George_o/c

ASUS Maximus III Formula - Δεν βλέπει τα πρώτα 2 DRAM slots

Recommended Posts

Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον γιατρό subzero, που πρώτος μου πρότεινε να πάρω διαλυτικό νίτρου! :T::T: H μητρική και πάλι δουλεύει μια χαρά. Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, αναφέρω επακριβώς τι έκανα τις τελευταίες τρεις ώρες για να την επαναφέρω:

Καθάρισμα των δύο πρώτων DRAM slots. Το ένα είχε πάρει λίγη γόμα μέσα, οπότε με ένα λεπτό κατσαβιδάκι στο οποίο έβαλα λεπτή στρώση γόμας μπροστά, κατάφερα και την έβγαλα. Με παίδεψε αρκετή ώρα γιατί ήταν σε ζόρικο σημείο (πάνω στα πλάγια pins ΜΕΣΑ στο slot). Καλό καθάρισμα του επεξεργαστή και του socket με οινόπνευμα. Τόσο το socket όσο και το CPU είχαν ceramique σε διάφορα σημεία που δεν έπρεπε. Έπειτα καθάρισα εκείνο το pin μες στο CPU socket που σας είχα πει ότι είχε ελάχιστη ceramique πάνω. Προτελευταίο βήμα, ήταν ο εξονυχιστικός έλεγχος των pins με μεγεθυντικό φακό, όπου και βρήκα δύο στραβά! Ήταν γυρισμένα ελάχιστα προς τα αριστερά, οπότε η επαναφορά τους ήταν αρκετά εύκολη.

Τέλος πέρασμα τόσο του socket όσο και των DIMM slots με διαλυτικό νίτρου, και στέγνωμα με μπιστολάκι :)

4614cd1a016d8914.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο thread.

Σε μια μητρική μου, από την υγρασία λογικά, έχει μαζευτεί αυτή η πράσινη μούχλα πάνω σε 2 πινάκια.

Με διαλυτικό νίτρου δεν έγινε δουλειά. Να βάλω τίποτε άλλο; Κανά WD40 ;;;

Link to comment
Share on other sites

Link από μαγαζί ή το που το πουλάνε.

Καιρό είχαμε να σε ακούσουμε Μανώλη :)

Μόλις τελειώσω εξεταστική ( γιατί είμαι από τους "τυχερούς" ) θα με ακούτε πιο συχνά:D:D Κάτσε να ψάξω να βρω Link αν και εγώ το είχα πάρει από ένα μαγαζί εδώ Σάμο...

Link to comment
Share on other sites

( Πάντως και το WD40 αν το ψεκάσει, κάνει την δουλειά, και μετά το ξεπλύνει με μπόλικο νίτρο - δεν νομίζω να είναι καταστροφικό :) Απλά να μην μείνει γιατί είναι διαβρωτικό... )

Link to comment
Share on other sites

Ρε πάτε καλά? Αντισκουριακό σε μητρική...θα την διαβρώσει...σιγα μη βαλει και καθαριστικο για

καρμπιρατερ...:hehe:

Δοκίμασε αυτό που σου λέει ο Σαπ....;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε πάτε καλά? Αντισκουριακό σε μητρική...θα την διαβρώσει...σιγα μη βαλει και καθαριστικο για

καρμπιρατερ...:hehe:

Δοκίμασε αυτό που σου λέει ο Σαπ....;)

Μια χαρά είναι το 40άρι αντισκουριακό για μητρική, απλά θέλει και ξέπλυμα μετά. Στην Rampage Extreme μου που από την υγρασία είχαν γίνει μ$%&ί τα πινάκια έκανε δουλειά ;) Άσχετα ότι η μητρική ήταν dead από πιο πριν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now