Stelaras

Ο Κορκος παει στα κρυα !!

Recommended Posts

Καποιες καρτες εχουν 3mm τρυπες , ενω καποιες παλαιοτερες εχουν 2.5mm τρυπες.

Οποτε πας και αγοραζεις ντιζα και βιδες m2.5 και m3 .

m2.5 ντιζες ειναι δυσκολο να βρεις . Οποτε εαν δε βρεις , παρε βιδες m2.5 . Οσο πιο μακρυες εχει . Λογικα θα βρεις 3cm ευκολα . Μια χαρα σε καλυπτουν.

Παρε καμμια 20αρια απο καθε διαμετρο , ωστε να εχεις καβατζα.

Παρε τυφλα παξιμαδια m2.5 και m3 ... Παρε 20 και απο αυτα .

Και παρε και πεταλουδες σε m2.5 και m3 . Απο αυτα παρε απο μια δεκαδα.

Απο εκει και περα μενει το θεμα του hold down και του backplate.

Για backplate παρε plexyglass 5-6mm παχος ωστε να μη στραβωνει ευκολα.

Για holddown , ειτε ανοιγεις εξτρα τρυπες σε αυτο που εχεις , ειτε εισαι τυχερος και ταιριαζουν οι τρυπες.

Αλλιως , φτιαχνεις απο plexy καινουριο holddown .

Link to comment
Share on other sites

Είχε ακόμα λίγο περιθώριο, όντως. Αλλά όπως το είπε ο Στέλιος, σωστή δουλειά δεν γίνεται έτσι.

Αυτά τα γαλάζια τα έχω βάλει εγώ στο -7 screenshot. Εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο Κωστή. Όσο για την υγρασία, όλη η κάρτα και από μπροστά και από πίσω έχει γόμα. Πάνω από την γόμα πέρασα την ταινία. Όντως όμως μαζεύτηκε υγρασία ανάμεσα στην ταινία και την γόμα - τώρα θα βάλω μπρος το μπιστολάκι :D

Στέλιο, στις τρύπες της 6600GT (της πρώτης που δοκίμασα) δεν χωρούσαν οι ντίζες αυτές, οπότε αφού αποφάσισα ποιες θα χρησιμοποιήσω (δύο μόνο, αλλιώς δεν με έπαιρνε με αυτό το holddown) έβαλα ένα κατσαβίδι και το στριφογύρισα δυνατά κάμποσες φορές για να μεγαλώσουν. Μετά όλα κομπλέ :hehe: Μιλάμε ότι να ΄ναι :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο σου λεω βρε δολοφονε των καρτων ! :hehe:

Οι ντιζες που εχεις τωρα , ειναι m4 (4mm διαμετρος) . Χρειαζεται μικροτερες.

Τραβα σε μια βιδεμπορικη ή χρωματοπωλειο και παρε αυτα που σου εγραψα πιο πανω .:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, της 6600GT τα bench τα έτρεξα το πρωί. Οι πειραματισμοί με το SS στις κάρτες ξεκίνησαν το μεσημέρι ;) Εξάλλου φαίνεται στις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει στο bot ότι η κάρτα είναι σε αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες καρτες εχουν 3mm τρυπες , ενω καποιες παλαιοτερες εχουν 2.5mm τρυπες.

Οποτε πας και αγοραζεις ντιζα και βιδες m2.5 και m3 .

m2.5 ντιζες ειναι δυσκολο να βρεις . Οποτε εαν δε βρεις , παρε βιδες m2.5 . Οσο πιο μακρυες εχει . Λογικα θα βρεις 3cm ευκολα . Μια χαρα σε καλυπτουν.

Παρε καμμια 20αρια απο καθε διαμετρο , ωστε να εχεις καβατζα.

Παρε τυφλα παξιμαδια m2.5 και m3 ... Παρε 20 και απο αυτα .

Και παρε και πεταλουδες σε m2.5 και m3 . Απο αυτα παρε απο μια δεκαδα.

Απο εκει και περα μενει το θεμα του hold down και του backplate.

Για backplate παρε plexyglass 5-6mm παχος ωστε να μη στραβωνει ευκολα.

Για holddown , ειτε ανοιγεις εξτρα τρυπες σε αυτο που εχεις , ειτε εισαι τυχερος και ταιριαζουν οι τρυπες.

Αλλιως , φτιαχνεις απο plexy καινουριο holddown .

Για Μ2 ντίζα αν θέλει κάποιος (κάνει σε όλες τις κάρτες) ας μου πει.Κάπως θα βολευτούμε....;)

Χρηστο απαντησε ο στελιος πιο πανω...

ειδικα για m2.5 σε ντιζα ,οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα

m2 στην αγορα υπαρχουν μεχρι 2-3cm

αν γνωριζεις κανα μαγαζι σφυρα να το ξερουμε:Q..

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς Μπάμπη που είσαι?Γύρισες φίλε στο μεγάλι χωριό?Σε χάσαμε εντελώς...:(

Μ2 ντίζα εδώ και λίγο καιρό κατάφερα να βρω.20 ποντη και έτσι έχω βολευτεί και με το SS μου.;)

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε μαθήματα κόλλησης σήμερα με τον πατέρα μου, εν αναμονή καινούριου κολλητηριού με εναλλασσόμενες/πιο λεπτές μύτες. Έβγαλα τις αρχικές κολλήσεις του ανεμιστήρα (τον πήρα από καμένο 425W Pegasus PSU :P), πήρα καλωδιάκια, τα καθάρισα στις άκρες, τα κόλλησα πάνω στα σημεία και έπειτα τα πέρασα στις άλλες τους άκρες με το κολλητήρι και λίγο καλάι ώστε να γίνουν συμπαγή ;)

Εντάξει θα μάθω σιγά-σιγά. ΤΡΕΜΕ HIPRO :hehe::hehe:

4614cdffac51d515.jpg

4614cdffac55a982.jpg

4614cdffac576aa6.jpg

4614cdffac591c2b.jpg

4614cdffac5ad55f.jpg

4614cdffac5c2d2d.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ρει ο ανεμιστήρας θα παίρνει ρεύμα κανονικά από τετράπινο molex του PSU :) Απλά επειδή δεν είχα κάποιο τρόπο να δοκιμάσω αν είχα βραχυκυκλώσει τα σημεία κόλλησης (στο κόκκινο μου ξέφυγε πολύ) τον έβαλα μια στιγμή πρόχειρα στην 9V μπαταρία :P

Link to comment
Share on other sites

αχ Κορκο, τι μου θυμισες! τα πρωτα μου βηματα στα ηλεκτρονικα στην 1η Γυμνασιου οταν αγορασα ενα τευχος καποιου περιοδικου με ηλεκτρονικα κυκλωματα για ερασιτεχνες ετσι απο περιεργεια, και κολισa "ever since" (Που 8α ελεγε ο πεπιτο)

αρχαια ιστορια :D

Link to comment
Share on other sites

αχ Κορκο, τι μου θυμισες! τα πρωτα μου βηματα στα ηλεκτρονικα στην 1η Γυμνασιου οταν αγορασα ενα τευχος καποιου περιοδικου με ηλεκτρονικα κυκλωματα για ερασιτεχνες ετσι απο περιεργεια, και κολισa "ever since" (Που 8α ελεγε ο πεπιτο)

αρχαια ιστορια :D

Ελέκτρο ή το ερασιτέχνης?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now