Recommended Posts

παλικαρια χρειαζομαι την βοηθια σας!!!

σκοπευω να αναβαθμισω το συστημα μου αλλα εχω κολησει στο θεμα ψυξης και θορυβου...

θελω να βαλω υδροψυξη σε cpu και gpu για να μυωσω τον θορυβο αλλα και να βερτιωσω την αποδοση του συστηματος μου.

ειδα καποια καινουρια προιοντα απο την coolit

1) ECO C240 A.L.C 125$

2) Omni A.L.C 165$

3) GTX 470 plate 50$

το tower θα ειναι το Cosmos S 1100

ειναι πολυ ευκολη λυση για μενα... αλλα αξηζει? θελω να κανω καποιο overclocking σε i930 3.6-3.8GHz και ισως στην GTX 470+15% καμια φορα.... και θελω να τα κρατησω σε ασφαλεις θερμοκρασιες... ειναι καλη επιλογη?

μπορο να κανω κατι καλυτερο?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν καταλαβα καλα ενα διπλο στο CPU και ενα μονο στο GPU ?

Εαν ειναι ετσι θα σε καληψει για αυτα που ειπες που θες.

Αλλα να ξερεις πως με διπλο λεπτο ψυγειο δεν θα νιωσεις αποδοση ψυξης που ελπιζεις. Για μενα εαν θες να ακουσεις περνεις μια τοπ αεροψυκτρα και θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα ισως και καλυτερα με πολυ λιγοτερα χρηματα. Εκανα το ιδιο λαθος και εγω, αλλα ευτιχως επεστρεψα το ψυγειο. Χωρις τριπλο με διπλο παχος δεν θα δεις αποτελεσματα καλυτερα απο αεροψυκτρα.

Χτυπα αυτη και θα σου κανει αυτα που θες (πολυ πιθανοτερα περισσοτερα) με λιγοτερα χρηματα και πιο ευκολα:

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HS-011-NC

Link to comment
Share on other sites

εχω την thermalright true black και ειμαι ικανοποιημενος αλλα θελω να ανεβω επιπεδο... δηλαδη να εχω σε μεγαλο load το ελαχιστο 10 βαθμους λιγοτερο... και ειδα οτι με την υδροψυξη αυτο ειναι ανετα εφικτο.... δεν θα ελεγα οχι σε τριπλο ψηγειο...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λες...με την υδρόψυξη θα έχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες στα load...Το

θέμα για μένα είναι κατά πόσο θα εμπιστευόμουν κάνει έτοιμο και όχι κάτι που θα το έπαιρνα

κομμάτι κομμάτι και θα το έφτιαχνα μόνο μου...;)

Δηλαδή δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να πάρεις ξεχωριστά, 2 μπλοκ, ένα τριπλό χοντρο ψυγείο

που μπαίνει στανταρ στο κουτί, μια καλή αντλία, τανκ, σωλήνες και να φτιάξεις μόνο σου την

υδρόψυξη?

Πιστεύω ακόμα και απο αγγελίες να βρεις και μάλιστα ίσως και στην ίδια συνολική τιμή με τα

κομμάτια που λες...;)

Link to comment
Share on other sites

το σκευτομαι σοβαρα αυτο... ειμαι σιγουρος οτι ειναι το καλυτερο, απλα κοιταξα μηπως με ικανοποιη καποια ποιο απλη λυση...

μου αρεσαν αυτα:

αν και δεν μου φενετε χοντρο...

Black Ice Radiator GTS 420 - Ψυγεία - plaisio.gr

ENZOTECH LUNA FULL COPPER CPU COOLER - ΥΔΡΟΨΥΞΗ - E-SHOP.GR

αντλια και reservoir της προκοπης δεν βρηκα....

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι τα κομμάτια στα ελληνικά μαγαζιά είναι λίγο εως πολύ εξαντλημένα...

Γιαυτό σου είπα να κοιτάξεις αγγελίες, δεν έχεις να χάσεις τίποτα αλλιώς απο εξωτερικό.

Επίσης ναι, η σειρα gts της black ice ειναι λεπτά ψυγεία...black ice gtx είναι τα χοντρά...;)

To block καλό είναι αλλά και πάλι με πολύ λιγότερα λεφτά βρίσκεις καλύτερο...;)

PS. μπες και σε άλλα φόρουμ σχετικά, thelab, pctechnology, αντε και ινσομνια και θα βρεις σίγουρα

διάφορα κομμάτια...:D

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις μεταχειρισμενα.. υπαρχουν πολλοι λοποδητες και ειναι και "επιφανη" μελη κιολας. καλυτερα απο το εξωτερικο και καινουρια.αυτα που θα σου πουλησουν μπορει να θελουν καθαρισμα να μην ειναι πληρως λειτουργικα,να ειναι παλια,μπορει να ειναι "μπαλωμενα" ψυγεια κτλ κτλ. μπορει να εχουν τα μισα χρηματα αλλα αυτοι γιατι τα πουλανε??:que:...

Link to comment
Share on other sites

εχω την thermalright true black και ειμαι ικανοποιημενος αλλα θελω να ανεβω επιπεδο... δηλαδη να εχω σε μεγαλο load το ελαχιστο 10 βαθμους λιγοτερο... και ειδα οτι με την υδροψυξη αυτο ειναι ανετα εφικτο.... δεν θα ελεγα οχι σε τριπλο ψηγειο...

Μπορω να σου πω με σχεδον απολυτη σιγουρια οτι δεν θα δες καλυτερες τιμες θερμοκρασιας.

Υδροψυξη δεν υπαρχει Ελλαδα. Eδω:

- Home |Specialtech UK Water Cooling Shop

Οριστε παραδειγμα χοντρου ψυγειου

http://www.specialtech.co.uk/spshop/customer/product.php?productid=9299&cat=1220&page=1

Να παρειs xspc η thermochill.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω με σχεδον απολυτη σιγουρια οτι δεν θα δες καλυτερες τιμες θερμοκρασιας.

Υδροψυξη δεν υπαρχει Ελλαδα. Eδω:

- Home |Specialtech UK Water Cooling Shop

Οριστε παραδειγμα χοντρου ψυγειου

Thermochill PA Series 240mm Dual Radiator : PA120.2 |Specialtech UK Water Cooling Shop

Να παρειs xspc η thermochill.

το specialtech ειναι καλο πολυ καλο αλλα σαν το aquatuning δεν ειναι..εχω ψωνισει 2 φορες..!το δευτερο εχει την μεγαλυτερη ποικιλια με διαφορα..επισης αναλογα με τον λογαριασμο που θα τους κανεις σου κανουν και εκπτωση πραγμα που δεν κανει κανενα αλλο μαγαζι..;)

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι ωραια site για αγορες...

σκευτηκα τα παρακατω προιοντα... βεβαια δεν ξερω τι αλλο χρειαζομαι γιατι δεν ειχα σκεφτη ποτε να στησω υδροψυξη... εκεινες οι βαλδιδες με μπερδεψαν λιγο με το ποσες χρειαζομαι για τα blocks κτλ.

watercollingshoping.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ οραια Dark. Με αυτο το σετ ναι, θα δεις διαφορα απο την true. Χρειαζεσαι ρακορακια 2 για καθε part δλδ 8 απο τετια με 1/4 σπυρομα:

1/4" Thread Barb Fitting for 1/2" (13mm) ID Tubing with O-Ring (High-Flow) : Black |Specialtech UK Water Cooling Shop

Για αυτο δεν κοιτας εξωτερικη διαμετρο σοληνα.

Αλλα θα προτινα αυτα που κραταν το λαστιχο που ειναι πιο ακριβα αλλα δεν θες σφυκτιρακι:

1/4" Thread Compression Fitting for 1/2" ID - 3/4" OD Tubing : Black Nickel |Specialtech UK Water Cooling Shop

Δυστιχως ειναι out of stock, εγω τετοια εχω πολυ βολικα. Οι περισσοτεροι τετοια προτιμουν αλλα μπορεις να στιλεις στο μαγαζι λεγωντας οτι ενδιαφερεσαι. Θα restockaroun.

Οριστε και ο σολινας:

Feser 1/2" ID - 3/4" OD (13-19mm) Tubing : Blue / UV Blue |Specialtech UK Water Cooling Shop

Θα προτινα να παρεις και κανα 2 απο αυτα για ευνοιτους λογους γιατι τα λαστιχα λυγιζουν:

1/4" Thread 90° Rotary Compression Fitting for 1/2" ID - 3/4" OD (13-19mm) Tubing : Black |Specialtech UK Water Cooling Shop

1/4" Thread 45° Rotary Compression Fitting for 1/2" ID - 3/4" OD (13-19mm) Tubing : Black |Specialtech UK Water Cooling Shop

Εγω τα χρειαστικα παντος.

Το τανκ με την αντλια τα σπαει, το εχω σε δευτερο PC. Στην αρχη κανει θορυβο μεχρι να φιγει ο αερας. Μη τρελαθεις, σε 1-2 βδομαδες θα εισαι full silent !!!

PS:

Βγαλε το eset. Το firewall μπλοκαρει πολλα πραματα. To ειχα και εγω τοσο χρονια και μετα πηγα kaspersky και ειδα διαφορα. Βαλε microsoft security essentials η kaspersky.

Link to comment
Share on other sites

ειδα βιντεο με την εγκατασταση του τανκ και σοκαριστηκα απο τον θορυβο... τοσο δυνατα ουτε ολοι οι ανεμιστηρες μου στο full δεν ακουγονται... αλλα αφου το εχεις δοκιμασει τοτε ok

αυτα τα ρακορ θα τα βρω και εδω πιστευω αν δεν τα εχουν στο site...

τωρα που ο λογαριασμος ανεβηκε θα καθηστερησει το συστημα... και θα μου παρει εναμιση μηνα τουλαχιστον, θα ανεβασω φωτωγραφιες αμεσος μολις ειναι ετοιμο!!!

PS:

το eset ειναι trial και βαζω καθε μηνα καινουριο email για να μου στειλουν κωδικους... δεν βγαινω τι να κανω... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησιχεις και εγω τρελαθηκα στην αρχη αλλα μετα απο 1.5 βδομαδα ησυχασε.

Αν εχεις αλλες αποριες ρωτα. Ειδε το λαθος που πηγες να κανεις με τα αρχικα και ειπα να μην σε αφισω να κανεις γκαφα :)

PS:

το eset ειναι trial και βαζω καθε μηνα καινουριο email για να μου στειλουν κωδικους... δεν βγαινω τι να κανω... :hehe:

Βαλε microsoft security essentials και καθαρισες 100%.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now