρησιμοποιηθεί LN2 Θα σφάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς τους πυκνωτές βγάλε τους Κίμωνα γιατί θα έχεις άσχημα ( από malfunction εώς και νεκρή κάρτα ).

Οι περισσότεροι ηλεκτρολυτικοί μόλις πέσουνε στους -10C με -30C χάνουνε τεράστιο μέρος της χωρητικότητας τους και κάπου εκεί βραχυκυκλώνουνε ή και σκάνε.

Αν θες σώνει και καλά να βάλεις πυκνωτές βάλε solid των 2.3V / 6.3V ότι σου είναι εύκαιρο.

Από προσωπική αλλά και έμπιστων φίλων εμπειρία πάντως δεν δίνουνε τίποτα σε 5870/GTX470/480 και γενικώς στις "mucho" high end cards που έχουνε αρκετό ζουμί από μόνες τους άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι ο rbuass είχε προβλήματα με ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές στην GTX 480 του γύρω στους -40*C... Οπότε τους έβγαλε και έβαλε solid που του έστειλε η Gigabyte.

//EDIT: Βρήκα το post του - http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=252937 :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς τους πυκνωτές βγάλε τους Κίμωνα γιατί θα έχεις άσχημα ( από malfunction εώς και νεκρή κάρτα ).

Οι περισσότεροι ηλεκτρολυτικοί μόλις πέσουνε στους -10C με -30C χάνουνε τεράστιο μέρος της χωρητικότητας τους και κάπου εκεί βραχυκυκλώνουνε ή και σκάνε.

Αν θες σώνει και καλά να βάλεις πυκνωτές βάλε solid των 2.3V / 6.3V ότι σου είναι εύκαιρο.

Από προσωπική αλλά και έμπιστων φίλων εμπειρία πάντως δεν δίνουνε τίποτα σε 5870/GTX470/480 και γενικώς στις "mucho" high end cards που έχουνε αρκετό ζουμί από μόνες τους άλλωστε.

Ευχαριστώ για το tip Βασίλη. Θα τους βγάλω σήμερα και θα ψάξω για solid. Θέλω να δοκιμάσω με πυκνωτές για να δω ο ίδιος τι παίζει.

Για δες λίγο αυτούς. Είναι ΟΚ;

Γιώργο, ωραίο το λινκ που έδωσες. Δεν το είχα προσέξει.

Edited by dread77
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο dread μαλλον θα βγαλεις κατι πολυυυυ δυνατο, εχω ομως μια απορια γιατι οι εταιριες δεν βγαζουν μονταρισμενες τις καρτες απο την μανα τους και περιμενουν τους χρηστες να κανουν τετοιες μοντες?

Γεια σου ρε Πάνο... ΔΑΝ Αγίου Ευστρατίου και τα μυαλά στα μπλέντερ!!!

Η όλη φάση είναι ενετελώς out of specs, που σημαίνει ότι αν οι εταιρίες προχωρούσαν σε τετοια παραγωγή θα ήταν υποχρεωμένες να καλύψουν αυτόματα και το RMA... Kαι το RMA σε αυτές τις περιπτώσεις θα πήγαινε ΣΥΝΝΕΦΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αυτοί Κίμωνα, οι Sanyo OS-CON είναι από τους κορυφαίους solid caps.

Αν βρείς τους 2.3V προτίμησε τους, έχουνε καλύτερα χαρακτηριστηκά και συμπεριφορά για Vgpu/Vmem

Link to comment
Share on other sites

..ωραίος Κίμωνα :T:

..τα commandline parameter του καινούριου gpuz 0.4.3 τα έχεις δει έτσι?

# Added fix for ADT7473 coldbug (GTX 480) via commandline parameter /fixcoldbug

# Added OCP adjustment for CHL8266 (GTX 480).

Use it via command line parameter /chl8266ocp without parameter to query,

with numeric value seperated by space to set. This is a permanent change that

will not be reverted by powering down the system.

..η δικιά μου είναι ready για LN2 θα ποστάρω photos το βράδυ :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

...το cbb είναι εύκολο οπότε το κάνεις, για το cold bug βάζεις το bios του hipridi, το θέμα είναι με το ocp το οποιο πιάνει με το gpuz και γλιτώνεις και το ξύλωμα :)

Link to comment
Share on other sites

..ωραίος Κίμωνα :T:

..τα commandline parameter του καινούριου gpuz 0.4.3 τα έχεις δει έτσι?

# Added fix for ADT7473 coldbug (GTX 480) via commandline parameter /fixcoldbug

# Added OCP adjustment for CHL8266 (GTX 480).

Use it via command line parameter /chl8266ocp without parameter to query,

with numeric value seperated by space to set. This is a permanent change that

will not be reverted by powering down the system.

..η δικιά μου είναι ready για LN2 θα ποστάρω photos το βράδυ :D

Ααααααπ, σ' έπιασα :D

http://www.hwbox.gr/100484-post15.html :T: Τα είχα με bold :P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκίνησα δοκιμές. Το ocp δεν λύνεται από το gpuz, εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος εγώ.

Μπορεί κάποιος να μου με ποιο utility ανεβαίνει η κάρτα πάνω από 1050 πυρήνα;;;

Η κάρτα είχε παγώσει στους -130 κι εγώ έπαιζα σαν noobάς στα 1050MHz γιατί το afterburner δεν έδινε παραπάνω... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now