panos444

ο ιος της αντλιας ξαναχτυπα!!

Recommended Posts

υστερα απο σχετικο προβλημα που ειχα με την αντλια μου θελω τα φωτα σας με πολυ οικονομικη αλλα εχοντας μεγαλες απαιτησεις..

1)Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-DCP 4,0 (Pump) EK Water Blocks EK-DCP 4,0 (Pump) 49076

2)Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Hydor L30 II Wasserpumpe Hydor L30 II Wasserpumpe 49057

3)Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - XSPC X2O 750 Dual 5.25” Bay Reservoir Pump XSPC X2O 750 Dual 5.25 Bay Reservoir Pump 49077

την νουμερο 3 επιλογη την εβαλα διοτι αν αξιζει τον κοπο και την παρω θα ερθει 20? πιο φθηνα αφου θα πουλησω το ρεσερβουαρ που εχω..!(εννοω πως ειναι και οι 3 σχετικα "κοντινες" τιμες)

το κυκλωμα θα εχει 2 ψυγεια ενα 3πλο και ενα 2πλο,3μπλοκ(cpu,mobo,vga) και η σωληνα θα ειναι μισης ιντσας.με καλυπτουν αυτα η θα πρεπει να βαλω το χερι βαθεια να παρω καμια πιο ακριβη-καλυτερη?(http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1187)

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου προτεινα να βαλεις το χερι λιγο βαθυτερα και να προτιμησεις την 4 επιλογη καθως η αντλια ειναι ζωτικης σημασιας στην υδροψυξη και επιτελει το μεγαλυτερο εργο , επισης οπως αναφερεις αφου εχεις δυο ψυγεια και οσο να ναι σιγουρα θα κοβει η ροη του ψυκτικου υγρου να την προτιμησεις καθως ειναι δυνατη και αξιοπιστη σαν αντλια , αυτα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχει 100? βαλε και τοπ που θελω να παρω παει 150,και να μου μεινει παλι στα χερια παει παρα πολυ σκεφτομουν κατι οικονομικο πολυ..τις αλλες τις ξερετε εχετε ακουσει κατι αρνητικο?γιατι απο specs πανε καλα..ειδικα αυτη με τα 25? μου φαινεται τσαμπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Την L30 την είχε φίλος σε κύκλωμα με ένα τριπλό ψυγείο, ένα μονό, 2 μπλοκ και ένα τανκ και μάλιστα

σε i7 σύστημα και τραβούσε κανένα ζόρι....;)

Link to comment
Share on other sites

Την L30 την είχε φίλος σε κύκλωμα με ένα τριπλό ψυγείο, ένα μονό, 2 μπλοκ και ένα τανκ και μάλιστα

σε i7 σύστημα και τραβούσε κανένα ζόρι....;)

και 26γιουρια..!θα την παρω και βλεπουμε ετσι και αλλιως αυτος δεν εχει ετοιμοπαραδοτη την laing..αυτη παιρνει κανονικα τα ρακορ του 1/4 απο την μια και βγαζεις εσυ την διασταση??γιατι δεν καταλαβαινω γρι γερμανικα και δεν λεει κατι για 1/4 παρα μονο 1/2..

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τουλάχιστον την αντλία του ΕΚ..........έχει διπλάσιο Head Pressure ........... μη κοιτάς μόνο τα λίτρα.........;)

που το λεει αυτο??αν δεν σου κανει κοπο δειξε μου απο αυτο το site καμια αντλια αλλα οικονομικη!!επιμενω μονο απο αυτο το site γιατι θελω να παρω και ενα μπλοκ για την μομπο..

Link to comment
Share on other sites

Είναι η επιλογή 1 που έχεις στο πρώτο σου post. Στα Technical specifications γράφει Pressure head: 4m +/-10%. Στο site της Hydor θα βρεις τα specs για την L30 στα οποία παρότι έχει 1200lt flow έχει 1,8m Head Preasure. Στην περίπτωσή σου με τα πολλαπλά block και rad καλύτερη για μένα είναι του ΕΚ και αρκετά οικονομική θα έλεγα για αυτά που προσφέρει. Αν πάντως διαθέτεις 100άρικο πάρε Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Laing DDC-Pumpe 12V Ultra Laing DDC-Pumpe 12V Ultra 49021. Είναι ίδια με τη Swiftech 355 + top και θα σου έρθει 100? με τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα την L30. Είναι φθηνή. Ανταλλακτικά υπάρχουν σε κατάστημα στην Αθηνάς (pm για περισσότερα). Είναι 220v που σημαίνει δεν θα σου χαλάσει σχεδόν ποτέ. Είναι υποβρύχια που σημαίνει την πετάς σε ένα κουβά και κάνεις και ένα καθάρισμα στο σύστημα σου με πχ. viakal για να καθαρίσει. Τέλος, δεν χρειάζεται να πάρεις σφυρί για να σκοτώσεις μύγα. Όσους ρωτήσεις που είχαν L30/eheim 1250 παλιότερα και πήραν d5/655 παραπάνω απο 3-4 βαθμούς διαφορά δεν είδαν. Απο την άλλη εαν ψαξεις στο procooling.com παλιότερα, υπήρχε review απο το γνωστό cathar που κατέληγε οτι η d5/655 πρόσθετε περίπου 25W στο κύκλωμα ενώ πχ η eheim 1250 9W, που είναι αντίστοιχη με την L30.Αυτό σημαίνει ότι κάθε αντλία θέλει και το αντίστοιχο κύκλωμα. H Απόφαση είναι δική σου. έχω μία L30 και μία eheim 1250 απο την εποχή του athlon xp και ακόμα δουλέυουν σε έναν q9550 με ένα διπλό ψυγείο στα 3.6GHz....

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτη πλεον..και οτι ημουν ετοιμος να παραγγειλω αρκετα πραγματα απο εκει..:( ξερεις κανενα που να επισκευαζει mc655??η δικη μου λειτουργει κανονικα αλλα δεν ρουφαει-κυκλοφορει το νερο..

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα την L30. Είναι φθηνή. Ανταλλακτικά υπάρχουν σε κατάστημα στην Αθηνάς (pm για περισσότερα). Είναι 220v που σημαίνει δεν θα σου χαλάσει σχεδόν ποτέ. Είναι υποβρύχια που σημαίνει την πετάς σε ένα κουβά και κάνεις και ένα καθάρισμα στο σύστημα σου με πχ. viakal για να καθαρίσει. Τέλος, δεν χρειάζεται να πάρεις σφυρί για να σκοτώσεις μύγα. Όσους ρωτήσεις που είχαν L30/eheim 1250 παλιότερα και πήραν d5/655 παραπάνω απο 3-4 βαθμούς διαφορά δεν είδαν. Απο την άλλη εαν ψαξεις στο procooling.com παλιότερα, υπήρχε review απο το γνωστό cathar που κατέληγε οτι η d5/655 πρόσθετε περίπου 25W στο κύκλωμα ενώ πχ η eheim 1250 9W, που είναι αντίστοιχη με την L30.Αυτό σημαίνει ότι κάθε αντλία θέλει και το αντίστοιχο κύκλωμα. H Απόφαση είναι δική σου. έχω μία L30 και μία eheim 1250 απο την εποχή του athlon xp και ακόμα δουλέυουν σε έναν q9550 με ένα διπλό ψυγείο στα 3.6GHz....

3-4 βαθμούς μόνο από την αντλία και είναι λίγοι.....? Άσε που το review που είχες διαβάσει είναι ΠΧ και η διαφορές τώρα είναι μεγαλύτερες....

Για να μην σχολιάσω τη μέθοδο του Viakal.... :gizmo:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτη πλεον..και οτι ημουν ετοιμος να παραγγειλω αρκετα πραγματα απο εκει..:( ξερεις κανενα που να επισκευαζει mc655??η δικη μου λειτουργει κανονικα αλλα δεν ρουφαει-κυκλοφορει το νερο..

αυτά είναι τα πρόβληματα με αυτές τις αντλίες. Εαν σου χαλάσει....αντε να βρεις ανταλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα γλιτωνω τα 75? καταλαβα..υπαρχει σε ελληνικο καταστημα κιολας..

Υπολογιστές :: Hardware :: Συστήματα Ψύξης :: Συστήματα Υδρόψυξης :: Swiftech MCP655 Water Pump - E-Gate just Open the Gate....

το γερμανικο site εχει την ιδια αντλια 100?.καμια αλλη δεν μου κανει ετσι??τα ψυγεια θα ειναι ενα τριπλο και ενα μονο τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σχολιάσω τη μέθοδο του Viakal.... :gizmo:

Μια ζωή άρνηση είσαι ρε φιλαράκο............δε θυμάσαι την εποχή Tygon που καθάριζα τους σωλήνες με Cillit Bank και βουρτσάκι όπως καθαρίζουμε τα φισεκλίκια????ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now