kalaitzidisk

ερώτηση για TEAMgroup

Recommended Posts

να ρωτήσω βρε παίδες έχω της εξής μνήμες σε ένα pc " team xtrem ddr2 1200 1gbx2 5-5-5-15 TXDD1024M1200HC5 "

1h ερώτηση γιατί τρέχουν τα 800 και όχι στα 1200 ??? η τουλάχιστον 1066 όσο και η cpu

2h

TeamGroup 2GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 1GB, PC2 6400, 4-4-4-12, TXDD2048M800HC4DC-D) Bulk

αν τις βάλω μαζί με τις παραπάνω για 4gb θα παίζει σωστά το PC η θα έχω πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

1 πρεπει να βαλεις τον σωστο διαιρετη ωστε να παιξουν 1066 η 1200 .

2 βαλτες κ σεταρε τες ολες ειτε 800 με 4αρια ειτε 1000 με 5αρια . λογικα τα εχουν κ τα 2 κιτ .

περασε τες κ ενα memtest να εισαι σιγουρος .

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγα λεπτά έβαλα τις ram και το μηχάνημα δεν ανοίγει κανεi συνεχεια restart, 3 φορες άνοιξε και μπήκε στα windows αλλα μονο την 1 φορα δούλεψε κανονικά και eiπα να το κλείσω και να το ξανά ανοίξω και αυτό ήταν... δεν ανοίγει ξανά... κάνει restart ,αν όμως αφήσω t ένα από τα 2 ζευγάρια δουλεύει ,,,, καμια λύση ?

:$..

Link to comment
Share on other sites

...αν θες να τις κάνεις να παίξουν θα πρέπει οπωσδηποτε να ασχοληθεις με ρυθμισεις στο bios, σε αυτό το mobo πας εκει που λεει CELL MENU!!

Mην προσπαθήσεις ξανα να μπεις windows με 4 dimm γιατί θα τα πάρεις στο χέρι!

Κατεβασε το memtest κάνε απο αυτό boot και τρεξε το test 5 για να δεις για errors!!

Link to comment
Share on other sites

...αν θες να τις κάνεις να παίξουν θα πρέπει οπωσδηποτε να ασχοληθεις με ρυθμισεις στο bios, σε αυτό το mobo πας εκει που λεει CELL MENU!!

Mην προσπαθήσεις ξανα να μπεις windows με 4 dimm γιατί θα τα πάρεις στο χέρι!

Κατεβασε το memtest κάνε απο αυτό boot και τρεξε το test 5 για να δεις για errors!!

το θέμα είναι ότι ούτε στο βίος μπορώ να μπω... το μηχάνημα κάνει επανεκκίνηση συνεχεια και όταν αφήσω το 1 από τα 2 ζευγάρια εκτος μου γραφi στο βίος ότι το Ο/C απέτυχε!!! τι παίζει αφού δεν κάνω oc... μονο μνήμες αλλάζω .... :/

και να μπει στο βίος το ξέρω το cell menu.. αλλα δε ξέρω τι να αλλάξω :P ( σας έχω πρήξει όλους t ξέρω αλλα μονο εσάς έχω :) ):kiss:... xaxax :P

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι ούτε στο βίος μπορώ να μπω... το μηχάνημα κάνει επανεκκίνηση συνεχεια και όταν αφήσω το 1 από τα 2 ζευγάρια εκτος μου γραφi στο βίος ότι το Ο/C απέτυχε!!! τι παίζει αφού δεν κάνω oc... μονο μνήμες αλλάζω .... :/

και να μπει στο βίος το ξέρω το cell menu.. αλλα δε ξέρω τι να αλλάξω :P ( σας έχω πρήξει όλους t ξέρω αλλα μονο εσάς έχω :) ):kiss:... xaxax :P

βρε ενα ενα, το μυνημα αυτο ειναι τελίως τυπικο επειδη δεν μπορεσε να ξεκινησει οποτε κανει ρεσετ τις ρυθμίσεις και βγαζει αυτό.

Οπότε βάζεις τις 2 μνημες μόνο το ξεκινάς αν ξαναβγάλει το μυνημα το αγνοείς και μπαίνεις bios πας στις ρυθμίσεις για τις μνήμες και τις βάζεις στα 800 μετά πας στα ρεύματα και δίνεις vdimm voltage 1.9v-2.0v μετά πας στο chipset ή northbridge voltage και δίνεις τουλαχιστον 1.35-1.4v πατάς f12 σωζεις και μπαίνεις windows να δείς οτι είναι οκ, το σβήνεις βάζεις και τις άλλες πάνω και δοκιμάζεις πάλι!

Αντε ψάχτο λιγάκι μην τα θέλετε όλα έτοιμα και μεις μόνοι μας τα μάθαμε :P

mortisboy γτ να τα παρει στο χερι ? αφου στο default θα τρεξουν κ με auto ρευμα.

...βρε και τι σημασια έχει αφου default ειναι και δεν μπουτάρει καν, αν βγάζουν error οταν ειναι και οι 4 μνημες πάνω σε καποιο κρέμασμα παιζει να φάει κανα corruption!!

Link to comment
Share on other sites

Οι 1300MHz C6 πάντως έκαναν τα δικά τους όταν έτρωγαν πολύ ρεύμα. Σε αντίθεση με τις Cellshock που άκουγαν ακόμα και στα 2.7V. Ίσως να μην ισχύει το ίδιο για τις 1200 C5, my bad :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now