George_o/c

ASUS Maximus III Formula - Δεν βλέπει τα πρώτα 2 DRAM slots

Recommended Posts

Όχι ακριβώς δεν τα βλέπει, χμμμ... Θα σας εξηγήσω. Έστω 1,2,3 & 4 τα DRAM slots, όπου 1 αυτό είναι πιο κοντά στον επεξεργαστή και όπου 4 αυτό που είναι πιο μακριά. Οι μνήμες από την αρχή που πήρα την μητρική, ανέκαθεν δεν λειτουργούσαν στα 1 κ 3. Ότι μνήμες και να έβαλα, όσο κι αν προσπάθησα, ποτέ δεν κατάφερα να τις κάνω να δουλέψουν στις θέσεις αυτές. Οπότε έπαιζα στις 2 και 4 (κόκκινες). Έλα σου όμως που σήμερα για πρώτη φορά, σταμάτησε εντελώς ξαφνικά να λειτουργεί η 2... Ναι, εντελώς ξαφνικά. Βγήκαν τα πάντα πάνω από την μητρική, έβγαλα armaflex και γόμα, βγήκε το CPU, καθαρίστηκε, το ίδιο και οι μνήμες. Καθάρισα το καπάκι του socket που είχε γεμίσει με πάστες, και φτου πάλι από την αρχή. ΤΙΠΟΤΑ. Αρνείται πεισματικά να δει μνήμες όταν είναι στην θέση 2. Και τα DIMM-άκια μου λειτουργούν κανονικά. Πως το κατάλαβα;

Στην θέση 4 (κόκκινη) τα βλέπει κανονικά και τα δύο. Επίσης αν τα βάλω στις 3 και 4 μαζί (μαύρη & κόκκινη), βλέπει κανονικά τα 4GB και στο BIOS και στα Windows αλλά σε Single Channel φυσικά. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Κανένα pin-άκι δεν είναι στραβό στο socket, ελέγκτηκαν όλα. Μόνο ένα από όλα, που βρίσκεται στα τέρμα δεξιά (δίπλα στo DRAM Slot 1 και καλά) έχει λίγη πάστα πάνω του. Όμως αυτό είναι εδώ και τρεις εβδομάδες περίπου, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα.

RMA? :D

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε περάσει όλοι αυτά...:)

Σε μένα το είχε κάνει 2 φορές....την πρώτη φορά ήταν τα pins....την δεύτερη φορά όμως είχα σφίξει

παραπάνω απόσο έπρεπε το evap....

Επίσης κοίταξε στο maunal να δεις ποια slots για τις μνήμες χαρακτηρίζει ως πρωτεύοντα η asus.

Εκεί σίγουρα θα πρέπει να παίζουν και για να παίξουν τα άλλα 2 πρέπει να υπάρχουν μνήμες στα

πρωτεύοντα...Έτσι τουλάχιστον γίνεται με την FTW μου.

Αυτά όλα φυσικά σε αέρα, αλλιώς......;)

Link to comment
Share on other sites

Το pin με την πάστα μην το αποκλείεις . Μπορεί όταν έβγαλες το cpu να μετακινήθηκε ακόμα και 0,1 mm και να μην κάνει την σωστή επαφή !

Το καλύτερο είναι να βρεις έναν άλλον cpu και να το δοκιμάσεις μήπως έχει πάθει τίποτα ο IMC αυτού που έχεις τώρα, αλλιώς είναι πρόβλημα του mobo .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άλλο LGA1156 CPU. Ούτε ξέρω κανέναν που έχει :o

Boton-α, ξέχασα να γράψω ότι το έχω δοκιμάσει πιο χαλαρό το evap.

Αστ' αυτά..:hehe:

Και η φώτο με τον 530? Δεν παίζει αν τον βάλεις απάνω?

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα νέο PC για την αφεντικίνα του αδερφού μου. Για αυτήν ήταν τα κομμάτια εξάλλου. Ο Στελάρας με τσιγκλούσε να τον βάλω στo SS, αλλά αντιστάθηκα στον πειρασμό.

Τέσπα, δεν αγχώνομαι θα βρεθεί λύση ;)

Link to comment
Share on other sites

Σόφο κάτι που ξέχασα να σου γράψω. Δοκίμασα να καθαρίσω την πάστα από εκείνο το pin, αλλά δεν μπορούσα. Ίσα ίσα το ακούμπαγα με ένα μικρό μπαλάκι βαμβάκι με οινόπνευμα και δεν καθάριζε. Οπότε σταμάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Για το πιν μέταλλο με μέταλλο, δλδ με μια καρφίτσα. Να κοιτάξεις επίσης κάτω από τα σλοτ εάν έχει κάποιο σημείο που μπορεί να βραχυκυκλώνει και να το διορθώσεις, πχ εμένα στην ρεξ1 είχαν στραβώσει οι άκρες που βγαίνουν πίσω από την μητρική και ακουμπούσαν η μία την άλλη. Αυτό αν είναι πολύ μακριές και μπορούν να στραβώσουν μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για το πιν μέταλλο με μέταλλο, δλδ με μια καρφίτσα. Να κοιτάξεις επίσης κάτω από τα σλοτ εάν έχει κάποιο σημείο που μπορεί να βραχυκυκλώνει και να το διορθώσεις, πχ εμένα στην ρεξ1 είχαν στραβώσει οι άκρες που βγαίνουν πίσω από την μητρική και ακουμπούσαν η μία την άλλη. Αυτό αν είναι πολύ μακριές και μπορούν να στραβώσουν μόνο.

Ωραίος, θα το κοιτάξω :T:

καθαρισε το σοκετ με καθαριστικο καρμπυρατερ

αγορασε ενα σπραυ και ψεκασε βγαζει τα παντα χωρις ζημια

Thanks Γιώργαρε. Will do :T:

530 έχω εγώ αν θες

Μα εγώ είμαι Κρήτη :)

Link to comment
Share on other sites

Από τον Μάρτη την έχω έτσι χύμα (bench-άρω δεν bench-άρω) οπότε λογικό το βρίσκω να έχει σκόνη. Η υγρασία που βλέπεις είναι οινόπνευμα για να φύγουν κάτι πάστες που είχαν κολλήσει γύρω από το socket :hehe:

Bill αυτό για το pin το παρατήρησα και εγώ χθες για πρώτη φορά, όταν είδα την photo σε υψηλή ανάλυση: http://i51.tinypic.com/2ziako9.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now