George_o/c

Νέες αλλαγές στο HWBOT από το 2011 - Πείτε μας τη γνώμη σας

Recommended Posts

Πιστεύω ότι πρέπει κάποιος που τον ακούνε στο bot να βγει εν ονόματι της HOT να πει την

γενική άποψη που επικρατεί μεταξύ μας...;)

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει κάποιος που τον ακούνε στο bot να βγει εν ονόματι της HOT να πει την

γενική άποψη που επικρατεί μεταξύ μας...;)

Τι λέτε?

+1 αλλα περαν του hipro δεν νομιζω να παρουν κανενα αλλον στα σοβαρα...

Link to comment
Share on other sites

εγω την ειπα την αποψη μου εκει, περισσοτερο διαπιστωση ηταν βεβαια :)

θα ευνοουνται οι μικρες ομαδες με δυνατους παιχτες. ισως και η ΗΟΤ να κοπει σε μικροτερα κοματια.

αλλα περιμενω να δω και τις αλλαγες στην πραξη, ισως ειναι ενδιαφερουσες τελικα

Link to comment
Share on other sites

+1 αλλα περαν του hipro δεν νομιζω να παρουν κανενα αλλον στα σοβαρα...

Γιατι οι υπολοιποι στο top 10 για Παραδειγμα λεμε, Παραδειγμα λεω τι εχουν?

Eννοω γιατι να μην τους παρουν στα σοβαρα

Edited by Pastelidis.n.s.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειναι θεμα μεσου, πάλι η νοοτροπια δημοσιων υπαλληλων :P

ολους τους "διαβαζουν" γιαυτο εγινε αυτο το νήμα, παιρνουν απόψεις και βολιδοσκοπούν τις αντιδρασεις. σιγουρα θα κανουν αλλαγες στο αρχικο σχεδιο!

Link to comment
Share on other sites

2c - Enthusiast League

Μπορούν να παίξουν ΟΛΟΙ. Απλά υπάρχει περιορισμός σχετικά με την ψύξη που θα χρησιμοποιείται. Οι ambient θερμοκρασίες πρέπει να είναι μεγαλύτερες του μηδενός και για να διασφαλιστεί αυτό θα πρέπει να ανεβάζετε οπωσδήποτε photos από το rig.

Δεν το καταλαβα...τι σχεση εχουν οι θερμοκρασιες περιβαλοντος με ολα τουτα? Και τελικα εμενα που δεν μου δινει κανενας hardware και που με χιλια ζορια καταφερα και εφτιαξα ενα μονοβαθμιο σε ποια κατηγορια θα παιζω?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Στο XOL θα παίζεις, όπως είπα και του Boton :T: Βρε Γιάννη γιατί δεν εστιάζετε λίγο περισσότερο πριν απαντήσετε; :D

2b - Xtreme Overclockers League

Οι corporate overclockers που παίζουν κατεξοχήν με hardware από εταιρείες (π.χ k|npg|n, SF3D) δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής. Μπορούν να παίξουν άτομα που παίρνουν κάποιες φορές hardware από εταιρείες (π.χ reviwers) και γενικά όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Απλά δεν μπορούν να παίξουν οι επαγγελματίες.

Ο κάθε overclocker θα μπορεί να παίζει ταυτόχρονα και στο XOL και στο UL. Δηλαδή αν ανεβάσεις ένα air-cooled SPI 32M run θα πάει αυτόματα στο UL και αν ανεβάσεις ένα SS-cooled SPi 32M run θα πάει αυτόματα στο XOL. Το score σου θα μπορείς να το βλέπεις και στα δύο rankings κανονικά, δεν τίθεται θέμα :T:

Το UL περισσότερο δημιουργήθηκε για όλους τους overclockers που παίζουν με αερόψυξη και υδρόψυξη. Σου λέει απλά ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ambient θερμοκρασία να είναι πάνω από 0*C, πράγμα που θα διασφαλίζεται με φωτογραφία του συστήματος ;)

Κάθε αρχή και δύσκολη :D

Link to comment
Share on other sites

να δειτε που θα μας αρεσει τελικα! να δουμε τι θα κανουν και με τις ομαδες. καποιοι προτειναν την ποσοστιαια συνησφορα στην ομαδα σαν μια μεση λυση

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι με το ποσοστιαία συνεισφορά ο zoro εννοεί ότι δεν θα συνεισφέρει μόνο ο πρώτος από κάθε hardware component στο team total, αλλά και ο 2ος και ο 3ος και ο 4ος και ο 5ος απλά με πολύ μικρότερα ποσοστά. Δηλαδή ενώ ο πρώτος θα συνεισφέρει το 100% των πόντων που παίρνει το submission, ο 2ος 20%, ο 3ος 15% και ούτω καθ' εξής. Ή μπορεί να συνεισφέρουν μόνο οι πρώτοι τρεις.

Είναι και αυτό μια μέση λύση ναι, αλλά δεν μου αρέσει γιατί είναι υπερβολικά πολύπλοκη. Σε πολλές περιπτώσεις είναι καλύτερα να εμμένουμε στο απλό, παρά να μπλέκουμε τα μπούτια μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο XOL θα παίζεις, όπως είπα και του Boton :T: Βρε Γιάννη γιατί δεν εστιάζετε λίγο περισσότερο πριν απαντήσετε; :D

2b - Xtreme Overclockers League

Οι corporate overclockers που παίζουν κατεξοχήν με hardware από εταιρείες (π.χ k|npg|n, SF3D) δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής. Μπορούν να παίξουν άτομα που παίρνουν κάποιες φορές hardware από εταιρείες (π.χ reviwers) και γενικά όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Απλά δεν μπορούν να παίξουν οι επαγγελματίες.

Eνταξει ευχαριστω.:)

Δεν μου αρεσει ολο τουτο, αν δεν μετρανε ολοι οι ποντοι του καθε ενος για την ομαδα πολυς κοσμος θα τα παρατησει η δεν θα εχει τοσο ισχυρο κινητρο να benchαρει. Οταν βλεπω οτι τον χ επεξεργαστη και την ψ καρτα τα εχει παει στον Θεο καποιος αλλος σε ln2 γιατι να χαλασω λεφτα για να τα αγορασω?

Ετσι κι αλλιως στην κορυφη ξερω οτι δεν προκειται να ανεβω ποτε, περισσοτερο αγοραζα καρτες και επεξεργαστες για να δωσω μερικους ποντους παραπανω στην ομαδα και λιγοτερο για να ανεβασω την προσωπικη μου βαθμολογια η οποια δεν μου δινει καποιο κινητρο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ταφ#ομικρον#κενο#καπα#γγιωτα#νι#ητα#ταφ#ομικρον#κενο#σιγμα#ομικρον#υψυλον#es#u#ex

Ρε αφηστε τα συνθηματικα, με το ζορι στεκομαι στο ενα ποδι oρθιος και δεν μπορω να παιδευομαι πολυ ωρα για να βγαλω νοημα.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλές από αυτές τις αλλαγές τις έχει συζητήσει το HWBOT με τους σπόνσορες (Gigabyte, MSI, A-Data), πολλοί χρήστες πρότειναν ότι θα ήταν προτιμότερο να πληρώνουν ένα μικρό ετήσιο ποσό παρά να έχουν τους manufacturers να γυροφέρνουν και να καταστρέφουν την overclocking community.

Ο richba5tard λοιπόν, developer και ιδιοκτήτης του HWBOT είπε ότι η συντήρηση του HWBOT ετησίως αγγίζει τα 35000?. Και αυτό χωρίς να προσθέσουμε το κόστος του development & design. Το ποσό όπως καταλαβαίνετε είναι απίστευτα μεγάλο, για αυτό το λόγο το HWBOT είχε στραφεί στους manufacturers, οι οποίοι δύναται να το καλύψουν. Αυτό όμως είχε και το ανάλογο αντάλλαγμα, πράγμα που πιστεύω γίνεται κατανοητό σιγά-σιγά...

Για αυτό το λόγο ο Massman άνοιξε δημοσκόπηση στην οποία ρωτάει ευθέως πόσα χρήματα είστε διατεθειμένοι να πληρώνετε ετησίως για να μείνει ζωντανό το HWBOT.

How much you want to pay for HWBOT? - hwbot.org

Σας παρακαλώ ψηφίστε και πείτε την γνώμη σας γιατί τα πράγματα είναι σοβαρά :T:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά εμένα, λέω το εξής. Χωρίς HWBOT, ομάδες, διασκεδαστικούς διαγωνισμούς, πόντους, κυπελλάκια και ανταγωνισμό με τους υπόλοιπους, δεν υπάρχει λόγος να έχω ούτε το μονοβάθμιο ούτε τόσο hardware. Ok; :)

Τώρα αν δεν ενδιαφέρεσαι για το HWBOT, με 'γεια σου με χαρά σου :T:

Μου είχες πει τρία χρόνια πριν ότι σκεφτόσουν να φτιάξεις ένα νέο HWBOT κ.τ.λ κ.τ.λ, γιατί κάνουν βλακείες και το ένα το άλλο. Ποτέ δεν είναι αργά. Και άσε όσους θέλουν να ασχολούνται με το HWBOT, να ασχολούνται :)

Link to comment
Share on other sites

Το bot και το κάθε bot έχουν έξοδα .

Ψήφισα για ετήσια συνδρομή 10 ευρώ . Αν το να συμμετέχουμε οικονομικώς στο bot θα λύσει όσα προβλήματα παρουσιάζονται τότε ναι .

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά, λες και δηλαδή αν κλείσει το HWbot θα πεθάνετε κάνετε κάποιοι...

ακριβως.. καθολου σοβαρα δν ειναι.

Περνεις το μονοβαθμιο σου κανεις ενα σκορ το κολλας στο box, XS, σου λενε ολοι μπραβο, εσκισες, εσπειρες, γα***σες και κοιμασαι ευτυχισμενος. Ουτε αγχος ουτε τπτ. Και συνεχιζεις κ κανεις το χομπι σου.

Αν αυτοι ηθελαν να γιγαντωθουν και να μπλεξουν με εταιριες, σπονσορες κ λογικες καθε χρονο και νεο Interface/ανανεωση κλπ προβλημα τους/

Link to comment
Share on other sites

να συζητήσουμε αν θέλετε πως και τι καταστρέφουν οι σπόνσορες βάζοντας διαφημίσεις στο site και διενεργώντας διαγωνισμούς?

κάτι μου διαφεύγει

p.s. όπως τα λέει ο σπυρίδωνας, μονο που άλλο να έχεις community με 50 και άλλο με 5000+ OCers

Link to comment
Share on other sites

"whoever wants to "pay", he/she donates anyway.

not everyone has a decent job, some of us no job at all. 10$ here, 15$ there, 20$ somewhere else... you understand the meaning.

I personally prefer to donate these money here: Mdecins Sans Frontires International Homepage

thus i vote for sponsors all the way!"

αυτό έγραψα, ελπίζω να συγκίνησα κανέναν εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που καταλαβαίνω από τα λεγάμενα κάποιων είναι ότι παίρνουνε motivation από εντελώς λάθος "πηγή".

Benchάρω επειδή υπάρχει το HWbot.

Την πέφτω σε γκόμενες επειδή οι φίλοι μου το θεωρούνε "in"

Βλέπω το Pokemon επειδή το βλέπουνε όλοι οι Κινέζοι που είναι καλοί στο OC.

... κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now