George_o/c

HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"

Recommended Posts

[NEWS_IMG=HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"]http://reviews.hwbox.gr/news/msi.jpg[/NEWS_IMG]Το HWBOX.gr σε συνεργασία με την MSI σας καλωσορίζουν στο φθινοπωρινό "VGA Overclocking Contest". Οι κανόνες είναι εξαιρετικά απλοί. Γίνετε fan της MSI Europe και του HwBox στο facebook, χρησιμοποιείστε το MSI Afterburner για να υπερχρονίσετε τον πυρήνα της κάρτας γραφικών σας και έπειτα το MSI Kombustor για να δείτε αν είναι σταθερή. Αυτός που θα επιτύχει το μεγαλύτερο overclocking percentage θα ανακηρυχτεί και νικητής του διαγωνισμού. Πριν περάσουμε σε ένα παράδειγμα, να διευκρινίσουμε πως υπολογίζεται το OC percentage. Πολλαπλασιάστε την overclocked συχνότητα πυρήνα που επιτύχατε με το 100. Διαιρέστε την με την εργοστασιακή και κατόπιν αφαιρέστε το 100. Έτσι λοιπόν αν ο πυρήνας της VGA που διαθέτετε λειτουργεί από το εργοστάσιο στα 420MHz και εσείς τον ανεβάσετε στα 600MHz, το OC percentage είναι (600*100/420)-100, δηλαδή 42.85%.

Σας δίνεται η δυνατότητα να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε κάρτα γραφικών (δεν χρειάζεται να είναι MSI), αρκεί:

1) Να αναγνωρίζεται κανονικά από το GPU-Z

2) Να αναγνωρίζεται και κατά συνέπεια overclock-άρεται απροβλημάτιστα από το MSI Afterburner

Το screenshot που θα ανεβάσετε στο παρόν thread πρέπει να απαρτίζεται από το GPU-Z, το MSI Afterburner και το MSI Kombustor αφού έχει τελειώσει το Benchmarking Test. Οι ρυθμίσεις του Kombustor είναι επίσης προκαθορισμένες από το HWBOX.gr και την MSI: Benchmarking (δεν μας νοιάζει το score), Fullscreen, 1280x1024, MSAA None, Time-based - 60000ms (1 λεπτό). Προσέξτε όμως! Έχετε το δικαίωμα να ανεβάσετε μόνο ένα screenshot καθ' όλη την διάρκεια του διαγωνισμού. Οπότε σκεφτείτε προσεκτικά ποια κάρτα γραφικών θα push-άρετε στα όρια. Επιπροσθέτως να διευκρινίσουμε ότι δεν υπάρχουν περιορισμοί στην ψύξη.

O διαγωνισμός θα τελειώσει στις 30 Σεπτεμβρίου! Οι τρεις πρώτοι θα κερδίσουν από μια MSI R5770 HAWK, την οποία το HWBOX.gr χαρακτήρισε ως "μικρή Lightning" σε παλιότερο review.

[img_alt=HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c8146f55d593.jpg[/img_alt]

[img_alt=HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c8146f56eebb.jpg[/img_alt]

Ας δούμε άλλη μια φορά τα βήματα που θα ακολουθήσετε για να είναι έγκυρη η συμμετοχή σας.

1) Γίνετε fan της MSI Europe στο Facebook - MSI Europe | Facebook

[img_alt=HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c7a8d6d02f17.png[/img_alt]

2) Γίνετε fan του HwBox στο Facebook - Welcome to Facebook

[img_alt=HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c7a9035cae93.png[/img_alt]

3) Χρησιμοποιείστε το MSI Afterburner για να overclock-άρετε την VGA σας

[img_alt=HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c8145a801dd0.jpg[/img_alt]

4) Χρησιμοποιείστε το MSI Kombustor για να δείτε αν είναι σταθερή (για 1 λεπτό)

[img_alt=HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c8145a839461.jpg[/img_alt]

5) Ανεβάστε το screenshot στο παρόν thread. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ! Μπορείτε να ανεβάσετε μόνο ένα screenshot καθ' όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού!!! Το score που αναγράφεται στο MSI Kombustor δεν μας ενδιαφέρει καθόλου. ΜΟΝΟ μα ΜΟΝΟ το overclocking percentage παίζει ρόλο :)

[img_alt=HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c8145a84a9ae.jpg[/img_alt]

*Στην παραπάνω φωτογραφία το overclocking percentage είναι 6.9%

Καλή επιτυχία σε όλους! :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

η λογική του oc% με βρίσκει αντίθετο διότι

έστω έχουμε μια 5770hawk(875core)

στο review του box έπιασε 1050core

το %=105000/875-100=20

αν το αρχικό clock ήταν 575

και το oc 750(πάλι η ίδια διαφορά σε mhz)

το %=75000/575-100=30,434

άρα οι κάρτες με χαμηλό αρχικό core clοck έχουν το προβάδισμα σε αυτόν τον διαγωνισμό..

πιο καλά θα ήταν να συγκρίνουμε την διαφορά στο core clock όπου άσχετα με το αρχικό core clock η διαφορά είναι σταθερή.....

ps..για να αποκτήσω ποσοστό της προκοπής με την 5770hawk που ήδη έχω...δύσκολα...

κρίμα δεν θα τις κάνω 2 για να δοκιμάσω το xfire στο pc...

Link to comment
Share on other sites

η λογική του oc% με βρίσκει αντίθετο διότι

έστω έχουμε μια 5770hawk(875core)

στο review του box έπιασε 1050core

το %=105000/875-100=20

αν το αρχικό clock ήταν 575

και το oc 750(πάλι η ίδια διαφορά σε mhz)

το %=75000/575-100=30,434

άρα οι κάρτες με χαμηλό αρχικό core clοck έχουν το προβάδισμα σε αυτόν τον διαγωνισμό..

πιο καλά θα ήταν να συγκρίνουμε την διαφορά στο core clock όπου άσχετα με το αρχικό core clock η διαφορά είναι σταθερή.....

ps..για να αποκτήσω ποσοστό της προκοπής με την 5770hawk που ήδη έχω...δύσκολα...

κρίμα δεν θα τις κάνω 2 για να δοκιμάσω το xfire στο pc...

Δυστυχώς δεν γίνεται πάντα να ικανοποιούνται όλοι από τους κανόνες και την νοοτροπία κάθε διαγωνισμού. Εσένα σε βρίσκει αντίθετο που έχεις ήδη τη HAWK, όμως ταυτόχρονα δίνει την δυνατότητα σε ΟΛΟΥΣ να διαγωνιστούν ισάξια! Εγώ αυτό χαίρομαι περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι δεν γίνεται όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι κάθε φορά

εξάλλου το oc όσο ασχολούμαι το κάνω πιο πολύ για την πλάκα μου...

δεν περιμένω να ζήσω από αυτό....

εξάλλου εγώ έχω που έχω την hawk έχω πετύχει και ζεστό πυρήνα (πάνω από 950-960 core clock)

δεν πάει ούτε για αστείο

ps. μήπως θα ήταν πιο απλό να υπολογίσουμε το ποσοστό μέσω του (oc-clock/stock-clock)-1

ουσιαστικά είναι το ίδιο πράμα απλά με 1 πράξη λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

η λογική του oc% με βρίσκει αντίθετο διότι

έστω έχουμε μια 5770hawk(875core)

στο review του box έπιασε 1050core

το %=105000/875-100=20

αν το αρχικό clock ήταν 575

και το oc 750(πάλι η ίδια διαφορά σε mhz)

το %=75000/575-100=30,434

άρα οι κάρτες με χαμηλό αρχικό core clοck έχουν το προβάδισμα σε αυτόν τον διαγωνισμό..

πιο καλά θα ήταν να συγκρίνουμε την διαφορά στο core clock όπου άσχετα με το αρχικό core clock η διαφορά είναι σταθερή.....

ps..για να αποκτήσω ποσοστό της προκοπής με την 5770hawk που ήδη έχω...δύσκολα...

κρίμα δεν θα τις κάνω 2 για να δοκιμάσω το xfire στο pc...

Μαζί σου, αλλά μέχρι τώρα ότι διαγωνισμό κάναμε, ξέραμε πώς θα λάβουν μέρος 10 συγκεκριμένα άτομα, που ήταν μπροστά απο τους υπόλοιπους χιλιόμετρα και δεν λάμβανε μέρος κανένας άλλος επειδή δεν υπήρχαν ελπίδες :)

Σιγά σιγά θέλουμε να ξεκινήσουν και άλλοι overclocking, να αναδειχτούν νέοι, να γίνει πιο mainstream το oc και το extreme oc και όχι για λίγους μόνο.

Ο διαγωνισμός μιλώντας γενικά έιναι For Fun, αλλά μεσα απο κάτι τέτοιους έχουν ξεκινήσει και άλλοι που έιναι καλόι τώρα :)

Τι κόλλημα έχει πάλι η MSI με το FB. Έλεος πια. Για αδερφές τους πέρασε τους overclockers . . . . Anyway, μου άρεσαι που δεν είναι MSI only :) So, thumbs up !

Δηλαδή λές πώς :

Όσοι έιναι στο FB έιναι αδερφές. Οι overclcokers δεν έιναι αδερφές, οπότε γιατί να έιναι στο FB ?

Εγώ καταλαβαίνω τι θέλεις να πέις, αλλά όπως το γράφεις έιναι παρεξηγήσιμο κάργα.

Η διατύπωση σου έιναι λίγο Fail για γραπτό λόγο:)

Καλώς ή κακώς το FB έιναι το μεγαλύτερο site socializing και οι διαφημίσεις έιναι τσάμπα με κάτι τέτοια, οπότε καταλαβαίνεις και ποια είναι η χρήση του :)

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου, αλλά μέχρι τώρα ότι διαγωνισμό κάναμε, ξέραμε πώς θα λάβουν μέρος 10 συγκεκριμένα άτομα, που ήταν μπροστά απο τους υπόλοιπους χιλιόμετρα και δεν λάμβανε μέρος κανένας άλλος επειδή δεν υπήρχαν ελπίδες :)

Σιγά σιγά θέλουμε να ξεκινήσουν και άλλοι overclocking, να αναδειχτούν νέοι, να γίνει πιο mainstream το oc και το extreme oc και όχι για λίγους μόνο.

Ο διαγωνισμός μιλώντας γενικά έιναι For Fun, αλλά μεσα απο κάτι τέτοιους έχουν ξεκινήσει και άλλοι που έιναι καλόι τώρα :)

[fail=FireKiller;]Για μένα λες εεεεεεεεε?[/FAIL]

Link to comment
Share on other sites

....

Ο διαγωνισμός μιλώντας γενικά έιναι For Fun, αλλά μεσα απο κάτι τέτοιους έχουν ξεκινήσει και άλλοι που έιναι καλόι τώρα :)

.....

Oxi, για μενα λεει! :kiss:...

:(....

ΕΡΩΤΗΣΗ: στο FB ειμαι με ψευδώνυμο, πιάνεται ή πρεπει να μπω με πραγματικα στοιχεία?

τανκς

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος διαγωνισμός και είναι μία καλή ευκαιρία να κάνω τα πρώτα μου βήματα στο o/c. :suck:

Έχω μία ερώτηση όμως. Το MSI Afterburner έχει ένα limit στο Core Clock στα 700MHz, ενώ υπάρχει δυνατότητα για παραπάνω.

Απότι φαντάζομαι επιτρέπεται στο διαγωνισμό να ενεργοποιήσουμε το UnofficialOverclocking, σωστά;

[Και το UnofficialOverclocking επιτρέπει μέχρι 815MHz βέβαια]

Καλή επιτυχία σε όλους! :righton:

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει :)

Αρκεί το overclocking να γίνει με το Afterburner ;)

Υπάρχει δυνατότητα να γίνει το limit πάνω από 815MHz; :cool:

[καλό είναι να μας προστατεύει.. αλλά με τρώει να την λιώσω :whip:]

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :)

Edit: Με μία πρώτη δοκιμή κατάφερα ένα 24,8%. Άντε να βρούμε το κολπάκι να το ανεβάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω πως γίνεται να ξεπεράσεις τα όρια του Afterburner αφού έχεις ήδη ενεργοποιήσει το UnofficialOverclocking. Μόνο στο RivaTuner ξέρω πως γίνεται :(

Ίσως γνωρίζει κάποιος άλλος; :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks

εμένα απο 715@core πήγε 1540mhz η επιλογή στο burner

ααα ξέχασα όταν το τρέξετε δείτε λίγο κάτω την έκδοση(δεξιά γωνία):P

Να ανεβάσω κιάλλο το limit στις μνήμες ή είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now