George_o/c

Νέες αλλαγές στο HWBOT από το 2011 - Πείτε μας τη γνώμη σας

Recommended Posts

να συζητήσουμε αν θέλετε πως και τι καταστρέφουν οι σπόνσορες βάζοντας διαφημίσεις στο site και διενεργώντας διαγωνισμούς?

κάτι μου διαφεύγει

ειναι για το αδιαβλητο και το "καθαρο" της υποθεσης. αμα μπαινουν χορηγοι ειναι σαν να μιαζεται ο θεσμος.

Οπως με τη φανελα της μπαρτσελονα ενα πραγμα :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι για το αδιαβλητο και το "καθαρο" της υποθεσης. αμα μπαινουν χορηγοι ειναι σαν να μιαζεται ο θεσμος.

Οπως με τη φανελα της μπαρτσελονα ενα πραγμα :P

μα θα χωριστούν οι λίγκες στην επαγγελματική και στις άλλες, οποτε στην πρώτη ας μπαίνουν με τα ES

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο μπράβο...:(

Φτιάχνουν νέα εκδοση, ανοίγουν συζήτηση με σκοπό να πουν την γνώμη τους οι χρήστες, και ενώ

όλοι λένε για το θέμα των πόντων και των ομάδων, του έρχεται (για να μην το πω αλλιώς) να

πετάξει στο τραπέζι το θέμα συντήρησης του hwbot.

Τι νοιάζει του χρήστες πόσο κάνει η συντήρηση του και που σχετίζεται με το να κάνουν το χαβαλέ τους???

Ας μην έκαναν 234238239 αναβαθμίσεις να μην κόστιζε καθόλου. Τους σπονσορες τοτε γιατί τους

έβαλε? Για να ρίξει το μπαλάκι στους χρήστες να πληρώνουν για να παίξουν?

Δεν είναι το θέμα το χρημάτων, 10? το χρόνο δεν είναι τίποτα, είναι όλη η νοοτροπία που πάει να περάσει

στους χρήστες. Αφού το κάνεις που το κάνεις και πληρώνεις τα κομμάτια, πλήρωσε και για να βάλεις τα σκορ σου

στο site μου...Βρε τις μας.

Κάτσε βρες αλλού υποστηριχτές να σε βοηθήσουν να συντηρείς την σελίδα και όχι στους χρήστες...

Είναι σαν να λέει ο Γοριλλάκος, ξέρετε παιδιά δεν βγαίνω, αλλά αν θέλετε να λετε το μακρύ και το κοντό σας

μέσα στο foroum σκάστε τα...

Link to comment
Share on other sites

μα θα χωριστούν οι λίγκες στην επαγγελματική και στις άλλες, οποτε στην πρώτη ας μπαίνουν με τα ES

για μενα αυτο ειναι το χειροτερο ολων, οτι δηλαδη αναγκαστηκαμε να φτασουμε σε σημειο να εχουμε λιγκες κλπ

και αυτο λογω των εταιριων που αποφασισαν να σπονσοραρουν παιχτες. Αν σπονσοραρουν τον ιδιο το θεσμο δν θα ειναι ακομα χειροτερα και πιο ευκολα "διαχειρισιμα" τα πραγματα για αυτες??

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο μπράβο...:(

Φτιάχνουν νέα εκδοση, ανοίγουν συζήτηση με σκοπό να πουν την γνώμη τους οι χρήστες, και ενώ

όλοι λένε για το θέμα των πόντων και των ομάδων, του έρχεται (για να μην το πω αλλιώς) να

πετάξει στο τραπέζι το θέμα συντήρησης του hwbot.

Τι νοιάζει του χρήστες πόσο κάνει η συντήρηση του και που σχετίζεται με το να κάνουν το χαβαλέ τους???

Ας μην έκαναν 234238239 αναβαθμίσεις να μην κόστιζε καθόλου. Τους σπονσορες τοτε γιατί τους

έβαλε? Για να ρίξει το μπαλάκι στους χρήστες να πληρώνουν για να παίξουν?

Δεν είναι το θέμα το χρημάτων, 10? το χρόνο δεν είναι τίποτα, είναι όλη η νοοτροπία που πάει να περάσει

στους χρήστες. Αφού το κάνεις που το κάνεις και πληρώνεις τα κομμάτια, πλήρωσε και για να βάλεις τα σκορ σου

στο site μου...Βρε τις μας.

Κάτσε βρες αλλού υποστηριχτές να σε βοηθήσουν να συντηρείς την σελίδα και όχι στους χρήστες...

Είναι σαν να λέει ο Γοριλλάκος, ξέρετε παιδιά δεν βγαίνω, αλλά αν θέλετε να λετε το μακρύ και το κοντό σας

μέσα στο foroum σκάστε τα...

ικζακτλυ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

σωστά, Γιώργο, αυτό προσπαθώ κι εγώ να περάσω εκεί στο forum του BOT.

για έμπα κι εσύ και "πριξτους" λίγο, πάνε να το κάνουν ελιτίστικο το BOT!

Σπύρο από τη στιγμή που όλα πληρώνονται και αγοράζονται και στα πλαίσια ανταγωνισμού, αυτό θα γινόταν κάποια στιγμή, αλλιώς θα είχαμε πάντα κάποιους που θα διαμαρτύρονται συνεχεια γιατί δεν έχω εγώ ES κλπ

όμως ακόμα και το ίδιο το OC να πει κάποιος ότι είναι χορηγία της τάδε εταιρίας, τι με νοιάζει εμενα τον μικρό OCer? την ...βλα μου να κάνω, απλά βλέπω το bot σαν μια τεραστια database (διότι αυτό είναι) που προσπαθώ να ανεβώ πάνω από τον άλλο σε διαγωνισμούς και αποτελέσματα

δικαια και με την αξια μου. (αρχαίο ολυμπιακό πνεύμα) :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις και με το που λες την γνώμη σου σε ακούνε? Πραγματικά τώρα το πιστεύεις?

Αν ναι, χαράς το κουράγιο σου...:P

Εδώ από το ένα θέμα, πέταξαν το θέμα donation...Οτι θέλουν και οτι τους συμφέρει θα κάνουν...:(

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφέρει ποιος ακούει, εγώ θα τους τα λέω. αλλιώς θα είναι σαν να συμφωνώ μαζί τους.

όλα θέμα διάθεσης είναι, και μου την έχουν χαλάσει οι ΒΑΡΒΑΡΟΙ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που καταλαβαίνω από τα λεγάμενα κάποιων είναι ότι παίρνουνε motivation από εντελώς λάθος "πηγή".

Benchάρω επειδή υπάρχει το HWbot.

Την πέφτω σε γκόμενες επειδή οι φίλοι μου το θεωρούνε "in"

Βλέπω το Pokemon επειδή το βλέπουνε όλοι οι Κινέζοι που είναι καλοί στο OC.

... κ.ο.κ.

Πεππα εσυ benchareis μονο για να φτανεις το HW στα υψη; Δεν σε νοιαζει το ποσο καλο εισαι σε σχεση με τους υπολοιπους; Δεν γουσταρεις που εισαι σε μια ομαδα; (καλα για το τελευταιο δεν ξερω αν οντως γουσταρεις :P) Kαι εμενα μου αρεσει η μπαλα μαν αλλα αν καθομαι και βαραω μονος μου σουτακια ολη την ωρα ειναι βαρετο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πεππα εσυ benchareis μονο για να φτανεις το HW στα υψη; Δεν σε νοιαζει το ποσο καλο εισαι σε σχεση με τους υπολοιπους; Δεν γουσταρεις που εισαι σε μια ομαδα; (καλα για το τελευταιο δεν ξερω αν οντως γουσταρεις :P) Kαι εμενα μου αρεσει η μπαλα μαν αλλα αν καθομαι και βαραω μονος μου σουτακια ολη την ωρα ειναι βαρετο ;)

Εν συντομία, ναι.

Δεν δίνω σημασία καν πόσο "καλο" είναι ένα score μου σε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλο.

Γουστάρω απλά να ξεκωλώνω το HW και να ψάχνω ιδέες, κόλπα κλπ για να πάει πιο ψηλά ή να είναι πιο efficient το run.

Δεν είναι άλλωστε λίγες οι φορές που έχω χαλάσει κάμποσα λίτρα άζωτο τρέχοντας games με το rig @ LN2, άλλωτε με LN2 @ RAM και τα λοιπά on air κλπ για να... τεκμηριώσω το ότι η RAM δεν δίνει τίποτα στα περισσότερα everyday tasks including games, κλπ κλπ.

Οι ώρες που έχω κάψει στο memtest με ένα σωρό RAM κλπ.

Αν ενδιαφερόμουν ή ποτέ ενδιαφερθώ με το ranking ( team ή individual ) θα πάω και θα τα σκάσω σε κάποιον από αυτούς που ξέρω για να βρεθεί στα χέρια μου πολύ δυνατός CPU, θα πάω θα αγοράσω 10 κάρτες γραφικών, 3-4 mobo και θα το κάψω κυριολεκτικά.

Overclockάριζα και benchάριζα πολύ πριν βγεί το bot και κάθε bot, όταν το internet ήτανε βασικά ο netscape browser, οι απλές PSTN γραμμές, και οι σελίδες δεν είχανε τίποτα φαντεζί, σκέτο στατικό κείμενo.

Link to comment
Share on other sites

τα έχουμε ξαναπεί, όπως γουστάρει ο καθένας. ευχαριστούμε που μας άνοιξες την καρδια σου. ;p

εγώ σε ευχαριστώ προσωπικά γιατί όλα τα score μου οφείλονται kai στα κομμένα λειτουργικά σου! :kiss:...

a και τα κυπελλάκια της Algida (όπως λέει και ο Μήτσος!)

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμενα μου αρεσει η μπαλα μαν αλλα αν καθομαι και βαραω μονος μου σουτακια ολη την ωρα ειναι βαρετο ;)

μπορεις να παιξεις με τα παιδια της γειτονιας σου και οχι να οργανωσεις ολοκληρο μουντιαλ :P

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να παιξεις με τα παιδια της γειτονιας σου και οχι να οργανωσεις ολοκληρο μουντιαλ :P

Ναι αλλα οπου ο ανταγωνισμος ειναι μικρος... τοτε δυσκολοτερα εξελισεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

@Πέππας: Ok μαν δικαίωμά σου. Εγώ όταν ξεκίνησα το overclocking αρχές του 2007 υπήρχε ήδη το hwbot, μπήκα στην HOT και έτσι συνεχίζω. Δεν ήξερα πως ήταν πριν, ήξερα πως ήταν την δεδομένη χρονική στιγμή και μου άρεσε. Γούσταρα να βλέπω την HOT στο top10 παγκοσμίως, γούσταρα να βλέπω hipro & gpr στις πρώτες δύο θέσεις παγκοσμίως. Μάλιστα ήταν ένα διάστημα που είχαμε 4 άτομα στην πρώτη δεκάδα παγκοσμίως (hipro, gpr, tsan, mickeymouse). Για μένα το overclocking χωρίς λίγο ανταγωνισμό δεν έχει πλάκα. Και με τον φίλο μου τον Μπασιά που bench-άρουμε πότε πότε μαζί, το μόνο που λέμε κάθε τρεις και λίγο είναι: "Χαχα, του σκίσαμε τα βάρδουλα αυτουνού", "Χεχ, τον περάσαμε τον φούστη", "Απαπαπα σπάσαμε τα χρονόμετρα" και τέτοια :D Όπως είπε ο zoro ο καθένας έχει διαφορετικά κίνητρα. Δεν μπορείς με το έτσι θέλω να μου επιβάλεις την άποψή σου. Ούτε μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι επειδή μου αρέσει το HWBOT και οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτό, αντιδρώ και έτσι στους υπόλοιπους τομείς της ζωής μου. Ειδικά το παράδειγμα ότι την πέφτουμε σε γκόμενες επειδή είναι "in", νομίζω είναι τελείως άκυρο...

@Boton: Στο έχω πει επανειλημμένα Σαμιώτη επαναστάτη, πριν γράφεις κάτι διάβασε καλύτερα :D Αν διάβαζες καλύτερα θα έβλεπες ότι δεν πετάχτηκε έτσι από το πουθενά ο richba5tard να γράφει πόσα χρήματα κοστίζει η συντήρηση του bot, ούτε πετάχτηκε από το πουθενά ο Massman να ξεκινήσει τέτοιο poll. Μέσα στις 50 σελίδες του HWBOT Rev.4 thread, έγραψαν ΠΟΛΛΑ άτομα το εξής (εν ολίγοις):

"Τόσο πολύ κοστίζει η συντήρηση του site που χρειάζεστε βοήθεια από manufacturers;"

Το έγραφαν όμως με υφάκι και καταντούσε όχι μόνο ενοχλητικό, αλλά και προσβλητικό. Και έλεγαν μάλιστα ότι θα προτιμούσαν να πλήρωναν κάτι τις παρά να έχουν τους manufacturers στα πόδια τους. Για αυτό άνοιξε poll ο Massman. Χωρίς παρεξήγηση λοιπόν Γιώργη, αλλά νομίζω ότι είσαι λιγάκι προκατειλημμένος σε ορισμένα θέματα και προτρέχεις χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει.

Έπειτα να σας πω κάτι άλλο. Ωραία, το 2006 ξεκίνησε σαν database το ΗWBOT. Είχε όμως τόσο μεγάλη ανταπόκριση που καταντούσε αηδία πια... Οι moderators έκαναν απίστευτη δουλειά και όλα αυτά εθελοντικά. Ως που κάποια στιγμή ο richba5tard δεν άντεχε μόνος του... Υποτίθεται μάλιστα ότι το HWBOT project θα το έκανε στον ελεύθερό του χρόνο. Σιγά-σιγά όμως μπήκε στις top προτεραιότητές του, οπότε ήθελε λίγη βοήθεια. Για αυτό προσέλαβε τον Massman αρχικά σαν part-time employee και έπειτα σαν full-time. Εφόσον λοιπόν έβλεπαν ότι είχε potential γιατί να μην το εξελίξουν; Είναι προτιμότερο να παραμένουν στάσιμοι και άβουλοι την στιγμή που βλέπουν ότι υπάρχει potential; Τους δικαιολογώ απόλυτα! Και θεωρώ περίεργο που τόσο ο zoro, όσο και ο Σπύρος και ο Boton κρατάνε τέτοια στάση. Το δέχομαι βέβαια γιατί ο καθένας μπορεί να εκφράζει την άποψή του :)

Τελοσπάντων, συζήτηση κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις πως το εννοω. Το OC περαν απο την προσωπικη ευχαριστηση δεν προσφαιρει τιποτα αλλο. Ουτε στο βιογραφικο μπαινει ουτε βρισκεις δουλεια απο αυτο (δεν μιλαω να σε πληρωνουν εταιριες για να κανεις αυτο το πραγμα γιαι αυτοι ειναι 10 στους 50.000. Το κανεις για πλακα. Για την κοντρα με τους αλλους. Για την ομαδα κτλ κτλ κτλ. Τωρα αυτο το "Το κανω για εμενα και μονο" το θεωρω ψιλοχαζο. Καιμε HW πολλων ευρω για να τρεξει για τα 10 δευτ του τεστ το pc πιτες και μετα να κανει τσαφ και να μου παει η ολη η ιστορια 1000 ευρω. Δεν παει ετσι ρε παιδια. Αν ηταν να το καναμε για παρτυ μας. Θα περναμε μια πολυ καλυ υδροψυξη, θα κλοκαραμε το μηχανημα οσο παει με νερακι για να ειναι stable και θα το χαιρομασταν συνεχεια. Οχι μονο για τα 10-120 sec ενος τεστ.

Πεππα καλα ολα αυτα στην πραξη αλλα τοτε γιατι πηρες gtx 480 και cpu 1000 ευρω το οποιο το εχεις κανει RMA 2000 φορες για να βρεις καλυτερο αφου εφτασες το HW σου στα ορια του, δεν πηγαινε παραπανω. Αφου δεν το κανεις για τον αναταγωνισμο γιατι κυνηγας το παραπανω απο τους υπολοιπους με καλυτερο κομματι; Στα λογια καλοι ειμαστε αλλα στην πραξη... Εγω το παραδεχομαι... Ειχα λεφτα πηρα την r3x για την ομαδα και τελος. Στην καθημερινοτητα μου η μητρικη δουλευει στοκ (σχεδον :P) και μια φορα το μηνα μπαινει στα κρυα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό το θέμα που έχει προκύψει είναι για πολύ ανούσια κουβέντα και όχι να τσακωνόμαστε μεταξύ μας....Ο καθένας υποστηρίζει αυτά που θέλει ή αυτά που πιστεύει ότι θα βοηθήσουν τους

φίλους του, την ομάδα του....;)

Λέγοντας ανούσια κουβέντα, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, εννοώ ότι ωραία τα λέμε εμείς

και τα υποστηρίζουμε στα θέματα στο φορουμ του bot, αλλά πιστεύω ότι δεν μας ακούνε.

Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι είναι απλά μια database με ωραίο interface, φιλικό στους χρήστες

και μέσα από αυτό πλέον προβάλλονται και κάποιες εταιρείες που κάλλιστα θα μπορούσαν, αν δεν

γίνεται δηλαδή, να δίνουν κάποια ποσά στο bot.

Επίσης, γιατί να μην κρατάω αρνητική γνώμη σε αυτά που πάει να περάσει το bot από την στιγμή

που δεν είμαι υπέρ τους?

Οχι δεν μου αρέσει μου θέλουν να το κάνουν με αυτό το νέο στυλ και ΟΧΙ δεν μου αρέσει που

προτείνουν να πληρώνουμε για να ανεβάσουμε σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι γράφει ο richba5tard: hwbot.org - View Single Post - How much you want to pay for HWBOT?

Θα μπορούσε κάλλιστα να το έχει πει πριν ανοίξουν τα 2 θέματα για να μην υπάρχουν τέτοιου είδους

προσβλητικά και υποτιμιτικά για το bot σχόλια....;)

Link to comment
Share on other sites

Πεππα καλα ολα αυτα στην πραξη αλλα τοτε γιατι πηρες gtx 480 και cpu 1000 ευρω το οποιο το εχεις κανει RMA 2000 φορες για να βρεις καλυτερο αφου εφτασες το HW σου στα ορια του

1) Δεν έχω αγοράσει μόνο έναν 980X.

2) Τα χρειάζομαι και τα 2 για τα reviews

3) Παίζω που και που games, και ενίοτε όταν παίζω games θέλω να τα παίζω στα καλύτερα τους, high resolution & details, και γενικώς πάντα είχα κόλλημα με τις high end VGAs

3) Κάνω συχνά πυκνά highly CPU bound tasks όπως επεξεργασία video & transcoding οπότε θέλω όσο το δυνατόν πιο δυνατό CPU [ αν clockάρει και πολύ καλά σε αέρα ακόμα καλύτερα ] { δεν βάζω σε 24/7 rig watercooling, κλπ }

4) Έχω προσωπικούς στόχους, όπως π.χ. να ξεκωλιάσω το AquaMark 3, να χτυπήσω DDR3-3000+ Triple Channel, και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

@Βoton: Man έλεος... Υποτίθεται ότι αυτά τα καταλαβαίνει ένας νοήμων άνθρωπος. Δηλαδή τι φανταζόσασταν, ότι το BOT συντηρείται από μόνο του; Έπρεπε να βγει να το πει έτσι χύμα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now