MetallicGR

ATi Help!!!

Recommended Posts

Χαιρετώ για πρώτη φορά το φόρουμ.:)

Έχω μια Diamond HD4670 1gb αντιμετωπίζω όμως προβλήματα όχι όμως από την ημέρα αγοράς της. Συγκεκριμένα: Στα περισσότερα παιχνίδια η θερμοκρασία ανεβαίνει 5 βαθμούς το δευτερόλεπτο! μόλις γτάσει του 75 το pc κολλάει. Σημειοτέον ότι δεν έχω βγάλει την ψύχτρα γιατι δεν εχω παστα να στρώσω. Υπάρχουν συστήματα ψύξης για την κάρτα μου? καμια ιδέα?? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι άλλη ψύξη για την κάρτα σου. Από την στιγμή που δεν την έχεις κάνει overclock και είσαι στις στοκ ρυθμίσεις.

Πρέπει να ξεβιδώσεις προσεκτικά την ψύκτρα σου και να ελέγξεις κατά πόσο είναι σωστά τοποθετημένη η θερμοαγώγιμη, ή μήπως έχει ξεραθεί πλήρως.

Πήγαινε πάρε ένα μικρό σωληνάριο Arctic Ceramique από κάποιο ΠΛΑΙΣΙΟ ή e-flop και είσαι έτοιμος.

Έχεις καμιά φωτογραφία από το πως είναι η κάρτα μέσα στο κουτί σου;;; Μήπως γίνεται κανένα μπάχαλο μέσα στο κουτί σου και δεν υπάρχει καθόλου airflow;;; Αν και 5 βαθμούς το δευτερόλεπτο όπως λες μου φαίνεται απίθανο. Δουλεύει στάνταρ το ανεμιστηράκι της κάρτας;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

ναι ο ανεμιστήρας σίγουρα δουλεύει. το airflow πιστεύω ότι δεν εμποδίζεται θα κοιτάξω για την ψύχτρα που είπες αλλά την κάρτα την έχω από τον Δεκέμβρη.

ορίστε φωτό. σορρυ αν είναι "λίγο" κουνημένες :)

Imageshack - sany0048w.jpg - Uploaded by MetallicGR

Imageshack - 88257770.jpg - Uploaded by MetallicGR

88257770.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τακτοποιημένο είναι το κουτί σου. Δες τι μπορείς να κάνεις με την αλλαγή πάστας και κατά πόσο θα βελτιωθεί η κατάσταση και μετά βλέπουμε αν χρειάζεται καλύτερη ψύξη η κάρτα.

Σε ποιο παιχνίδι κολλάει και σε τι ανάλυση παίζεις συνήθως;

Edited by dread77
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά:Halo 1, 2, NFS Underground 2, most wanted, Warcraft 3 frozen throne. κολλάει στο Far CRy2, μερικές φορές στο shift, Sniper ghost warrior(εκει παίζω με όλα στο low και πάλι κρασάρει όλος ο υπολογιστής), Guitar Hero World tour, dirt 2.(στα μισά παιχνίδια δηλαδή.)

Συνήθως παίζω full αναλυση αλλά κάνω συμβιβασμούς δλδ πηγαίνω 1680x1050 και χαμηλώνω λίγο τα settings στο medium.

Κάτι άσχετο αλλά μπορεί να φανεί χρήσιμο, είναι ότι όταν κλείνω το Pc μερικές φορες παίρνω μπλέ οθόνη και λέει ότι κάποιο hardware δεν έχει τοποθετηθεί σωστά(το οποίο ήλεγξα κοιτάζοντας μνήμες, κάρτα γραφικών, σκληρό. Μήπως φταίει η μνήμη? εχω 2x1gb Trancsend 800mhz. Τον υπολογιστή τον έχω φτιάξει μόνος μου:)

Link to comment
Share on other sites

Τα κολλήματα στα παιχνίδια είναι θέμα κάρτας...Κάνε αυτά που σου είπε ο Dread...;)

Τώρα στο ότι έχεις κάποιες μπλε οθόνες κατά το κλείσιμο του υπολογιστή, μπορεί να είναι

είτε κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση των windows, κάποιο corrupted αρχείο κλπ...Φυσικά

μετά από πολλές μπλε οθόνες να ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις φορμάτ....;)

Μπορείς να μας πεις ολόκληρο το σύστημα σου....?

PS...Καλώς ήρθες στη παρέα μας...:D

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα.

μμμ έχω λίγους μήνες να κάνω φορμάτ, αλλά οκ έχω συνηθίσει!!!δεν μου έχει κάνει πολλές BlueSOD, 3 σε 3 μέρες!

Amd athlon 2 x2 250 3.047mhz oc από 3,000

Diamond radeon hd4670 1 gb

500gb WD caviar blue

2x1gb Transcend ram

mainbrd ECS GF8200A

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :drinks:

Αν είναι να κάνεις format, βάλε Windows 7, μην το συζητάς καν το αν τα σηκώνει ή όχι το σύστημά σου. Δες εδώ, τα πέρασα χθες στο home pc με hardware του 2003-2004:

4614c3773074114a.png

Link to comment
Share on other sites

7 έχω :D 32bit. εμένα βγάζει 5.5 στη μέτρηση των windows.

Υπάρχουν ψύχτρες στην Ελλάδα για 4670 κάρτες?? Θα δοκιμάσω να βάλω μόνο μια ραμ από τις δύο μήπως φταίει και αυτό.. θα ποστάρω νέα σύντομα

sdf.jpg

sdf.jpg

sdf.jpg

sdf.jpg.acb7ad6e959d31c3d3ecfb840d9c35dd

Link to comment
Share on other sites

7 έχω :D 32bit. εμένα βγάζει 5.5 στη μέτρηση των windows.

Υπάρχουν ψύχτρες στην Ελλάδα για 4670 κάρτες?? Θα δοκιμάσω να βάλω μόνο μια ραμ από τις δύο μήπως φταίει και αυτό.. θα ποστάρω νέα σύντομα

γιατι να δωσεις λεφτα σε ψυκτρα παρε μια παστουλα 4.5 ευρω και λογικα θα λυθει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω.. Άν δεν έχω πάρει πάστα και απλά βγάλω την ψύχτρα (να δω) και να την ξαναβάλω χωρίς να βάλω καινούρια πάστα... θα πάθει τπτ?? θα δω δηλαδή μεγαλύτερες θερμοκρασίες? ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω.. Άν δεν έχω πάρει πάστα και απλά βγάλω την ψύχτρα (να δω) και να την ξαναβάλω χωρίς να βάλω καινούρια πάστα... θα πάθει τπτ?? θα δω δηλαδή μεγαλύτερες θερμοκρασίες? ευχαριστώ :)

Από προσωπική εμπειρία, επειδή μου έχει τύχει με την X1650, θα σου πρότεινα να μην το κάνεις. Έτσι και αλλιώς η πάστα δεν είναι τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ άνοιξα μια X1650 και την έκλεισα πάλι χωρίς να αλλάξω πάστα (η προηγούμενη είχε ξεραθεί εντελώς)... Στην ουσία λοιπόν απλά ακουμπούσε ένα κομμάτι αλουμίνιο πάνω στον πυρήνα. Από τότε και για κανένα εξάμηνο (μέχρι να βάλω πάστα :P) ναι μεν έπαιζε κανονικά stock (games + benchmarks), δεν ανεβάζε όμως το ίδιο εύκολα MHz. Απλά της είχα ένα 92άρη Zalman πάνω στην ψύκτρα ;) Μετά που της άλλαξα πάστα, οι θερμοκρασίες επέστρεψαν στα φυσιολογικά και κέριδσα και MHz στον πυρήνα. Από 635, ανέβηκε benchable στα 648MHz :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now