InsertCoin

overclock σε i7 920 ( noob )

Recommended Posts

Μετα απο πολλες δοκιμες καταφερα να το παω στα 3.57Ghz με το intelburntest να τρεχει στο very high x 15 φορες σταθερα χωρις bsod επιτελους, με max θερμοκρασια 70 βαθμους.

CPU Ratio: 21

BCLK: 170

DDR3: 1704Mhz

CPU Voltage : 1.14375

QPI/DRAM Voltage: 1.34375

DRAM Bus Voltage: 1.62

CPU PLL: 1.80

To qpi/dram κατω απο 1.34375 μου πεταγε bsod αλλα απο οτι διαβασα ειναι ασφαλες μεχρι 1.4. (πειτε μου αν ειναι σωστο)

Το cpu voltage συνεχεια το κατεβαζω να δω ως που θα φτασει :)

Να κανω overclock εμαθα διαβαζοντας απο το νετ περιπου δυο βδομαδες τωρα και ειναι η πρωτη φορα που κανω για αυτο θα το εκτιμουσα αν μου λεγατε αν τα παω καλα αν πρεπει να αλλαξω κατι η αν εκανα λαθος.

Τελικα το μονο προβλημα που εχω ειναι μερικες φορες κολαει σε μαυρη οθονη στο boot (απο οτι διαβασα αυτο λεγεται cold boot δηλαδη μετα απο ωρες που εχεις κλειστο το pc και το ξαναανοιγεις το παθαινει) αλλα μολις παταω ρεσταρτ μια φορα περνει μπρος κανονικα, αυτο το ψαχνω ακομα δεν ξερω τι συμβαινει γιατι το παθαινει μονο πανω απο 3.2Ghz, σε στοκ ρυθμισεις δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε κατω απο 3.2Ghz αν ξερει κανεις πως να το φτιαξω ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτός ο οδηγός για τα 4Ghz http://www.hwbox.gr/reviews/3865-review-overclocking-guide-gigabyte-ga-ex58-extreme-core-i7-920-4-ghz.html

φυσικά εξαρτάται και από τον επεξεργαστή σου...αν είναι D0 τα έχει τα 4g αν είναι όμως c0/c1 λίγο

δύσκολο...;)

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις σε θερμοκρασίες υπό του 0? :eek:

Φυσικά δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι....;)

Το cold boot bug είναι η θερμοκρασία πάνω από την οποία δεν μπορεί να μπουτάρει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις σε θερμοκρασίες υπό του 0? :eek:

Φυσικά δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι....;)

Το cold boot bug είναι η θερμοκρασία πάνω από την οποία δεν μπορεί να μπουτάρει το σύστημα.

βασικα η θερμοκρασια που κατω απο αυτην δεν μπουταρει το πισι..!:P

εσυ δεν πρεπει να εισαι σε αυτη την περιπτωση..!

πες αμς απο τι αποτελειται το πισι σου να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα..

εδιτ το λεει στην υπογραφη σου..!

λογικα εχει και αλλο να δωσει το cpu..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ανεβασα και αλλο

CPU Ration: 21

BCLK: 173

DDR3: 1734 MhZ

CPU Voltage : 1.14375

QPI/DRAM Voltage: 1.35

DRAM Bus Voltage: 1.62

CPU PLL: 1.80

αλλα εφαγα bsod με το intel burn test ανεβασα qpi, ανεβασα cpu voltage, τιποτα ξανα bsod αλλα μολις κατεβασα τις μνημες σε 1300 κατι χωρις να αλλαξω τπτ αλλο ετρεξε κανονικα το intel burn test αρα οι μνημες μου αντεχουν ως 1704Mhz σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαρκεια των διακοπων επαιξα για κανα τριωρακι με ενα παρομοιο συστημα ενως φιλου.Χωρις να εχω χρονο να το ψαξω και πολυ,εφαγα πορτα απο bclock καπου εκει στα 170~175mhz.Για τσεκαρε με χαμηλοτερο multi να δεις αν σε κοβει κατι τετοιο.Μετα τσεκαρε τις μνημες με memtest 86+ σε dos να δεις που μπορουν να παιξουν.

Οσο για το cold boot,το εχω δει στο παρελθον με καποιες μητρικες και συνηθως ηταν θεμα bios η ασυμβατοτητα με το τροφοδοτικο;)

Link to comment
Share on other sites

Με το memtest86+ 5 ωρες χωρις error οι μνημες στα 1704Mhz απο 1600 αρα ειναι μια χαρα, κατι που παρατηρησα στο memtest ειναι οτι ενω ο επεξεργαστης ειναι στα 3.57Ghz τον δειχνει στα 3.4Ghz για ποιο λογο?

Οι μνημες αν τις ανεβασω timings απο 8-8-8-24 σε 9 και ανεβασω και Mhz απο 1700 στα 1800 π.χ θα ειναι πιο γρηγορες η πιο αργες? δεν εχω ψαξει καθολου απο μνημες o/c δεν ξερω τπτ

Link to comment
Share on other sites

Με το memtest86+ 5 ωρες χωρις error οι μνημες στα 1704Mhz απο 1600 αρα ειναι μια χαρα, κατι που παρατηρησα στο memtest ειναι οτι ενω ο επεξεργαστης ειναι στα 3.57Ghz τον δειχνει στα 3.4Ghz για ποιο λογο?

Οι μνημες αν τις ανεβασω timings απο 8-8-8-24 σε 9 και ανεβασω και Mhz απο 1700 στα 1800 π.χ θα ειναι πιο γρηγορες η πιο αργες? δεν εχω ψαξει καθολου απο μνημες o/c δεν ξερω τπτ

Στο bios πόσο δείχνει την συχνότητα? το cpuz στα windows? μήπως έχεις καμιά επιλογή

ενεργοποιημένη που ανεβοκατεβάζει την συχνότητα για εξικονόμηση ενέργειας?

Όσο για τις μνήμες, μέχρι να βρεις μια συχνότητα του επεξεργαστή να καλύπτει τις

ανάγκες σου, αστες σε χαλαρά επίπεδα και μετά ασχολείσαι με δαύτες...;)

Γενικά όσο πιο σφικτά timings τόσο το καλύτερο. Δηλαδή στα 1700 με 8-8-8 έχεις καλύτερη

απόδοση απο τα 1800 με 9-9-9.

Φυσικά υπάρχει και το everest memory benchmark για να τσεκάρεις τις μνήμες

από θέμα αποδοσης....;)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του memtest ειναι μονο και μονο λογω του turbo multiplier.

Το memtest διαβαζει παντα τον κανονικο πολλαπλασιαστη του επεξεργαστη . πχ για τον 920 ειναι το 20x.

Link to comment
Share on other sites

ο πολλαπλασιαστης x21 ειναι λογω του intel turbo boost..που ανεβαζει κατα 1 τον πολλαπλασιαστη σε εφαμογες που το χρειαζονται..στο strees των μνημων δεν χρειαζεται αυτο και σταματαει ετσι ειναι 173x20..εγω τον επεξεργαστη τον εχω φτασει 4,2 σταθερο σε prime95..(ακριβεις ρυθμησεις δεν θυμαμαι να σου πω..θα το κοιταξω αμα θες ομως να στις δωσω)οποτε μην φοβασε ανεβαζε..επισης για τις μνημες δεν ειναι σιγουρο οτι θα παιζουνε και 1800+..καλυτερα να εχεις χαμηλοτερα timmings πιστευω..

edit:με προλαβε αλλος

Link to comment
Share on other sites

το εχω απενεργοποιημενο ομως το turbo

Απο qpi/dram η αλλιως cpu vtt ειναι πολυ το 1.35?

Δεν θα τον ανεβασω αλλο για τωρα γιατι πανω απο 1700 οι μνημες δεν ειναι σταθερες και μου πεταει bsod και δεν θελω να τις κατεβασω.

Link to comment
Share on other sites

γιατι οπως ειπαμε αυτος ειναι ο κανονικος πολλαπλασιαστης..για τις μνημες χαμηλωσε πολλαπλασιαστη και ανεβασε bclk..παιξε με 200bclk 8χ στις μνημες και χαμηλοτερα timmings

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορω να τις βαλω 1600 εχει συγκεκριμενες επιλογες και 1.67 δεν ειναι too risky?

Κατι αλλο με ενδιαφερει περισσοτερο, γιατι εχω δει πολλα βιντεο και αρθρα οτι πανε στα 4Ghz με σχεδον οσο qpi/dram εχω εγω στα 3.57Ghz (ειμαι στο 1.35v) αλλα με λιγοτερο volt δεν περναει τα stress test, ειναι αυτο που λενε οτι καθε επεξεργαστης ειναι και ξεχωριστος με τα δικα του voltage? αλλα αν ειναι ετσι γιατι σε ολους ειναι το ιδιο default απο την intel δηλαδη εγω πως ξερω ως ποσο ειναι ασφαλες να το ανεβασω? :/

Link to comment
Share on other sites

Όχι 1.67V είναι μια χαρά. Για 24/7 ακόμα και στα 1.7V δεν θα σου πάθουν ΤΙΠΟΤΑ οι μνήμες. Όσο για το VTT (QPI/DRAM Voltage) που έχεις, επίσης δεν είναι πολύ. Καλό θα ήταν να σήκωνε ίδια συχνότητα με λιγότερο μιας και σου αυξάνει λιγάκι τις θερμοκρασίες αλλά και εκεί μια χαρά είναι. Έχει περιθώριο μέχρι τα 1.37-1.38V για 24/7 ;)

Δεύτερον... Κάθε επεξεργαστής είναι όντως διαφορετικός. Το overclocking δεν εξαρτάται μόνο από το CPU αλλά και από τις μνήμες και από την μητρική, όλα συνδέονται μεταξύ τους. Επίσης πρέπει να μάθεις ότι ναι, καλό είναι να διαβάζουμε tutorials και να παίρνουμε γνώμες σε forum, αλλά αν δεν πειραματιστούμε μόνοι μας δεν καταφέρνουμε ΤΙΠΟΤΑ.

Δοκίμασε σε παρακαλώ αυτά:

CPU Ratio: 20

BCLK: 200

DDR3: 1600MHz

CPU Voltage : 1.35V

QPI/DRAM Voltage: 1.35V

DRAM Bus Voltage: 1.65V

CPU PLL: 1.85V

Με Ram Timings, 8-8-8-24, tRFC = 88, Command Rate = 1T και τα υπόλοιπα στο Auto. Δες αν παίζει σταθερά εκεί. Λογικά θα παίζει... Αν δεν παίζει, ανέβασε το VTT στο 1.38V και τις μνήμες στα 1.67V. Δες πάλι ;)

Αν δεν παίζει, δοκίμασε με τα αρχικά ρεύματα στα 20 x 195 και δες αν παίζει σταθερά εκεί. Αν δεν παίζει, ανέβασε το VTT στο 1.38V και τις μνήμες στα 1.67V. Δες πάλι ;)

Αν δεν παίζει, κατέβα ακόμα 5MHz bclk, δηλαδή 190. Επανάλαβε το ίδιο μέχρι να βρεις μια συχνότητα που να παίζει σταθερά. Όποτε την βρίσκεις θα δοκιμάζεις με ένα-δυο βήματα κάτω το ρεύμα του CPU μέχρι να βρεις τα minimum που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

D0 είναι ή C0/C1....??

Να ξέρουμε πάνω κάτω μέχρι πόσο μπορεί να πάει...;)

1600 οι μνήμες μπορούν να πάνε, βάζοντας τον πολ/στη στο χ8 και το bckl στα 200....;)

Α και κράτα καλά ότι σου λέει ο Γιώργης...:T:

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα tutorial πως να αρχισω απο εκει και περα για να φτασω στα 3.57 εκανα 100 πειραματα το ξερω οτι μονο ετσι μαθαινεις φυσικα, και κανω αυτο που λες με το cpu volt το κατεβαζω να δω ως που παει στα 3.57 μολις βρω το κατωτερο σταθερο θα βαλω τις ρυθμισεις που μου ειπες να δοκιμασω.

Οι μνημες παντως ειναι στο default trfc=88 και command rate=1T τα timings τα εχω βαλει εγω 8-8-8-24 αρα δεν αλλαζω κατι απο εκει.

Ο επεξεργαστης ειναι D0.

Τωρα που μου ειπατε οτι μπορω αν παω ως 1.38v VTT και 1.7v για μνημες θα του δωσω να καταλαβει, το βραδυ θα σου πω τι εγινε :evil:

Link to comment
Share on other sites

κανε αυτα που λεει ο γιωργος..περιπου εκει παιζω και γω..μονο που για 4ghz βαζω 1.4v στην cpu..εχε σαν βαση αυτα και πειραματησου και μονος σου να δεις που παιζεις σταθερα με λιγοτερο ρευμα..παντως τα 4-4,2 τα χεις με τον d0

Link to comment
Share on other sites

μην περνετε και ορκο..!!υπαρχουν d0 που παιζουν με το ζορι 3,6..!:P

επισης απενεργοποιησε ολα τα ιντελ speed step κτλ και το hyperthreading μεχρι να δεις που παει!επισης χωρις ht ανεβαινει παραπανω λογω θερμοκρασιων..!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now