astrolabos

Silverstone Kublai παρουσίαση

Recommended Posts

Από εχθές είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός Full ATX κουτιού, το Silverstone Kublai. Λιτό στις γραμμές του και ευρύχωρο μέσα. Δεν παίζεις μπάλα, αλλά την 8800 gts μου την χώρεσε, την έκανε γαργάρα και είπε και ευχαριστώ και από πάνω. Σε σχέση από το Thermaltake Xaser II που είχα, αυτό είναι κλάσεις ανώτερο. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Χαρακτηριστικά:

Μοντέλο: SST-KL03B

Εσωτερικές θέσεις: 4 x 3,5" HDD

Εξωτερικές θέσεις: 4 x 5.25" 2 x 3.5"

'Αλλες υποδοχές: 2x USB 2.0 1x IEEE 1394 (FireWire) 1x Headphones/Speakers 1x Microphone

Θέσεις ανεμιστήρων: 4 x 120mm

Διαστάσεις: 594 X 220 X 594 mm

Λοιπά Χαρακτηριστικά: Hot-swappable SATA hard drive (Δεν το φόρεσα:P)

th_IMG_2649.jpg

Εδώ το βλέπετε σε πλαγιομετωπική προβολή, ανοικτό και έτοιμο να εξοπλίστεί

Οι χώροι είναι πολύ άνετοι και μπορείτε εύκολα να εργαστείτε. Ιδανικό για κλειστοφοβικούς. Πάρα πολύ καλή ιδέα είναι οι 4 θύρες για τους σκληρούς δίσκους οι οποίοι βρίσκονται πίσω από έναν ανεμιστήρα 120 mm (μάλλον ο ανεμιστήρας είναι πίσω από αυτούς, αλλά τελοσπάντων, το πιάσατε το νόημα.)

th_IMG_2650.jpg th_IMG_2653.jpg

Τα κουμπιά εκκίνησης, επανεκκίνησης καθώς και τις θύρες usb, 1394 βρίσκονται στο πάνω μέρος του κουτιού για να διευκολύνουν τους χρήστες που τοποθετούν το κουτί τους στο πάτωμα να έχουν εύκολη προσβαση σε αυτά χωρίς να σκύβουν. Εμείς οι υπόλοιποι που δεν τους αρέσει να βάζουν τα κουτιά στο πάτωμα, απλά θα πρέπει να τεντωνόμαστε λίγο παραπάνω:D

th_IMG_2652.jpg

Πιο κάτω βλέπετε μια φωτογραφία από την πρόσοψή του.

th_IMG_2651.jpg

Ενώ στις δύο παρακάτω, μπορείτε να δείτε το μπροστινό μέρος του Kublai με τον 120άρι λυμένο για να μπορούν να περαστούν οι δίσκοι, ενώ στο αριστερό μέρος διακρίνεται το άρθρωμα το οποίο μπορεί να πάρει 2 ακόμα ανεμιστήρες διαμέτρου 120 mm οι οποίοι και θα βρίσκονται ακριβώς πάνω από την ή τις κάρτες γραφικών. Δώστε προσοχή στον τρόπο σύνδεσης του ανεμιστήρα των δίσκων στην δεύτερη φωτογραφία.

th_IMG_2654.jpg th_IMG_2655.jpg

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπετε την μητρική τοποθετημένη μέσα στο κουτί. Γύρω της, οργανώνονται και ποδηλατικοί αγώνες (sic).

th_IMG_2656.jpg

Πιο κάτω, κατά τη διαδικασία συναρμολόγησης με έπιασε το καλλιτεχνικό μου. Φωτογραφίες "πίσω από τις γρίλιες" του Kublai.

th_IMG_2657.jpg th_IMG_2658.jpg

Πιο κάτω, και ενώ το σύστημα έιναι δεμένο πλέον, δύο φωτογραφίες μία με το μαντρί ανοικτό και μία κλειστό.

th_IMG_2660.jpg th_IMG_2659.jpg

Και τέλος, δεμένο και online, το Silverstone Kublai στο γραφείο μου:D

th_IMG_2661.jpg

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Gorillako για την βοήθειά του, χωρίς την οποία η παρουσίαση αυτή δε θα ήταν δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now