pug_f_e

ερωτηση για τοποθετηση 2ου ψυγειου

Recommended Posts

παιδια εχει δοκιμασει κανει να βαλει 2ο ψυγειο?

ρωταω για να μου πειτε τι διαφορα θα εχει σε θερμοκρασιες

αυτη τη στιγμη εχω ενα τριπλο ,που το βαρανε 2 ψοφιοι ανεμιστηρες και ειμαι max 10 βαθμους πανω απο θερμοκρασια δωματιου

αν βαλω και ενα διπλο με τον ιδιο τροπο, ποσο κατω θα πεσω αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αν βέβαια σε χωράει το κουτι, να κρατήσεις το τριπλό για τον επεξεργαστή, και το διπλό πριν την

γραφικών. Σίγουρα θα δεις διαφορά....;)

Link to comment
Share on other sites

ναι διαφορα σιγουρα θα δω, το ξερω..

αλλα ποσο? 1-2 βαθμους ή 10?

επισης, εδω εχω μια ακομα απορια..

αλλοι μου εχουν πει οτι δεν εχει σημασια με ποια σειρα θα μπουν τα ψυγεια και πριν απο τι.

και στη σειρα να μπουν το ιδιο ειναι

εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Για την διαφορά δεν μπορώ να σου πώ γιατι δεν είχα δοκιμάσει με ένα ψυγείο να ψύξω και επεξεργαστή

και γραφικών...:(

Όσο για την σειρά που λες, σκέψου το λίγο λογικά....Πες οτι έχεις 2 πιθανές σειρές:

1η αντλια-τανκ-ψυγειο-επεξεργαστής-ψυγειο-γραφικών-αντλία και η

2η αντλία-τανκ-ψυγείο-ψυγείο-επεξεργαστής-γραφικών-αντλία.

Μόνο και μόνο η θερμότητα που αποβάλεται απο τον επεξεργαστή και απορροφείται από το

υγρό που στην συνέχεια πάει στην γραφικών δεν νομίζω να βοηθάει...σωστά?

Link to comment
Share on other sites

και γω με τη λογικη το σκεφτηκα και ειπα να παρεμβαλω το ψυγειο και οχι να τα βαλω μαζι.

αλλα μου ειπαν..μη τρελενεσαι με αυτο.

μονο πιο δυσκολες συνδεσεις θα χεις και θα γινεται της τρελης μεσα στο κουτι.

εξαλλου ολα στο ιδιο κυκλωμα θα ναι

Link to comment
Share on other sites

Μαν, σκέψου ότι θα βάλεις 295 και θα θες το νερό να πηγαίνει όσο πιο κρύο γίνεται....;)

Όσο για το χαμό που θα γίνεται μέσα στο κουτί, μην αγχώνεσαι...Αν τα φτιάξεις με υπομονή

και προσεκτικά θα τακτοποιηθουν όπως πρέπει....:T:

Δες εδώ στο nzxt apollo, ένα midi δηλαδή κουτί πως είχα τα πράγματα...

1100-albums5-picture3.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτη τη στιγμη ειναι ετσι...

hpim2050p.th.jpg

το τριπλο ειναι στον πατο

για πιο ευκολη εξαερωση και λιγοτερο ζορι στην αντλια , ειπα το διπλο να το βαλω ορθιο μπροστα στη μουρη και οχι πανω

ξεχασα να ω οτι θα βαλω και ενα μπλοκ (εκει που ειναι οι χαλκινες ψυκτρες γυρω απο cpu)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πας για το εξής:

Το τριπλό πριν τον επεξεργαστή και το northbridge και το διπλό για την μελλοντική 295...;)

Η αντλία δεν έχει κανένα πρόβλημα να τα σηκώσει όλα αυτά και το ξέρεις...:D

Για μένα, άρχισε να κάνεις σχέδια που θα βάλεις το διπλό και πως θα είναι οι σωλήνες. Θέλω να πω

οτί δεν θα σου πρότεινα να αφήσεις την 295 μετά από άλλα 2 μπλοκ χωρίς ψυγείο στο ενδιάμεσο...;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα σου πω και γω πως η θερμοκρασία του νερού μετά από λίγη ώρα είναι σχεδόν σταθερή σε όλο το κύκλωμα της υδρόψυξης. Τώρα αν κυνηγάς και 0,5-1 βαθμούς κάντο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για να δεις σημαντική διαφορά πρέπει να κάνεις 2 κυκλώματα ανεξάρτητα, σε ένα που θα είσαι θα έχεις 45 βαθμούς στην κάρτα αντί για 42 (τυχαία είναι τα νούμερα). Το θέμα είναι ότι και με τη προσθήκη του διπλού στο υπάρχον κύκλωμα θα κερδίσεις ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα με ξενερωσατε..

μονο 1 βαθμο κατω??

αλλα απο την αλλη,

ειναι σα να μου λετε οτι αν ειχα ενα μονο αντι ενα τριπλο,θα ειχα 1 βαθμο παραπανω μονο.

γιατι στη ουσια, αν τα βαλω και στη σειρα, θα να σα να εχω ενα 5πλο ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

Ο Varsos δεν μίλαγε για την απόδοση μετά από την προσθήκη του ψυγείου αλλά για την σειρά τοποθέτησης, η οποία ΔΕΝ παίζει κανένα ρόλο.

Ακολουθείς τo loop με την μικρότερη διαδρομή ,αρκεί το res να είναι πριν την αντλία και είσαι οκ.

Τα υπόλοιπα περί βελτίωσης των θερμοκρασιών αν βάλεις το δεύτερο ψυγείο πριν την vga, είναι απλά άτοπα...

Τώρα βέβαια αν έχεις το GTX360 και το έχεις με δύο :eek: ανεμιστήρες, μην ψάχνεσαι πολύ, βάλε στο GTX ανεμιστήρες που του αρμόζουν (3 κατά προτίμηση :D ) και μετά δες για την προσθήκη...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια, μιας και απο το thread βγαινουν χρησιμα συμπερασματα, οι"multi-res" λυσεις ειναι ατοπες? με ενα μεγαλο εισαι καλυμμενος?? οποτε ολα τα αλλα ειναι χαρην εντυπωπιασμου??

Link to comment
Share on other sites

Ο Varsos δεν μίλαγε για την απόδοση μετά από την προσθήκη του ψυγείου αλλά για την σειρά τοποθέτησης, η οποία ΔΕΝ παίζει κανένα ρόλο.

Ακολουθείς τo loop με την μικρότερη διαδρομή ,αρκεί το res να είναι πριν την αντλία και είσαι οκ.

Τα υπόλοιπα περί βελτίωσης των θερμοκρασιών αν βάλεις το δεύτερο ψυγείο πριν την vga, είναι απλά άτοπα...

Τώρα βέβαια αν έχεις το GTX360 και το έχεις με δύο :eek: ανεμιστήρες, μην ψάχνεσαι πολύ, βάλε στο GTX ανεμιστήρες που του αρμόζουν (3 κατά προτίμηση :D ) και μετά δες για την προσθήκη...

Πρωτον: τι ειναι το Res?

δευτερον:αρα και συ πιστευεις οτι δε θα χα διαφορες αν εβαζα ενα μονο ή ενα τριπλο που εχω τωρα..

γιατι τα 2(1 τριπλο και 1 διπλο) σε σειρα ειναι σαν να εβαζα ενα 5πλο,

οποτε 5πλο ή 3πλο το ιδιο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Res = Reservoir

O Joebar σε συμβούλεψε να χρησιμοποιήσεις πρώτα ΠΛΗΡΩΣ το GTX που έχεις βάζοντας 3 ανεμιστήρες (όπως πρέπει) για να δεις τις θερμοκρασίες που μπορείς να πιάσεις και μετά αν δεν είσαι ικανοποιημένος βάζεις και το 2πλο.

Αν βάλεις τη 295 τότε βάζοντας ΚΑΙ το 2πλο radiator θα δεις σημαντική διαφορά στις θερμοκρασίες. Απλώς σου λέμε ότι δεν παίζει ρόλο η ΣΕΙΡΑ που θα έχεις τα radiator. Να διαλέξεις την πιο σύντομη διαδρομή όπως σε συμβούλεψε ο Joebar!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια, μιας και απο το thread βγαινουν χρησιμα συμπερασματα, οι"multi-res" λυσεις ειναι ατοπες? με ενα μεγαλο εισαι καλυμμενος?? οποτε ολα τα αλλα ειναι χαρην εντυπωπιασμου??

Μήπως εννοείς ''multi-rad''???

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο που θα βάλει τα ψυγεία μέσα στο κύκλωμα, δεδομένου ότι το καθένα θα ψύχει το ρευστό πριν εισέλθει στο επόμενο θερμαντικό στοιχείο. Απλά το θέμα είναι ότι το κέρδος ολόκληρου του κυκλώματος δεν θα είναι τόσο μεγάλο, όσο θα ήταν με 2 διαφορετικά κυκλώματα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο που θα βάλει τα ψυγεία μέσα στο κύκλωμα, δεδομένου ότι το καθένα θα ψύχει το ρευστό πριν εισέλθει στο επόμενο θερμαντικό στοιχείο. Απλά το θέμα είναι ότι το κέρδος ολόκληρου του κυκλώματος δεν θα είναι τόσο μεγάλο, όσο θα ήταν με 2 διαφορετικά κυκλώματα.

Όχι φίλε μου φυσικά και ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ρόλο...

Μετά από περίπου μισή ώρα (χοντρικά ανάλογα με το κύκλωμα) συμβαίνει το φαινόμενο του equilibrium (ισορροπίας) και η θερμοκρασία είναι σταθερή μέσα στο κύκλωμα.

Καλύτερα να έχουμε κάνει την μελέτη μας, πριν δώσουμε "σίγουρες" συμβουλές... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ελεγχόμενη...? Και τι είναι αυτό, ο θεμελιώδης νόμος της θερμοδυναμικής και μου ξέφυγε...? :shades:

Για να μην μπούμε σε συζήτηση επιστήμης του skip με μπλε και πράσινους κόκκους.... Ι rest my case...

Link to comment
Share on other sites

Σαν κύκλωμα το οποίο διατρέχεται από κάποιο ρευστό στοιχείο με μεγάλη θερμοχωρητικότητα, φυσικά και δεν έχει νόημα το που θα τοποθετηθεί το ψυγείο. Όταν έχεις να κάνεις με πολλαπλές πηγές θερμότητας στη σειρά, έχεις σειριακές αναθερμάνσεις του ίδιου ρευστού μέχρι να φτάσει στο σημείο της αποβολής. Άρα προκειμένου να μην έχεις αναθερμάνσεις (γιατί αυτό σε ενδιαφέρει) δίνεις βαρύτητα στο πως θα είναι σχεδιασμένο το κύκλωμα. Σε βιομηχανικό επίπεδο φυσικά και δεν θα μας ενδιέφερε το που είναι το ψυγείο αν είχαμε ένα ανώτερο όριο το οποίο είναι πρέπει να τηρήσουμε. Εκεί υπεισέρχονται οι νόμοι της θερμοδυναμικής και ότι εξισώσεις έχεις. Όταν κυνηγάς ακόμα και τον έναν βαθμό πιο κάτω στη πηγή σου παίζει ρόλο.

Και ξανα ρωτάω θα έχεις σίγουρα ισορροπία σε όλο το εύρος του ρευστού? Ή απλά θα έχεις μια μέση θερμοκρασία την οποία και ονομάζεις θερμοκρασία ισορροπίας?

Αν θες να γυρίσουμε τη συζήτηση σε επίπεδο pm κανένα πρόβλημα, αλλά προσωπικά θα ήθελα μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now