Linuxmaniac

i7 και υποστήριξη/ταχύτητα μνήμης

Recommended Posts

Γεια χαρά,

ανοίγω το θέμα γιατί έψαξα λίγο στο net και διάβασα όλες τις εκδοχές οπότε παρακαλώ για το φώτα σας όποιος ξέρει να το ξεκαθαρίσουμε για όλους.

Οι intel i7 σύμφωνα με τα specs τους υποστηρίζουν μέχρι 1066 Mhz DDR3 Ram.Ισχύει αυτό το άνω φράγμα;

Πρόσφατα κι εγώ αγόρασα της Corsair στα 1600.Τι ισχύει εν τέλει;

Τις ρίχνει ο controller στα 1066;Γιατί όλοι στο youtube (όχι απλοί χρήστες) έχουν συστήματα με i7 και γρηγορότερες ταχύτητες από 1066?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ένα θέμα είναι αρκετό!

για την ερώτηση, τα specs είναι τυπικότητες. Mε OC μπορείς να δουλεύεις τις μνήμες όπου θες με ασφάλεια εφόσον δεν πειράζεις τα ρεύματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

ανοίγω το θέμα γιατί έψαξα λίγο στο net και διάβασα όλες τις εκδοχές οπότε παρακαλώ για το φώτα σας όποιος ξέρει να το ξεκαθαρίσουμε για όλους.

Οι intel i7 σύμφωνα με τα specs τους υποστηρίζουν μέχρι 1066 Mhz DDR3 Ram.Ισχύει αυτό το άνω φράγμα;

Πρόσφατα κι εγώ αγόρασα της Corsair στα 1600.Τι ισχύει εν τέλει;

Τις ρίχνει ο controller στα 1066;Γιατί όλοι στο youtube (όχι απλοί χρήστες) έχουν συστήματα με i7 και γρηγορότερες ταχύτητες από 1066?

Γενικά, άμα πάιξεις με το bios, μπορείς να βάλεις όλες τις μνήμες να πάιζουν.

Απο 800MHz DDR3 μέχρι και όσο πάνε οι DDR3(2433+++).

Όταν φτιάχνετε κάθε πλατφόρμα, έχει κάποιες συχνότητες ώς αναφορά, η X58 είχε το DDR3 και τότε η χαμηλότερη συχνότητα ήταν η 1066.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now