Recommended Posts

Να διαβάσεις έναν οδηγό για RAM overclocking, και να χρησιμοποιείς το memtest86+ με boot από FDD/CD/DVD/USB για να δείς αν οι μνήμες είναι σταθερές ?

Βασικά το έχω κάνει,δουλεύει άλλα όταν πάω για να μπώ στα 7,τζίφος

Link to comment
Share on other sites

Τα timmings τα έχεις στο αυτόματο ?? Αν ναι δοκίμασε να χαλαρώσεις επιπλέον απο οτι τα ρίχνει μόνο του.

Δεν πρέπει να έχει σχέση το ένα με το άλλο αλλα οι δικές μου Reapers( DDR2 ) δεν παίζουν πάνω απο 950 για

κανένα λόγο. Ανεξάρτητα τάσης NB-Ram /Timmings/2-4 Stix κτλπ. και στο CPU-Z μου τις δίχνει DDR2-800 οχι 1066

οπότε μπορεί να συμβαίνει κατι παρόμοιο..

Link to comment
Share on other sites

Τα timmings τα έχεις στο αυτόματο ?? Αν ναι δοκίμασε να χαλαρώσεις επιπλέον απο οτι τα ρίχνει μόνο του.

Δεν πρέπει να έχει σχέση το ένα με το άλλο αλλα οι δικές μου Reapers( DDR2 ) δεν παίζουν πάνω απο 950 για

κανένα λόγο. Ανεξάρτητα τάσης NB-Ram /Timmings/2-4 Stix κτλπ. και στο CPU-Z μου τις δίχνει DDR2-800 οχι 1066

οπότε μπορεί να συμβαίνει κατι παρόμοιο..

DDR2 ΜΕ DDR3 Καμία σχέση.Πάλι όσο και να χαλαρώσω τα timings Δεν λέει να ανέβει.Συνήθως εσείς τί ρεύμα δίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα ( timings & τάσεις, και γενικότερα τις ρυθμίσεις του BIOS ) δεν είναι τζόκερ να διαλέξεις στην τύχη νούμερα και να πατήσεις ok.

Επαναλαμβάνω, έχεις διαβάσει τίποτα οδηγούς ώστε να κατανοήσεις τουλάχιστον τα βασικά από overclocking & RAM overclocking ?

Link to comment
Share on other sites

DDR2 ΜΕ DDR3 Καμία σχέση.Πάλι όσο και να χαλαρώσω τα timings Δεν λέει να ανέβει.Συνήθως εσείς τί ρεύμα δίνετε?

Αυτο που ενοόυσα είναι ότι παρόλο που είναι rated στα 1600 ίσως απλά να είναι PC3-10666 restamped. Τσέκαρε μια το CPU-z.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now