George_o/c

Lian Li PC-V1020 & PC-V2120: Όταν το κόστος ξεφεύγει, η πολυτέλεια έχει πρώτο ρόλο!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Lian Li PC-V1020 & PC-V2120: Όταν το κόστος ξεφεύγει, η πολυτέλεια έχει πρώτο ρόλο!]http://reviews.hwbox.gr/news/lian_li.jpg[/NEWS_IMG]Συνεχίζοντας ακάθεκτη, η Lian Li ανακοίνωσε την κυκλοφορία ακόμα δύο μελών της σειράς V, ονόματι PC-V1020 & PC-V2120. Πρόκειται για κομψά full tower cases που σχεδιάστηκαν για να προσφέρουν στέγη σε επαγγελματικά workstations, servers ή high-end gaming συστήματα. Με διαστάσεις 220 x 562 x 505 χιλιοστά και βάρος 9.15 κιλά, το PC-V1020 διαθέτει τρία 5.25" bays, I/O panel στο πάνω μέρος με θύρες eSATA, 2 x Audio και 4 x USB 3.0, tool-less HDD cage που υποστηρίζει μέχρι επτά 3.5" drives, 2.5" adapter, αφαιρούμενο motherboard tray και τέσσερις ανεμιστήρες - έναν 120mm στο πίσω μέρος, έναν 140mm πάνω και δύο 140mm μπροστά. Θα κυκλοφορήσει τέλη του μήνα με τιμή $289 (ασημί/μαύρο) ή $349 (κόκκινο) χωρίς ΦΠΑ.

Το PC-V2120 είναι επίσης φτιαγμένο από αλουμίνιο, όπως άλλωστε μας έχει συνηθίσει η Lian Li όλα αυτά τα χρόνια. Οι διαστάσεις του ανέρχονται στα 235 x 635 x 630 χιλιοστά και το βάρος του στα 14.4 κιλά. Περιλαμβάνει τις ίδιες εξωτερικές θύρες με το προαναφερθέν, με την διαφορά ότι έχει πέντε 5.25" bays, holders για δέκα 3.5" drives και περισσότερους ανεμιστήρες. Πιο αναλυτικά είναι εξοπλισμένο με έναν 120mm στο πίσω μέρος και τρεις 140mm μπροστά. Δυστυχώς η τιμή του είναι ολίγον τι τσιμπημένη - $459 αν το προτιμάτε σε ασημί ή μαύρο και $539 αν το προτιμάτε σε all black χρώμα (χωρίς ΦΠΑ).

[img_alt=Lian Li PC-V1020 & PC-V2120: Όταν το κόστος ξεφεύγει, η πολυτέλεια έχει πρώτο ρόλο!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c95087470b85.jpg[/img_alt]

[img_alt=Lian Li PC-V1020 & PC-V2120: Όταν το κόστος ξεφεύγει, η πολυτέλεια έχει πρώτο ρόλο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c95087487666.jpg[/img_alt]

[img_alt=Lian Li PC-V1020 & PC-V2120: Όταν το κόστος ξεφεύγει, η πολυτέλεια έχει πρώτο ρόλο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c950874a1057.jpg[/img_alt]

[img_alt=Lian Li PC-V1020 & PC-V2120: Όταν το κόστος ξεφεύγει, η πολυτέλεια έχει πρώτο ρόλο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c950874bc5c4.jpg[/img_alt]

[img_alt=Lian Li PC-V1020 & PC-V2120: Όταν το κόστος ξεφεύγει, η πολυτέλεια έχει πρώτο ρόλο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c950874cdb13.jpg[/img_alt]

[img_alt=Lian Li PC-V1020 & PC-V2120: Όταν το κόστος ξεφεύγει, η πολυτέλεια έχει πρώτο ρόλο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c950874e696b.jpg[/img_alt]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Το παράκανε με τις τιμές αλλά το κουτί είναι ένα κλασικό μονότονο για μένα πλέον Lian-Li. Το μοτίβο της εταιρίας το βλέπουμε για ακόμα μια φορά. Δεν δικαιολογεί την τιμή του πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

ειναι γελοια πια η lianli.υπερτιμημενη στο φουλ..αν ειναι δυνατον να βαζει τετοιες τιμες σε μετρια απο αποψη σχεδιαστικη τουλαχιστον κουτια..να πεις οτι εκανε κατι φοβερο και εμφανισιακα και κατασκευαστικα οκ αλλα οχι ετσι.. :P

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά απίστευτο που όλες οι εταιρίες εξελίσουν τα design των κουτιών τους κια δημιουργούν ανα χρόνο μια νέα τάση, και η Lian Li όλα αυτά τα χρόνια κάνει Copy Paste Copy Paste και αλλάζει ελάχιστα μόνο το εσωτερικό τους πάιζοντας εξωτερικά(πρόσθεση/αφαίρεση) μόνο με τα 5.25" .

Εμένα δεν μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχουν τα κουτιά της Lian-Li !!! Η maybach των κουτιών.

Πιστεύω είναι τα καλύτερα κουτιά παγκοσμίως και αξίζουν τα λευτά τους 100%.

Όποιος έχει δεί κουτί Lian-Li απο κοντά καταλαβαίνει αμέσως τη διαφορά, μετά όλα τα υπόλοιπα μοιάζουν πλαστικές παλιατζούρες. Πραγματικά απίστευτα και προσεγμένα μέχρι και την πιό ασήμαντη βίδα.

Αισθάνομαι τυχερός έχοντας τοποθετήσει parts μέσα σε 2 διαφορετικά κουτιά της εταιρίας (δυστυχώς όχι δικά μου).

Αυτός όμως που θέλει ένα "καγκούρικο" gaming case να έχει 200 leds και να φαίνεται η κάρτα γραφικών του απο το φεγγάρι θα προτιμίσει κάτι άλλο και ας είναι χειρότερο ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 κουτιά Lian-Li και όντως έχεις δίκιο για την ποιότητα και συμφωνώ απόλυτα σε αυτό αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι ότι μένει στάσιμη από θέμα σχεδιασμού και πραγματικά είναι αυτό που είπε ο Βασίλης. Όλα τα κουτιά ίδια με μικρές διαφορές στα 5,25 (περισσότερ-λιγότερα). Δεν έχει προχωρήσει η εταιρία καθόλου. Δεν έχει μπει στον κόπο να δημιουργήσει ένα νέο μοτίβο δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

πλαστικα ξεπλαστικα ολα τα αλλα εγω ξερω οτι το haf μου των 123 ευρω ειναι 13 κιλα και το βρισκω μια χαρα σε σχεση με το lian li. 400 euro διαφορα δεν δικαιολογουνται ουτε απ τις διαφορες στην ποιοτητα κατασκευης ουτε την διαφορα στην εργονομια...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολυ καλυτερα κουτια(βλεπε corsair 800d) χωρις να χρειαζεται να δωσεις εναν μισθο για να τα παρεις..οποτε η lianli νομιζω πρεπει να ξανασκεφτει τις τιμες που βαζει στα κουτια της

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω.

Αν δεν έχεις δει lian-li από κοντά, δεν μπορείς να διαπιστώσεις την διαφορά στην ποιότητα υλικών και κατασκευής σε σχέση με τις άλλες εταιρίες.

Εγώ έχω ήδη 2 κουτάκια της σειράς V, και το μόνο πλαστικό μέρος σε ολόκληρο το κουτί είναι τα δύο ανεμιστήρια. Όλο το υπόλοιπο είναι φινιρισμένο αλουμίνιο.

Και επειδή πολύ λόγος γίνεται για την μάχη μεταξύ V2xxx σειράς και 800D, θα ήθελα να πω την εμπειρία μου μιας και τα έχω δουλέψει και τα δύο.

Το 800D είναι πιο φιλικό προς τον απλό χρήστη, γιατί έχει άνοιγμα στο πάνω μέρος και παίρνει εύκολα 3πλο ψυγείο, επιπλέον είναι από την μάνα του βαμμένο μαύρο και έχει παντού έτοιμες τρύπες για εύκολο CM.

Από την άλλη, το lian-li δεν προσφέρει τέτοιες ευκολίες, με αποτέλεσμα το dremel και το γωνιακό μαγαζί που βάφει με ηλεκτροστατική ζάντες και μέταλλα να είναι οι νέοι σου αχώριστοι φίλοι. Όμως όταν πέφτει σε χέρια "καλλιτέχνη", απλά δημιουργούνται αριστουργήματα. (δείτε δουλειές του Γιώργου, και million-dollar-pc).

ΥΓ το θέμα "ποιότητας" είναι καθαρά υποκειμενικό, όπως επίσης υποκειμενική είναι και η προτεραιότητα που θέτεις, όταν ξεκινάς να στήσεις ένα σύστημα.

Αυτά που αναφέρω παραπάνω είναι προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ποιοτητα καταστκευης και πρασινα αλογα; Case ειναι, πρεπει να εχει ευκολιες στην εγκατασταση, να ειναι αθορυβο και να ειναι ομορφο. Τι να το κανω εγω αν ειναι απο αλουμινιο κτλ κτλ κτλ. Λες και θα το κουβαλαω στην πλατη μου ολη μερα καθε μερα και θα το θελω ελαφρυ. Ελεος δηλαδη με αυτες τις τιμες. Μην τους δικαιολογουμε κι ολας... ενα απλο κουτι ειναι και τιποτα παραπανω, και μαλιστα δεν εχει τιποτα που να το κανει ιδιαιτερα ξεχωριστο απο ολα τα αλλα... οσον αφορα τα αριστουργηματα που δημιουργουνται kezm... τοτε μαλλον δεν εχεις δει τα αριστουργηματα με το stacker... :P

Tα lian lee ειναι κουτια χωρις τιποτα, χωρις καμπυλες, χωρις ξεχωριστες γραμμες. ειναι απλα κουτες σε αλουμινενιο περιβλημα.

Link to comment
Share on other sites

... οσον αφορα τα αριστουργηματα που δημιουργουνται kezm... τοτε μαλλον δεν εχεις δει τα αριστουργηματα με το stacker... :P
Τα έχω δει βρε... :)

Αλλά εξακολουθώ να προτιμώ τα LL. (Αρρωστάκι βλέπεις...)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι ποιοτητα καταστκευης και πρασινα αλογα; Case ειναι, πρεπει να εχει ευκολιες στην εγκατασταση, να ειναι αθορυβο και να ειναι ομορφο. Τι να το κανω εγω αν ειναι απο αλουμινιο κτλ κτλ κτλ. Λες και θα το κουβαλαω στην πλατη μου ολη μερα καθε μερα και θα το θελω ελαφρυ. Ελεος δηλαδη με αυτες τις τιμες. Μην τους δικαιολογουμε κι ολας... ενα απλο κουτι ειναι και τιποτα παραπανω, και μαλιστα δεν εχει τιποτα που να το κανει ιδιαιτερα ξεχωριστο απο ολα τα αλλα... οσον αφορα τα αριστουργηματα που δημιουργουνται kezm... τοτε μαλλον δεν εχεις δει τα αριστουργηματα με το stacker... :P

Tα lian lee ειναι κουτια χωρις τιποτα, χωρις καμπυλες, χωρις ξεχωριστες γραμμες. ειναι απλα κουτες σε αλουμινενιο περιβλημα.

Και τα macοκουτα τίποτα το ιδιαίτερο δέν έχουνε, πολλοί όμως λένε οτι το design τους είναι το καλυτερο κ τετοια. (λολ)

Είναι minimal σχεδιασμός, δέν χρειάζεται να έχει και πολλά φρου-φρου και λαμπιόνια. Less is more

Link to comment
Share on other sites

Και τα macοκουτα τίποτα το ιδιαίτερο δέν έχουνε, πολλοί όμως λένε οτι το design τους είναι το καλυτερο κ τετοια. (λολ)

Είναι minimal σχεδιασμός, δέν χρειάζεται να έχει και πολλά φρου-φρου και λαμπιόνια. Less is more

οκ θα σου πουλησω ενα αλουμινενιο κουτι... που απλα θα εχει ενα κουμπι πανω και ενα πορτακι για cd. 1000 ευρω.. πιο μινιμαλ δεν παει. Ειπε κανεις οτι συμφωνω με την apple; Γενικα την μισω αυτη την εταιρια...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά απίστευτο που όλες οι εταιρίες εξελίσουν τα design των κουτιών τους κια δημιουργούν ανα χρόνο μια νέα τάση, και η Lian Li όλα αυτά τα χρόνια κάνει Copy Paste Copy Paste και αλλάζει ελάχιστα μόνο το εσωτερικό τους πάιζοντας εξωτερικά(πρόσθεση/αφαίρεση) μόνο με τα 5.25" .

Εμένα δεν μου αρέσουν.

αφου ξερεις οτι το design προυποθετει κι αλλαγη στο tooling της εταιρειας...

δεν ειναι ενας κοινος λαμαρινενιος σκελετος με πλαστικο facelet

που οποτε θες σου φτιαχνουν ενα νεο καλουπι και τσουπ νεο μοντελο.

Θελει αναπροσαρμογη η γραμμη παραγωγης για να εισαγεις νεες φορμες και γραμμες.

η LiLi ρισκαρε με τα X series

(χωρις να ξερω πολλα νομιζω οτι δεν επιασαν τα αναμενομενα)

και τωρα μαζευεται και προσπαθει με βελτιωση της ηδη υπαρχουσας πλατφορμας

να κρατηθει στο προσκηνιο.

Εγω τα θεωρω πολυ καλα κουτια παντως οπως και να χει.

Τα πρωτα v2000 & 1000 ειχαν καποια θεματακια

στη δευτερη τους version V2010, 1010 & 2110 διορθωθηκαν αρκετα

αναμενω να δω κι αυτα απο κοντα να δω τι αλλο εχουν βελτιωσει.

παντως το θεμα του design ειναι υποκειμενικο

και πολλες φορες το less is more κοστιζει αρκετα

(βλ. αξεσουαρ porsche design, B&O κτλ)

το θεμα ειναι οτι ενα κουτι τετοιας ποιοτητας

παραμενει ομορφο, λειτουργικο και αθικτο και μετα απο 6-7 χρονια,

οταν τα περισσοτερα κλασσικα λαμαρινοπλαστικα

εχουν σκουριασει, θαμπωσει, χαλαρωσει, σπασει κτλ...

εχω μονταρει, στησει, υδροψυξει πανω απο 30 lianlακια τα τελευταια 6 χρονια

και ειλικρινα εαν δεν μιλαμε για καφρο χρηστη,

ενα καλο καθαρισμα συνηθως αρκει για να τα κανει οπως ηταν την πρωτη μερα.

σιγουρα η τιμη τους ειναι τσιμπημενη

συγκρινοντας τα με NZXT, Coolermaster και Thermaltake...

αλλα συγκρινοντας τα με τις κανονικες τιμες των Corsair 800 & TJ-07, level 10

κουτια δλδ αντιστοιχης τουλαχιστον ποιοτητας και στυλ κατασκευης

δεν μοιαζει και τοσο τραγικο πλεον.

τα χουμε ξαναπει εξαλλου

οσο κοστιζει πληρες ενα κινεζικο κλασσικο MIDI ATX κουτι

κοστιζουν σαν κατασκευη μονο τα ροδακια ενος v series Lianli

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now