-Mike-

Βοήθεια για O/C σε i7 950

Recommended Posts

Heeeello παίδες.

Λοιπόν, αρχικά είμαι αρχάριος στο O/C (η αλήθεια είναι ότι μόνο 2 κάρτες γραφικών έχω clock-άρει :suck:).

Έχω λοιπόν τον i7 950 στα 3.07GHz και θα ήθελα να τον ανεβάσω σε ένα επιτρεπτό επίπεδο ώστε να λειτουργεί σωστά σε 24/7 υπολογιστή με ψύξη αέρα.

Τώρα με τον εργοστασιακό συνχρονισμό δουλεύει σε standar temps 45 βαθμών.

Έχει την (άθλια) εργοστασιακή ψύχτρα αλλά (ελπίζω) από βδομάδα θα έχει ένα μισό-κιλο χαλκό της Thermaltake για ψύξη με αέρα.

Θέλω λοιπόν να μου δώσετε ένα χεράκι βοηθείας πάνω στον δύσμοιρο i7 μου ώστε να πετάει σε ότι δύσκολη και βαριά δουλειά του βάλω.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, Mike :D

Y.Γ. Ξέρω οτι ο i7 είναι αρκετά θερμός (και ακριβώς @#$@$!@#) οπότε γι' αυτό δεν με εμπιστεύομαι να δοκιμάσω μόνος μου

Link to comment
Share on other sites

για ψυκτρα καλυτερα δες κατι τετοιο: Prolimatech Mega Shadow CPU Cooler - Ψύκτρες - plaisio.gr

ή κατι τετοιο: Corsair Hydro Series H50 CPU Cooler (s775/s1366) - Ψύκτρες - plaisio.gr

ή τετοιο: Checkmate Int'l > Cooling > CPU Cooling > Universal Fit (Intel, AMD)

αυτες ειναι οι κορυφαιες. χωρις ψυκτρα δεν κανεις δουλεια. παρε πρωτα και μετα ξεκινα τις δοκιμες..!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες θα έχω αυτή:

Thermaltake Mini Typhoon s775/K8/AM2 Cpu Cooler : CL-P0268 |Specialtech UK Water Cooling Shop

(θα της βάλω και ένα kit για LGA1336)

Μου φένετε καλή ψύχτρα μιας που την είχα τόσο καιρό και έκανε καλή δουλειά.

Η' καλύτερα να ψάξω για άλλη; (το θέμα είναι ότι αυτό τον καιρό είμαι αρκετά low badget λόγω διακοπών.. :dot:)

Y.Γ.* Η πρώτη ψύχτρα έχει fans;

Y.Γ.** Γειά σου συν-αγωνιστή του Ηράκλειο-Αθήνα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες θα έχω αυτή:

Thermaltake Mini Typhoon s775/K8/AM2 Cpu Cooler : CL-P0268 |Specialtech UK Water Cooling Shop

(θα της βάλω και ένα kit για LGA1336)

Μου φένετε καλή ψύχτρα μιας που την είχα τόσο καιρό και έκανε καλή δουλειά.

Η' καλύτερα να ψάξω για άλλη; (το θέμα είναι ότι αυτό τον καιρό είμαι αρκετά low badget λόγω διακοπών.. :dot:)

Y.Γ.* Η πρώτη ψύχτρα έχει fans;

Y.Γ.** Γειά σου συν-αγωνιστή του Ηράκλειο-Αθήνα :hehe:

δοκιμασε την μιας και ηδη την εχεις δεν χανεις τιποτα..αν την παραγγειλες και δεν εχει φυγει απο αγγλια τοτε καλυτερα να την αλλαξεις!(οχι πως την εχω δοκιμασει αλλα αν ηταν τοπ θα ειχε ακουστει!)

1)οχι η πρωτη δεν εχει, θελει να αγορασεις ξεχωριστα!

2)που εισαι τει?στειλε πμ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μεθαύριο θα είναι εδώ η ψύχτρα για να την δοκιμάσω.

Μια διευκρήνηση χρειάζομαι, τι θερμοκρασία πρέπει να έχει η CPU για να πούμε ότι έχουμε την δυνατότητα για O/C;

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι κατω απο 80 (δικο μου ψυχολογικο οριο!!) με ενα stress tool οπως linx κτλ.. εισαι οκ!

edit: στην υπογραφη σου βγαλε τον ενα ασσο απο το cpu γιατι ειναι σαν τηλεφωνο πληροφοριων :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι κατω απο 80 (δικο μου ψυχολογικο οριο!!) με ενα stress tool οπως linx κτλ.. εισαι οκ!

edit: στην υπογραφη σου βγαλε τον ενα ασσο απο το cpu γιατι ειναι σαν τηλεφωνο πληροφοριων :hehe::hehe:

hahaha Τώρα το πρόσεξα! :)...

Link to comment
Share on other sites

O 950 σε συνδιασμο με μια απο τις προαναφερθησες ψυκτρες πιανει 4.5?

(δεν το εχω ψαξει καθολου)

ολα τα χρυσα κομματια πιανουν 4,5ghz..ειτε ειναι 920 ειτε 930 ειτε 950 ειτε 960ακομα και οι extreme.. ανεβαινουν παρα πολυ οι θερμοκρασιες σε αυτη την συχνοτητα με αερα..απλα οσο ανεβαινει το multi ανεβαινουν πιο ευκολα στα κρυα;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now