pug_f_e

αξιολογηση hardware των windows 7

Recommended Posts

Λυπάμαι αλλά δεν υπάρχει κανείς άλλος με Phenom II X3 720BE και 9800GT στο σύστημά του σε όλο το database του hwbot, δηλαδή σε παραπάνω από 250.000 διαφορετικά αποτελέσματα... Δεν γίνεται να απαιτείς κάτι τέτοιο, αλήθεια. Το καλύτερο που μπορείς να βρεις είναι αυτά που πόσταρε ο Boton σε παραπάνω post - ξεχωριστά αποτελέσματα για τον Phenom και την 9800 σε πολλά benchmarks :) Και όχι δεν έχει κάνει λάθος στο link της 9800GT, σε 9800GT αποτελέσματα σε παραπέμπει αυτός ο σύνδεσμος.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε το ηξερα οτι δεν θα βρεις...

Eγω δεν απαιτω τιποτα φιλε μου, εσυ μου ζητησες να σου πω τα εξαρτηματα.

Επαναλαμβανω οτι καταλαβατε λαθος καρτα. Αλλη εγραψα εγω. Check:)

Παντως η 9800gt ειναι δημοφιλης καρτα. Αλιμονο αν δεν υπαρχει σε database με 250000 οπως ειπες αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Gainward 9800gt green 1GB = 9800GT. Κατάλαβα κάτι λάθος; :confused:

Εγώ σου είπα να μου πεις τα εξαρτήματα για να σου βρω αποτελέσματα με αυτό το hardware (ξεχωριστά και καλά). Όχι για να σου βρω αποτελέσματα με άλλους υπολογιστές που έχουν ίδιο CPU και ίδια VGA.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα εννοει οτι ειναι underclocked για να ειναι "πρασινη", δηλαδη να καιει λιγοτερο ρευμα απο τις κανονικες 9800GT. Νομιζω οτι καποιες green δεν ειχαν καν 6pin connector για ρευματακι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φαντάστηκα αυτό, αλλά δεν υπάρχει τέτοια κατηγορία στο hwbot. Υπάρχουν μόνο 9800GT, 9800GT DDR2, 9800GTX, 9800GTX+ και οι mobile 9800 εκδόσεις. Γενικά στο hwbot οι Green editions, επειδή ακριβώς βασίζονται στον ίδιο πυρήνα με την διαφορά ότι έχουν μικρότερες συχνότητες λειτουργίες για να καίνε λιγότερο, μπαίνουν στην ίδια κατηγορία με τις regular κάρτες. Μπορεί αν θέλει να κάνει ένα μικρό overclock για να έχει όμοια ρολόγια με αυτά μιας κανονικής 9800GT. Εκτός αν του έχουν κόψει κατιτίς και από το wide memory interface, όπως γινόταν με τις 6600LE, 7300LE κ.τ.λ, δηλαδή τις λεγόμενες Light Editions. Σε αυτήν την περίπτωση ΝΑΙ θα του φτιάξουν νέα κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Gainward 9800gt green 1GB = 9800GT. Κατάλαβα κάτι λάθος; :confused:

Εγώ σου είπα να μου πεις τα εξαρτήματα για να σου βρω αποτελέσματα με αυτό το hardware (ξεχωριστά και καλά). Όχι για να σου βρω αποτελέσματα με άλλους υπολογιστές που έχουν ίδιο CPU και ίδια VGA.

Σορρυ τοτε, γιατι οταν ειπες "Gus σε ρωτάω για να σου εξηγήσω τι παίζει. Πες μου τι επεξεργαστή και τι κάρτα γραφικών έχεις, για να δεις πόσους θα σου βγω με ίδιο CPU/VGA" νομιζα οτι μιλουσες για συνδυασμο CPU/VGA. Χωριστα μπορω να βρω κι εγω.

Αλλη καρτα η 9800gt και αλλη η 9800gt green.

Παντως οπως ειπα μια database που δεν εχει καν τη δημοφιλεστατη 9800gt δεν ειναι και πολυ σοβαρη database.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ τοτε, γιατι οταν ειπες "Gus σε ρωτάω για να σου εξηγήσω τι παίζει. Πες μου τι επεξεργαστή και τι κάρτα γραφικών έχεις, για να δεις πόσους θα σου βγω με ίδιο CPU/VGA" νομιζα οτι μιλουσες για συνδυασμο CPU/VGA. Χωριστα μπορω να βρω κι εγω.

Αλλη καρτα η 9800gt και αλλη η 9800gt green.

Παντως οπως ειπα μια database που δεν εχει καν τη δημοφιλεστατη 9800gt δεν ειναι και πολυ σοβαρη database.

Το hwbot δεν είναι σοβαρή database; Μου φαίνεται ότι είσαι σχετικά νέος στο χώρο και καταλήγεις σε αβάσιμο conclusion... Από το 2006 υπάρχει και θεωρείται από όλους τους overclockers ως η μακράν πιο έγκυρη - εξάλλου είναι μοναδική. Έπειτα η 9800GT υπάρχει κανονικά μέσα και μάλιστα σε όλα της τα variations. Σου εξήγησα επίσης ότι η 9800GT Green είναι μια 9800GT χωρίς εξάπινο power connector και με λίγο χαμηλότερους χρονισμούς. Αν τους ανεβάσεις στα επίπεδα της 9800GT τότε η Green Edition σου μετατρέπεται σε κανονική με μοναδική διαφορά την απουσία έξτρα τροφοδοσίας.

Ορίστε και όλα τα links από τις διάφορες 9800. ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ, Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ!

http://www.hwbot.org/hardware/videocard/geforce_9800_gt

GeForce 9800 GT DDR2 videocard

GeForce 9800 GTX videocard

GeForce 9800 GTX+ videocard

GeForce 9800 GX2 videocard

GeForce 9800M GS videocard

GeForce 9800M GT videocard

GeForce 9800M GTS videocard

GeForce 9800M GTX videocard

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

μου ειπες οτι αυτη η database δεν εχει PhenomII 720 και 9800gt...

Eπειδη αυτα τα parts ειναι πολυ δημοφιλη, ειναι λογικο καποιος να αναρωτηθει τι σοϊ database ειναι αυτη:)

Θα μου επιτρεψεις να επαναλαβω για μια ακομα φορα οτι η Gainward 9800gt green ειναι διαφορετικη καρτα απο την στανταρ 9800gt, εχει χαμηλοτερους χρονισμους. Περισσοτερα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο αερας της περιοχής σου κατι εχει...:P

Ο Γιωργης ειπε οτι δεν υπαρχει συνδιασμος 720+9800gt.

Σου εχουμε παραθεσει τοσο λινκ απο την βαση δεδομενων του hwbot και δεν καταλαβαινεις.

Επιμενεις στο οτι ειναι green η καρτα σου. Φυσικα και δεν εχει καμια διαφορα απο αυτες τον παραπανω λινκ.

Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες για υπερχρονισμο, οπως καποια αλλα

μοντελα 9800gt.

Τεσπα, εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις καποια τεστ για τον επεξεργαστη και την γραφικων σου,

γιατι πολυ κουβεντα κανουμε και απο ουσια μηδεν..;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

μου ειπες οτι αυτη η database δεν εχει PhenomII 720 και 9800gt...

Eπειδη αυτα τα parts ειναι πολυ δημοφιλη, ειναι λογικο καποιος να αναρωτηθει τι σοϊ database ειναι αυτη:)

Θα μου επιτρεψεις να επαναλαβω για μια ακομα φορα οτι η Gainward 9800gt green ειναι διαφορετικη καρτα απο την στανταρ 9800gt, εχει χαμηλοτερους χρονισμους. Περισσοτερα εδω.

Διάβασε καλύτερα τι έχω γράψει σε όλα τα posts μου στο thread αυτό. Πιστεύω να καταλάβεις όταν τα δεις ξανά :) Και εμένα θα μου επιτρέψεις με την σειρά μου να τονίσω για τελευταία φορά ότι η 9800GT Green αν overclockαριστεί και αυξηθούν οι χρονισμοί της, είναι ουσιαστικά ίδια με την κανονική 9800GT. Διάβασε ξανά όλα τα posts ;)

Over and out.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιωργης ειπε οτι δεν υπαρχει συνδιασμος 720+9800gt.

Σου εχουμε παραθεσει τοσο λινκ απο την βαση δεδομενων του hwbot και δεν καταλαβαινεις.

Επιμενεις στο οτι ειναι green η καρτα σου. Φυσικα και δεν εχει καμια διαφορα απο αυτες τον παραπανω λινκ.

Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες για υπερχρονισμο, οπως καποια αλλα

μοντελα 9800gt.

Τεσπα, εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις καποια τεστ για τον επεξεργαστη και την γραφικων σου,

γιατι πολυ κουβεντα κανουμε και απο ουσια μηδεν..;)

Mα κι εγω αυτο ειπα οτι ειπε.

Η διαφορα που εχει η green ειναι, οπως ειπα, οτι εχει χαμηλοτερους χρονισμους(και στις 3 κατηγοριες).

Test για cpu-vga χρησιμοποιω για την ωρα το 3dmark06. Ξερεις καποιο που να εχει μεγαλη database ωστε να περιλαμβανονται αποτελεσματα απ αυτον το δικο μου συνδυασμο?

Διάβασε καλύτερα τι έχω γράψει σε όλα τα posts μου στο thread αυτό. Πιστεύω να καταλάβεις όταν τα δεις ξανά :) Και εμένα θα μου επιτρέψεις με την σειρά μου να τονίσω για τελευταία φορά ότι η 9800GT Green αν overclockαριστεί και αυξηθούν οι χρονισμοί της, είναι ουσιαστικά ίδια με την κανονική 9800GT. Διάβασε ξανά όλα τα posts ;)

Over and out.

Οσες φορες και να τα διαβασω η ουσια ειναι δεδομενη:)

Η 9800gt green δε μπορει να οβερκλοκαριστει πολυ, απ οτι εχω τσεκαρει με το σχετικο προγραμματακι της Ati. Επισης μου εχουν πει οτι εφοσον παιρνει μόνο 75W ρευμα(ξεχωριστη τροφοδοσια γιοκ) τα περιθωρια της ειναι εξ ορισμου περιορισμενα.

Επειδη ομως δεν ειμαι και πολυ σχετικος με o/c, ΕΑΝ υπαρχει τροπος η green να φτασει το επιπεδο της κανονικη 9800gt, περιμενω να μου πεις πως και τι ρυθμισεις να κανω...;)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το MSI Afterburner και δοκιμασε να δεις μεχρι ποσο ανεβαινει.

Eιναι ευκολο το προγραμμα θα το καταλαβεις...;) Με προγραμμα της ΑΤΙ για να κλοκαρεις καρτα

ΝVIDIA ειναι λιγο κουλό...:P

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το MSI Afterburner, ρύθμισε τις στροφές του ανεμιστήρα σε ένα σημείο που δεν σε ενοχλεί πολύ αλλά ταυτόχρονα είναι αποδοτικό και ξεκίνα να ανεβάζεις ρολόγια. Τρέχε ένα 3DMark06 μιας και αυτό χρησιμοποιείς τώρα, για να ελέγχεις σταθερότητα ;)

Database μεγαλύτερο από το hwbot δεν υπάρχει. Μπορείς ωστόσο να πας στην κατηγορία της 9800GT, να επιλέξεις 3DMark06 benchmark και Number of Cores x1 (μία μονοπύρηνη κάρτα δηλαδή) και να δεις ~250 αποτελέσματα με 9800GT @ 3DMark06.

Έπειτα πέρνα μια βόλτα από τα AMD 3D Rankings @ 3DMark06, δηλαδή ΟΛΑ τα αποτελέσματα 3DMark06 που έγιναν με συστήματα με AMD CPU, επέλεξε Number of Cores x1 για να σου δείξει τις μονοπύρηνες κάρτες και σύγκρινε το δικό σου score με άλλα. Έτσι αν για παράδειγμα βγάλεις 13700 3DMarks μπορείς να συγκριθείς πάνω κάτω με παρόμοια συστήματα και να δεις πως τα πηγαίνει η 9800GT εν συγκρίση με άλλες κάρτες :)

4614d9064cd47485.jpg

Αν πάλι θες να δεις τα 3DMark06 αποτελέσματα συστημάτων με Phenom II X3 και μονοπύρηνες κάρτες, πηγαίνεις στα 3D Rankings του Phenom II X3 720BE, επιλέγεις πάλι Number of Cores x1 για να δεις μόνο μονοπύρηνες κάρτες και βλέπεις πάνω κάτω που βρίσκεσαι :) - Phenom II X3 720 BE processor ;)

Δυστυχώς κάτι καλύτερο δεν υπάρχει :( Κάνε μια περιήγηση στο HWBOT και θα βρεις πολλά ωραία features :T:

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το MSI Afterburner και δοκιμασε να δεις μεχρι ποσο ανεβαινει.

Eιναι ευκολο το προγραμμα θα το καταλαβεις...;) Με προγραμμα της ΑΤΙ για να κλοκαρεις καρτα

ΝVIDIA ειναι λιγο κουλό...:P

Oxι της Αti (απο συνηθεια το ειπα, το χρησιμοποιουσα παλια), ενα που υπηρχε στο cd. Επισης και μ αυτο μπορεις να τσεκαρεις τα ορια, αλλα απ οτι καταλαβα χωρις αξιοπιστο αποτελεσμα. Ελπιζω τo afterburner που λες να ειναι καλυτερο.

Κατέβασε το MSI Afterburner, ρύθμισε τις στροφές του ανεμιστήρα σε ένα σημείο που δεν σε ενοχλεί πολύ αλλά ταυτόχρονα είναι αποδοτικό και........

Δεν υπαρχει ανεμιστηρας στη καρτα...(lol)

Aλλαζει κατι αυτο?

Database μεγαλύτερο από το hwbot δεν υπάρχει. Μπορείς ωστόσο να πας στην κατηγορία της 9800GT, να επιλέξεις 3DMark06 benchmark και Number of Cores x1 (μία μονοπύρηνη κάρτα δηλαδή) και να δεις........

Διερωτηθηκα και πριν... πως γινεται να υπαρχει τετοια μεγαλυτερη database στο κοσμο οπως λες, αλλα να μην εχει μεσα Phenom 720+9800gt? περιεργο δεν ειναι? :-)

Το 3dmark το τρεχω συχνα (παιρνω εως 12000 με +10% ο/c τον 720) αλλα απ οτι ειδα στα στατιτιστικα του δεν υπαρχει αλλος χρηστης με 720 και 9800gt green.

Υποθετω οτι η database του 3dmark06 ειναι μεγαλυτερη απο τη database του hwbot.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω εγώ ότι είναι η μεγαλύτερη database, δεν είναι προσωπική μου άποψη. ΕΙΝΑΙ η μεγαλύτερη database και αυτό είναι fact.

Δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι αντίστοιχο στης futuremark τα αποτελέσματα, ψάξε αν θες. Εγώ πάντως προσπάθησα να βοηθήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που πρεπει να το ξαναρωτησω, αλλα πως γινεται να υπαρχει μεγαλυτερη database στο κοσμο αλλα να μην εχει μεσα Phenom 720+9800gt?

Link to comment
Share on other sites

Βρε gus εντάξει, τώρα ό,τι και να πω ξέρω ότι θα μου απαντήσεις πάλι γιατί να μην έχει results από phenom 720 + 9800GT. Λες και μιλάμε για κάνα combo του τύπου 980X + GTX 580 ή E8600 + GTX 295... Προσπάθησα πάντως να βοηθήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα προφανως ολοι μας θα θελαμε databases οπου να υπαρχουν τουλαχιστον συνδυασμοι απo τα πιο δημοφιλη εξαρτηματα!:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now