ak13ak

SMARTPHONE TO BUY

Recommended Posts

Για αλλη μια φορα ζηταω τις πολυτιμες συμβουλες σας αφου αποφασισα να αντικαταστησω την παλια 7χρονη μπακατελα που εχω για κινητο (γερο σκαρι,επεσε απο 2ο οροφο στο εδαφος και δεν επαθε γρατζουνια) και ψαχνομαι για κατι με τα εξης χαρακτηριστικα:

1) nokia,sony ericson,htc

2) λειτουργικο(android απο οτι διαβασα ειναι το καλυτερο)

3) wifi,bluetooth,pc connection,gps

και ισως προαιρετικα μια αρκετα μεγαλη οθονη αφης

Εχω δει το HTC Wildfire Black,to Sony Ericsson Mini Pro Black και το Nokia C6 Black .

Το δευτερο εχει symbian.Απο οτι εχω καταλαβει δεν βρισκεις τοσο ευκολα συμβατες εφαρμογες οπως στο android(androidapps).

Βudget 300e το πολυ.

Δεν ειδα και τα καλυτερα στο αλλο thread για το xperia.

Θα ηθελα επισης να μαθω αν απο το android store ή οπουδηποτε αλλου μπορω να κατεβασω εφαρμογες στον υπολογιστη και απο εκει να τις περασω στο κινητο ή πρεπει μεσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

HTC ή htc ή htc...:T:

Diamond I-II, HD I-II με windows mobile 6.5 και πολλές διαδικασίες αναβάθμισης, προγράμματα κλπ κλπ.

Desire και τα νέα με Android, με πααααρα πολλές εφαρμογές και λειτουργικό πολύ φιλικό στο χρήστη.

Αν θες να πάρεις όμως κάτι καλό πρέπει να τα σκάσεις. Δεν ξέρω για το wildfire τι παίζει.

Φυσικά και δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ενός htc με ένα nokia ή ένα ericsson....;)

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα ζηταω τις πολυτιμες συμβουλες σας αφου αποφασισα να αντικαταστησω την παλια 7χρονη μπακατελα που εχω για κινητο (γερο σκαρι,επεσε απο 2ο οροφο στο εδαφος και δεν επαθε γρατζουνια) και ψαχνομαι για κατι με τα εξης χαρακτηριστικα:

1) nokia,sony ericson,htc

2) λειτουργικο(android απο οτι διαβασα ειναι το καλυτερο)

3) wifi,bluetooth,pc connection,gps

και ισως προαιρετικα μια αρκετα μεγαλη οθονη αφης

Εχω δει το HTC Wildfire Black,to Sony Ericsson Mini Pro Black και το Nokia C6 Black .

Το δευτερο εχει symbian.Απο οτι εχω καταλαβει δεν βρισκεις τοσο ευκολα συμβατες εφαρμογες οπως στο android(androidapps).

Βudget 300e το πολυ.

Δεν ειδα και τα καλυτερα στο αλλο thread για το xperia.

Θα ηθελα επισης να μαθω αν απο το android store ή οπουδηποτε αλλου μπορω να κατεβασω εφαρμογες στον υπολογιστη και απο εκει να τις περασω στο κινητο ή πρεπει μεσω wifi.

το δευτερο ΔΕΝ ειναι symbian.ειναι android.εχει μια φιλη μου το κανονικο οχι το προ και εχει πολλα "κακα".δεν εχει bluetooth,εχει πολυυυ μικρη οθονη,ειδικα για τα δικα μου γουστα,και η μπαταρια δεν κραταει πολυ.βεβαια ειναι πολυ μικρο, στην μεταφορα του δηλαδη κτλ,επισης με προγραμμα δωρεαν μεσα απο το android shop στελνεις αρχεια.τιμιο για τα χρηματα του..4μερες που το ειχα γενικα δεν μου αφησε ασχημη εικονα κατα τα αλλα..μετα απο αυτο επιασα το galaxy s βεβαια δεν ειχε σχεση,αλλα ειναι εκτος budget σου κατα πολυ..μεταχειρισμενο σκεφτεσαι να κοιταξεις? το desire με αυτα τα χρηματα το βρισκεις ανετα!ειναι καλυτερο απο αυτα που κοιτας με μεγαλη διαφορα.;)

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο ΔΕΝ ειναι symbian.ειναι android.εχει μια φιλη μου το κανονικο οχι το προ και εχει πολλα "κακα".δεν εχει bluetooth,εχει πολυυυ μικρη οθονη,ειδικα για τα δικα μου γουστα,και η μπαταρια δεν κραταει πολυ.βεβαια ειναι πολυ μικρο, στην μεταφορα του δηλαδη κτλ,επισης με προγραμμα δωρεαν μεσα απο το android shop στελνεις αρχεια.τιμιο για τα χρηματα του..4μερες που το ειχα γενικα δεν μου αφησε ασχημη εικονα κατα τα αλλα..μετα απο αυτο επιασα το galaxy s βεβαια δεν ειχε σχεση,αλλα ειναι εκτος budget σου κατα πολυ..μεταχειρισμενο σκεφτεσαι να κοιταξεις? το desire με αυτα τα χρηματα το βρισκεις ανετα!ειναι καλυτερο απο αυτα που κοιτας με μεγαλη διαφορα.;)

δικο μου λαθος,το τριτο εννοουσα οτι εχει symbian

Link to comment
Share on other sites

λοιπον. Το wildfire ειναι πολυ αξιολογο κινητο, κανει τα παντα και συμφερει. Το μονο αρνητικο του η οθονη, η οποια δεν ειναι ασχημη αλλα σε σχεση με ενα desire ειναι πολυ πισω. Στα 269 ευρω που κανει δεν υπαρχει ανταγωνιστης. Συντομα αναμενουμε και Update στην 2.2 που θα το κανει ακομα πιο γρηγορο...

Link to comment
Share on other sites

android 3.0 νομιζα οτι ειχα γραψει.

Δλδ, αν οποια νεα εκδοση βγαινει θα μπορω να του την εγκαταστησω(το v3 δεν εχει βγει ηδη?)

Το 3 βγαινει δεκεμβρη αλλα το wildfire δεν θα το σηκωσει γιατι θελει 1ghz επεξεργαστη. Για να μπορεις να βαλεις 3 θα χρειαστεις κατι πιο δυνατο και προφανως με διπλασια σχεδον τιμη.

Link to comment
Share on other sites

3, επισημα δεν θα υποστηριζει καμια συσκευη που κυκλοφορει..αυτο με μια μικρη επιφυλαξη..

3 σηκωνει οτι εχει 1gb επεξεργαστη και 512+ μνημη. Τωρα το αν θα δωσουν official αυτο δεν το εχω κοιταξει. Σιγουρα παντως το desire και το galaxy το σηκωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα δωσουν το 3 παντως στο desire. Μεχρι στιγμης αυτο εχουν αφησει να φανει. Θα δουμε λοιπον. Αλλα απο την αλλη για να ειμαστε και Ontopic, το desire ειναι εκτος του budget που αναφερθηκε.

Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες του 3 θα ειναι backward compatible?

μηπως δηλαδη με την ελευση του 3 σταματησουν να βγαινουν νεες για το 2

Δεν νομιζω, ελαχιστες ισως (αυτες που θα εμπεριεχουν νεα features μονο) ειναι οπως τωρα. το 99% των εφαρμογων μπαινουν και σε 1.5 και 1.6 και 2.1 και 2.2

Link to comment
Share on other sites

Εχθες περασα απο το Πλαισιο και ειδα το wildfire απο κοντα! με απογοητευσε η οθονη του...Το dot pitch ειναι μεγαλο..φαινονται τα pixel.! Ουτε στο LG cookie δεν ειναι ετσι που εχει 100 ευρω.!

Βεβαια για τα χρηματα του ειναι ΟΤΙ καλυτερο...

ΑΛΛΑ! Με λιγο research βρηκα πως η HTC λανσαρε το Desire HD και το Desire Z

Οποτε με βαση λογικης θα πεσει η τιμη του απλου Desire!Γιαυτο και εγω θα περιμενω!

Το xperia mini ειναι πολυ mini! :P πρεπει να το δεις απο κοντα!

Οποτε εαν δεν καιγεσαι να παρεις κατι τωρα..περιμενε να δεις τις νεες τιμες!Και μεχρι τοτε ισως μαζεψεις κανενα ψιλο! :P

Link to comment
Share on other sites

Εχθες περασα απο το Πλαισιο και ειδα το wildfire απο κοντα! με απογοητευσε η οθονη του...Το dot pitch ειναι μεγαλο..φαινονται τα pixel.! Ουτε στο LG cookie δεν ειναι ετσι που εχει 100 ευρω.!

Πολύ σωστά αυτά που λες και εγώ την ίδια γνώμη έχω η οθόνη του είναι τέρμα χαλια το κινητό φαίνεται τελείως φτηνιάρικο το εχει ενας φιλος και το κοιτουσα πρην μια βδομαδα.:/

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά αυτά που λες και εγώ την ίδια γνώμη έχω η οθόνη του είναι τέρμα χαλια το κινητό φαίνεται τελείως φτηνιάρικο το εχει ενας φιλος και το κοιτουσα πρην μια βδομαδα.:/

ειναι μεχρι να παιξεις λιγο μαζι του ομως.. μετα αλλαζεις γνωμη. Περαν της οθονης το κινητο ειναι αψογο. Κανεις τα παντα περαν του να βλεπεις ταινιες, αλλα πρεπει να εισαι και μαζοχα για να βλεπεις ταινιες στο κινητο :P

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ομως παρα την ελευση των νεων μοντελων δεν νομιζω οτι θα επηρεαστει η τιμη του wildfire. Οσο για το desire,οσο και να πεσει το θεωρω αδυνατο να φτασει τα 300ε και να μπορω να το πλησιασω.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ομως παρα την ελευση των νεων μοντελων δεν νομιζω οτι θα επηρεαστει η τιμη του wildfire. Οσο για το desire,οσο και να πεσει το θεωρω αδυνατο να φτασει τα 300ε και να μπορω να το πλησιασω.

Δεν γνωριζω τι λογικης ανθρωπος εισαι..Αλλα εγω αγοραζω κινητο καθε 2 χρονακια..!

Οποτε αυτο που θα παρω θελω να πληρει τις αναγκες μου και μεχρι και τοτε!

Δεν θα ηθελα λοιπον να εχω 2 χρονια ενα κινητο με ''χαλια'' οθονη!

Γιατι μια μερα θα μου την καρφωνε και θα το πουλαγα και θα επερνα αλλο κινητο με μια 400αρα ευρω! Αρα ? θα ξοδευτω παραπανω... (δεν ξερω αν με πιανεις ;) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τι λογικης ανθρωπος εισαι..Αλλα εγω αγοραζω κινητο καθε 2 χρονακια..!

Οποτε αυτο που θα παρω θελω να πληρει τις αναγκες μου και μεχρι και τοτε!

Δεν θα ηθελα λοιπον να εχω 2 χρονια ενα κινητο με ''χαλια'' οθονη!

Γιατι μια μερα θα μου την καρφωνε και θα το πουλαγα και θα επερνα αλλο κινητο με μια 400αρα ευρω! Αρα ? θα ξοδευτω παραπανω... (δεν ξερω αν με πιανεις ;) )

Eχει να κανει με τις αναγκες του καθενος. Αν το παιδι θελει απλα wifi, gps, apps και δεν τον ενδαφερει το HD video και το να βλεπει ταινιες στο κινητο, τοτε δεν υπαρχει λογος να παει σε desire ουτε σε κατι αλλο. Αν απο την αλλη θελει χρηση που να του χρειαζεται η καλη οθονη, τοτε οι ακριβες συσκευες ειναι μονοδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now