Pastelidis.n.s.

Τι ποδήλατο έχετε κ.λ.π . . . ?

Recommended Posts

ένα mountain μάρκα "μεκαψες" από το carrefour πριν καμια 10aria χρονια νομίζω 50e το είχα πάρει :P

πηγαίνει ακόμα όμως! φρένα και λάστιχα τα ίδια αλλα όταν πήρα το σκουτεράκι δεν το "πολuχρισιμοποιω" :( για αυτό πέρασα τα 100 κιλά :D

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος που κάνουν πολλοί είναι πως παίρνουν ένα φτηνό ποδήλατο από supermarket και βλέποντας πόσο τραγικό είναι, πιστεύουν πως όλα είναι έτσι και το παρατάνε. Δε σε ξέρω, θεωρώ όμως πως αν είχες πάρει ένα κανονικό ποδήλατο θα το χρησιμοποιούσες περισσότερο. :)

Anyways

intempors-80.jpg

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις φιλε racer! αλλα αν είσαι και τεμπελάκος...! :P

απλά με το μηχανάκι καλομαθαίνεις κaι μετά το ποδήλατο σου φαίνεται αργό και κουραστικό!

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο στάδιο :

Αλλαγή σε λάστιχα ζάντες και εφαρμογή δισκόφρενα λαδιού.

Λογικά θα πρέπει να πηγαίνεις σε χώμα γιανα θες να κάνεις μια τέτοια αλλαγή....
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες ;)

Αυτά δεν κρατάνε σε στροφές με καμια δύναμη.

Πήγα να φάω τα μούτρα μου πολλές φορες σε κλειστές στροφές,γλίστραγε ο μπροστά τροχός σαν τρελός.

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό FS, δεν είναι και επώνυμο! Έχει βγάλει 8500 χιλιόμετρα στα 9 χρόνια που το έχω, έχει ανέβει αρκετά βουνά και κατέβει επίσης. Αυτή τη στιγμή το σκέφτομαι να το σενιάρω και να αντέξει άλλα τόσα είναι να πάρω κανένα άλλο.

Όταν λέμε έκανα ποδήλατο, μιλάμε για 40-60 χλμ την ημέρα 6-7 ώρες άνετα!

Μου κόστισε θυμάμαι 100? τότε, του άλλαξα απλά λάστιχα (μια φορά) και έβαλα διπλη ζάντα γιατί οι απλές που είχαν τα ποδήλατα τότε δεν άντεχαν. Αν σκεφτεί κανείς ότι οι Vuelta μου στοίχισαν τότε 120?. Επίσης, άλλαξα λεβιεδάκια γιατί δε με βόλευαν τα παλιά!

Πάνω από 350? δεν πρέπει να έχω δώσει σε αυτό το ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμπαινα τρίτη γυμνασίου μου αγόρασε ο πατέρας μου ένα φθηνό ποδήλατο των 85? από τον Μαρινόπουλο. Τον πρώτο χρόνο το οδηγούσα όπως ήταν, όμως το καλοκαίρι που τελείωσε το γυμνάσιο είχα μαζέψει κάποια χρήματα και σιγά-σιγά ξεκίνησα την ανακατασκευή. Αλλάχτηκαν φρένα, ζάντες, λάστιχα, σέλα, σασμάν, πετάλια, πεταλιέρα, τιμόνι και λαιμός. Το μόνο που άφησα εργοστασιακό ήταν η μπροστινή ανάρτηση με την οποία ήμουν ευχαριστημένος (πίσω δεν είχε έτσι και αλλιώς) και ο σκελετός. Όλη η ανακατασκευή έγινε σε περίπου ένα χρόνο και εννοείται ότι τα λεφτά δεν δόθηκαν με την μία. Απλά όταν έπαιρνα το χαρτζιλίκι μου κρατούσα χρήματα και έκανα τουμπεκί ψιλοκομμένο για τον υπόλοιπο μήνα ώστε να με βγάλει :hehe: Όταν πήγα τρίτη λυκείου το παράτησα λιγάκι και από τότε που μπήκα πανεπιστήμιο είναι σε πλήρη ακινησία :(

To κόστος; 250? πάνω κάτω. Αλλά το ευχαριστήθηκα :T:

Τώρα το μόνο που θέλει είναι μια ζάντα μπροστά και λάστιχα/σαμπρέλες και είναι jet :) Αλλά για μένα αυτή ήταν η όλη φάση, η βελτίωση :D

//EDIT: Να και δύο videos του 2005 που ανακάλυψα στον εξωτερικό μου. Πολύ γκαζιάρης :hehe:

http://www.youtube.com/watch?v=o6IQGsz6C1E http://www.youtube.com/watch?v=SxPxDNB3OZs

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα SCOTT Aspect 55 mtb. Προς το παρόν είναι "μαμά" γιατί η χρήση που του κάνω δε θέλει αλλαγές. Το χρησιμοποιώ όμως κάθε μέσα, αφού με αυτό πλέον κινούμαι μέσα στην πόλη και επίσης, πάμε σχεδόν κάθε Παρασκευή στο Freeday

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now